eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Polska Nagroda Innowacyjności dla Centrum Diagnostyki UPWr

Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych UPWr wyróżnione Polską Nagrodą Innowacyjności 2017.

Podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości organizowanego przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i redakcję „Forum Przedsiębiorczości” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”  w gronie laureatów wyróżnionych Polską Nagrodą Innowacyjności znalazło się Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr. Nagrodę odbierał osobiście prof. Józef Nicpoń, dyrektor centrum, który podkreślał, że sukces placówki opiera się z jednej strony odwadze, a z drugiej na kompetencjach.

nagroda_centrum_www-1

Prof. Józef Nicpoń: – Naszym atutem jest nowoczesny sprzęt diagnostyczny
fot. Tomasz Lewandowski

– Zaczęło od śmiałego planu stworzenia nowoczesnego, innowacyjnego ośrodka, następnie trzeba było zdobyć na ten ośrodek fundusze, zaangażować naukowców do tworzenia wspólnych projektów naukowych i oczywiście wyposażyć nowo powstałe centrum – mówi nam prof. Józef Nicpoń, dodając, że jednym z kamieni milowych w historii placówki było kupienie wysokopolowego rezonansu magnetycznego, pierwszego na Dolnym Śląsku do dyspozycji lekarzy weterynarii.

– Skompletowaliśmy zespół, w którym najważniejszy jest profesjonalizm. Nasi technicy, którzy przecież kształcili się w medycynie człowieka, dzisiaj pracują w medycynie zwierząt. A stałe podnoszenie przez nas kwalifikacji przyniosło efekty i dzisiaj nasze analizy prezentujemy na międzynarodowych konferencjach naukowych, choćby Europejskiego Stowarzyszenia Neurologii Weterynaryjnej – dodaje prof. Nicpoń.

nicpon

Odbierając nagrodę, prof. Józef Nicpoń
podkreślał, że o jakości pracy centrum decyduje zespół
fot. archiwum

Największym sukcesem centrum był udział w wielozadaniowym projekcie Demostrator Plus Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego badania w zakresie kardiologii, neurologii oraz gastroenterologii realizowane były właśnie we Wrocławiu na UPWr. Projekt pozwolił na rozwój zaawansowanych technik medycznych, ale też stworzył możliwości zbudowania zespołu świetnych specjalistów z zakresu neurologii, neurochirurgii i kardiologii inwazyjnej.

– Badania na modelu zwierząt dużych, jakie prowadzimy, są niewątpliwie unikalne w skali światowej. Znacząca większość publikacji eksperymentalnych opiera się o wyniki uzyskane na modelu gryzoni; przede wszystkim myszy i szczurów. Stanowią one bardzo ważną, pierwotną gałąź wiedzy doświadczalnej, jednak nie wszystkie z nich mogą być bezpośrednio wykorzystane w medycynie człowieka. My tę barierę przełamaliśmy – podkreśla z dumą prof. Józef Nicpoń.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg