eu_green_logo_szare.png

Aktualności

InCites Benchmarking & Analytics – poznaj i sprawdź

Zachęcamy do testowania i opiniowania nowego narzędzia udostępnionego w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki. InCites Benchmarking & Analytics stworzono z myślą o instytucjach badawczych do przeprowadzania wszechstronnych analiz, np. dorobku naukowego.

– Czas na testowanie narzędzia InCites Benchmarking & Analytics jest tylko do 6 grudnia. Ważne, żeby każdy, kto się z nim zapozna, wysłał na adres hallay@icm.edu.pl swój komentarz. Zaangażowanie i szeroki odzew środowiska akademickiego będą miały wpływ na decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o dofinansowywaniu tego rodzaju narzędzi w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki – zachęca dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Barbara Barańska-Malinowska. – Opinie przekazane zostaną do MNiSW, które rozważy celowość dofinansowania zakupu tego typu narzędzi w licencji krajowej dla wszystkich jednostek naukowych w kraju. Ponieważ koszt licencji dla pojedynczej uczelni jest bardzo wysoki, a szansa na dofinansowanie przez MNiSW może się nie powtórzyć, wszystkie opinie i uwagi będą bardzo ważne.

incities1

Po raz pierwszy dostęp do InCites Benchmarking & Analytics pracownicy UPWr uzyskali w marcu. Pozwolił on między innymi Działowi Pozyskiwania Projektów na wykonanie szeregu analiz potencjału naukowego pracowników naukowo-dydaktycznych UPWr. Teraz dostęp po raz pierwszy został uruchomiony w tak szerokim zakresie – dla wszystkich jednostek naukowych w kraju. Narzędzie zostało opracowane na podstawie międzynarodowej bazy bibliograficzno-abstraktowej Web of Science Core Collection, z której pobierane są dokładne dane niezbędne do dalszych analiz. Służy do przeprowadzania wszechstronnych analiz badawczych i powstało z myślą o instytucjach naukowych, badawczych, autorach publikacji, pracownikach informacji naukowej i bibliotekarzach.

– Dzięki bazie InCites można przeanalizować między innymi dorobek naukowy swojej instytucji oraz porównać efektywność swojej jednostki naukowej z innymi na świecie. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu wskaźników bibliometrycznych oraz danych o cytowaniach pochodzących z Web of Science, które pozwalają na uzyskanie kompleksowego wglądu potrzebnego do określenia efektywności i funkcjonowania: siebie jako autora, swojej instytucji, kraju, dziedziny badawczej czy też wybranego czasopisma – mówi Barańska-Malinowska.

incities2

Instytucje naukowe i badawcze mogą wykorzystać InCities do identyfikacji i zarządzania działalnością naukowo-badawczą oraz określenia jej efektywności, analizy porównawczej do innych konkurencyjnych lub współpracujących instytucji, wsparcia partnerstwa i współpracy, identyfikacji ekspertów zarówno wewnątrz, jaki i poza organizacją, promocji silnych stron i własnej specjalizacji, określenia wpływu badań i współpracy naukowej, a tym samym rozwoju organizacji przy użyciu inteligentnych miar cytowań obszarów badawczych.

Autorzy mogą określić wpływ swojego dorobku naukowego, stworzyć sieci współpracy zarówno współautorskiej, jaki i międzyinstytucjonalnej, wyszukać odpowiednie dla siebie źródła do publikacji czy określić trendy w wybranych obszarach w zakresie publikacji naukowych.

incities3

Bibliotekarze natomiast dzięki InCities przygotują zaawansowane raporty o dorobku naukowym, stworzą analizy porównawcze na zlecenie oraz analizy wykorzystania źródeł (czasopism, książek, materiałów konferencyjnych), będą w stanie przedstawić i ocenić aktywność jednostek lub grup w ramach instytucji, ocenić wpływ literatury wydawanej w trybie Open Access oraz dokonać ewaluacji oferowanych przez wydawców tytułów do subskrypcji.

Aby skorzystać z InCIties należy wejść na stronę www.webofscience.com lub incites.thomsonreuters.com.

Adres do przesyłania opinii (do 6 grudnia):   

Krótki przewodnik po InCities

Kompendium wiedzy

bbm, mj

Powrót
21.11.2017
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg