eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Nowy uczelniany krasnal zamieszkał na Pawłowicach

To był wyjątkowy koncert – w pałacu na Pawłowicach wystąpił Konstanty Andrzej Kulka, wybitny skrzypek. Przed pałacem odsłonięto natomiast nowego wrocławskiego krasnala, Koncertusia.

W czasie niebagatelnej już, bo trzynastoletniej historii Wieczorów Pawłowickich, w ciągu blisko 130 koncertów na kameralnej scenie pawłowickiego pałacu wystąpiło wielu, naprawdę wielu artystów. Byli soliści – wokaliści, soliści instrumentaliści (m.in. pianiści, akordeoniści, gitarzyści), były duety, tria, kwartety, zespoły jazzowe, bluesowe, były chóry. I była bardzo różnorodna muzyka – klasyczna, poważna, rozrywkowa, jazzowa, filmowa – jednym słowem spectrum ogromne.

krasnal_koncertus-1

fot. Tomasz Lewandowski

Ale artysty takiej miary i rangi, który inaugurował pawłowicki sezon 2017/2018, nie było jeszcze nigdy. Otóż 27 października, przy maksymalnie wypełnionych trzech amfiladowych salach, w pałacu wystąpił Konstanty Andrzej Kulka. Wybitny skrzypek, wirtuoz, laureat wielu nagród, czarodziej skrzypiec, Mistrz. Warto w tym miejscu nadmienić, że  zaproszenie tej miary artysty na kameralny koncert w Pawłowicach, to nie jest sprawa zbyt prosta. Niewątpliwie fakt, że w końcu się udało, to zasługa negocjacyjnych umiejętności i siły przekonywania prof. Jerzego Monkiewicza (ustalenia trwały kilka miesięcy), ale też dzięki temu, iż prof. Konstanty Andrzej Kulka, to – poza wszelkimi przymiotami talentu i umiejętności – także bezpośredni i uroczy człowiek.

Artysta wykonał, zaproponowany przez siebie repertuar: Ludwiga van Beethovena Sonatę F–dur „Wiosenną”, Henryka Wieniawskiego Poloneza D–dur oraz słynną Legendę, a także Karola Lipińskiego Wariacje na temat opery Gioacchino Rossinego „Kopciuszek”. Oczywiście były bisy – Kujawiak i Obertas Henryka Wieniawskiego. A chwilę później długotrwała owacja na stojąco, także dla akompaniującej na fortepianie pani Anny Rutkowskiej-Schock, której umiejętności i kunszt sprawiają satysfakcję nie tylko słuchaczom, ale przede wszystkim zapewne soliście. Wspaniały, wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju koncert!

krasnal_koncertus-2

fot. Tomasz Lewandowski

A tuż po koncercie odbyła się kolejna uroczystość – rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, profesor Tadeusz Trziszka, razem z profesorem Jerzym Monkiewiczem wspólnie dokonali odsłonięcia kolejnego wrocławskiego krasnala. Tu również należy docenić – obok przychylności i pełnej akceptacji władz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – konsekwentne działania prof. Monkiewicza, któremu po żmudnych i pracochłonnych ustaleniach udało się „osadzić” krasnala o imieniu Koncertuś w progu pałacu w Pawłowicach. A tym samym wpisać go w słynną już mapę szlaku wrocławskich krasnali upamiętniających nie tylko znane postacie, ale i miejsca wrocławskiej sztuki i kultury. Koncertuś  staje się symbolem i znakiem wszystkich dotychczasowych 130 koncertów, a także patronem i duchowym opiekunem kolejnych Wieczorów Pawłowickich.

krasnal_koncertus-3

fot. Tomasz Lewandowski

Andrzej Krupski

Powrót
08.11.2017
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg