eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Posiedzenie Konwentu UPWr: strategia i rozwój

Perspektywy rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz rozwój Dolnego Śląska w kontekście Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju były tematami posiedzenia Konwentu UPWr, którego gościem był wiceminister Witold Słowik.

Podczas posiedzenia Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego rektor Tadeusz Trziszka przedstawił jego członkom obecną sytuację uczelni, ale też zaprezentował plany i możliwości jej rozwoju.

– W ocenie parametrycznej nasz uniwersytet jest na czele uczelni przyrodniczych, a Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności jest najlepszy w kraju. Jesteśmy w ścisłej czołówce pod względem liczby zarejestrowanych patentów, a strategia związana z projektem Dolny Śląsk – Zielona Dolina Żywności i Zdrowia wpisuje się w koncepcję budowy uniwersytetów trzeciej generacji – mówił prof. Tadeusz Trziszka, przypominając, że po podpisaniu umowy o współpracy w zakresie Zielonej Doliny z samorządem województwa dolnośląskiego, rozstrzygnięto konkurs na logo ZD, a obecnie trwają prace nad utworzeniem spółki, która będzie zarządzać programem.

konwent-2

Od lewej wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego
Marek Winkowski, wiceminister Witold Słowik z Ministerstwa Rozwoju,
przewodniczący Konwentu prof. Bogusław Buszewski
i rektor UPWr Tadeusz Trziszka
fot. Tomasz Lewandowski

– Ponad 35 hektarach naszych gruntów w Ramiszowie pod Wrocławiem przeznaczonych będzie na bio-biznes i poradnictwo uzdrowiskowe, które mogłoby korzystać z bliskości terenów parkowo-leśnych należących do obszaru Natura 2000. Możliwe jest tam ulokowanie nawet sześciu fabryk – mówił rektor, dodając, że uczelnia prowadzi już rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami, zainteresowanymi inwestycjami w Ramiszowie.

Kolejny głos zabrał wiceminister Witold Słowik z Ministerstwa Rozwoju, który członkom Konwentu przedstawił perspektywę rozwoju Dolnego Śląska w kontekście strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

– Celem głównym Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, nazywanej potocznie Strategią Morawieckiego, jest tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności  w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym. Obszary wpływające na osiągnięcie celów strategii to kapitał ludzki i społeczny, cyfryzacja, transport, energia, środowisko i bezpieczeństwo narodowe – wyliczał wiceminister, przedstawiając jednocześnie przykładowe projekty strategiczne już realizowane, takie jak Pakiet działań dla obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją, Pakiet działań dla średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze i Partnerska Inicjatywa Miast.

konwent-3

Szklane logo naszej uczelni odsłonili wiceminister Witold Słowik
i przewodniczący Konwentu prof. Bogusław Buszewski
fot. Tomasz Lewandowski

Wiceminister Słowik przybliżył również inwestycje już realizowane w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – to 86 inwestycji o wartości 9,9 mld zł, dofinansowane kwotą 5,3 mld zł ze środków UE. Najważniejsze z nich o najwyższym dofinansowaniu to budowa drogi ekspresowej S3 Nowa Sól – Legnica, obwodnicy Wałbrzycha w ciągu drogi krajowej nr 35 czy modernizacja floty taboru tramwajowego we Wrocławiu.

Odnosząc się do programu Zielonej Doliny Żywności i Zdrowia Program Witold Słowik przyznał, że ten projekt to innowacyjne rozwiązywanie problemów społeczno-gospodarczych z wykorzystaniem zasobów, jakimi dysponuje region. A wśród jego atutów są ochrona środowiska naturalnego Dolnego Śląska, rozwój produkcji żywności nowej generacji, rozwój innowacyjnych technologii pozwalających pozyskać i przetworzyć naturalne źródła surowców rolnych i biotechnologicznych w produkty żywnościowe prozdrowotne, stworzenie wyspecjalizowanych usług uzdrowiskowo-sanatoryjnych, odbudowanie i rozwój drobnej przedsiębiorczości z uwzględnieniem wytwarzania produktów regionalnych i tradycyjnych, ożywienie gospodarcze i stworzenie nowych miejsc pracy, edukacja we wszystkich segmentach wiekowych popularyzująca zachowania prozdrowotne, podkreślające walory rodzimych surowców i produktów naturalnego pochodzenia.

– Celem głównym programu jest wzrost konkurencyjności regionalnej gospodarki w obszarze żywności i zdrowie, poprawiający jakość życia Dolnoślązaków – przyznał wiceminister, nie kryjąc wsparcia dla programu, z którym wiąże się zwiększenie udziału żywności wysokiej jakości pochodzącej z Dolnego Śląska na rynkach krajowych i zagranicznych, poprawa konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego i powiązanych z nim dziedzin oraz kreowanie postaw prozdrowotnych wśród mieszkańców Dolnego Śląska.

konwent-4

Oczywiście nie zabrakło wpisów do Księgi Pamiątkowej Konwentu UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

Po obradach Konwentu prowadzonych przez jego przewodniczącego prof. Bogusława Buszewskiego, w gabinecie rektora Uniwersytetu Przyrodniczego odsłonięte szklane logo uczelni – decyzja o zleceniu jego wykonania zapadła na poprzednim posiedzeniu Konwentu. Autorem szklanej rzeźby jest Wojciech Orlech, absolwent Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, obecnie Akademii sztuk Pięknych – w 1989 r. otrzymał dyplom z zakresu szkła artystycznego w pracowni prof. Ludwika Kiczury.

kbk

Powrót
15.11.2017
Głos Uczelni
biznes

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg