wybierz kategorie wiadomości
Jubileusz 70-lecia profesora Zbigniewa Dobrzańskiego
27.09.2016
Życzenia, słowa uznania, gratulacje i prezenty dla prof. Zbigniewa Dobrzańskiego rozpoczęły dwudniową konferencję naukową „Biotechnologiczne i chemiczne aspekty higieny zwierząt i środowiska. Higiena zwierząt wczoraj, dziś i jutro”.
Najważniejsza w Europie konferencja browarnicza na UPWr
27.09.2016
European Brewery Convention – największa piwna organizacja na świecie – gościła na Wydziale Nauk o Żywności. W pierwszym w Polsce sympozjum wzięła udział rekordowa liczba naukowców z całego świata.
Było pysznie i regionalnie
26.09.2016
Sery od podszewki, pokazy kulinarne, wyróżnienia dla najlepszych winiarzy i serowarów – III Święto Sera i Wina przyciągnęło do Pawłowic smakoszy, znawców, producentów i tych, którzy uczą, jak produkować najlepiej.
Święto Wina: szukajmy zaskoczeń
22.09.2016
Czym właściwie zajmuje się sommelier, czy każde wino zyskuje z wiekiem i jak je połączyć z określonym daniem. „Święto Sera i Wina” to nie tylko wielka uczta, ale i kopalnia wiedzy dla miłośników regionalnych specjałów.
Gerontologia i opieka nad osobami starszymi
22.09.2016
Co piąty Europejczyk ma dzisiaj co najmniej 60 lat, do 2050 r. liczba ta może się nawet podwoić. Zapotrzebowanie na osoby wykwalifikowane w opiece nad osobami starszymi będzie tylko rosło – UPWr wychodzi tym potrzebom naprzeciw.
Architektura krajobrazu to nie tylko miasto
20.09.2016
Dolnośląska miejscowość, Dobków, zajęła drugie miejsce w boju o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi. Naukowcy z Instytutu Architektury Krajobrazu UPWr mieli w tym swój udział.
Europejska Karta Naukowca na UPWr
19.09.2016
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu będzie ubiegał się o prestiżowe logo „HR Excellence In Research”, przyznawane przez Komisję Europejską – dlatego uczelnia zwiera szyki, mobilizuje zespoły i wdraża standardy Europejskiej Karty Naukowca.
Nauka bez tajemnic, czyli rusza festiwal!
16.09.2016
Już po raz dziewiętnasty wszyscy, którzy chcą wiedzieć, spotkają się na Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Oczywiście nie może na nim zabraknąć Uniwersytetu Przyrodniczego.
Jaka jest rola naukowców? Dzielić się wiedzą
14.09.2016
Dr Włodzimierz Kita, fitopatolog i mykolog, opowiada o swojej fascynacji światem grzybów i o tym, dlaczego warto mieć zasady.
Naukowcy UPWr odznaczeni w Kijowie
13.09.2016
Władze Narodowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Kijowie uhonorowały naszych naukowców: profesorowie Alina Wieliczko, Roman Kołacz i Krzysztof Kubiak otrzymali medale za zasługi dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, a Józef Nicpoń także tytuł profesora honorowego NUP.
Erasmus Mundus MAYA-NET: Studia na drugiej półkuli
12.09.2016
Isela Menjívar przyjechała na studia z Salwadoru. Zaskoczyło ją, że w Polsce jest tak bezpiecznie, a oba kraje, mimo odległości, mają sporo wspólnego. Doceniła też praktyczną stronę kształcenia.
Adam Szewczuk: W zgodzie ze sobą i z ludźmi
08.09.2016
W życiu kieruje się zasadą z Dezyderaty – być w zgodzie ze wszystkimi, o ile to możliwe, nie wyrzekając się siebie. Adam Szewczuk chciał być lekarzem, ale zajął się naukowo ogrodnictwem i dzisiaj nie tylko o brzoskwiniach wie prawie wszystko.
Józef Sowiński: Pozytywista
07.09.2016
Prorektor ds. studenckich i edukacji, prof. Józef Sowiński, wie co to jest ciężka praca na roli. I wie, ile wysiłku i zaangażowania wymaga praca naukowca. Może dlatego najbliższy jest mu pozytywizm, a nie romantyczne zrywy?
Jarosław Bosy: Każdy nosi w sobie talent
06.09.2016
Kiedy został profesorem, sołtys jego rodzinnej wsi wyciął z gazety informację i powiesił na tablicy ogłoszeniowej w dawnej szkole podstawowej. By wszyscy wiedzieli, że to powód do dumy nie tylko w rodzinie Bosych.
Anna Chełmońska-Soyta: Opętana nauką
05.09.2016
Prorektor do spraw innowacji i współpracy z gospodarką była skazana na karierę naukową. Na liście spraw najważniejszych w życiu jest oczywiście rodzina, ale i tak to pracy poświęca najwięcej czasu. Na szczęście rodzina świetnie to rozumie!
Tadeusz Trziszka: Wizjoner i biznesmen
02.09.2016
Na pytanie, dlaczego został naukowcem, profesor Trziszka odpowiada krótko: – Zawsze lubiłem się uczyć, a zawód naukowca wydał mi się bardzo pociągający i z perspektywy lat mogę dzisiaj w pełni świadomie powiedzieć, że nie pomyliłem się w swoich młodzieńczych ocenach.
Nowy rektor UPWr obejmuje obowiązki
01.09.2016
1 września zarządzanie Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu przejmują nowe, wybrane wiosną tego roku władze uczelni. Rektor Tadeusz Trziszka i prorektorzy: Anna Chełmońska-Soyta, Jarosław Bosy, Józef Sowiński, Adam Szewczuk będą kierować uczelnią przez kolejne 4 lata.
Rektor Roman Kołacz kończy drugą kadencję
31.08.2016
Ponad 250 milionów złotych wydanych na inwestycje i remonty na uczelni, skok na 5. miejsce w rankingu innowacyjności miesięcznika „Perspektywy” – to tylko część dorobku ośmiu lat prof. Romana Kołacza na stanowisku rektora Uniwersytetu Przyrodniczego.
Roman Kołacz: Każdy ma swoje kamienie milowe
31.08.2016
Pochodzi ze wsi Kobylany, rozsławionej w „Krzyżakach” Sienkiewicza. Chciał zostać lekarzem, twierdzi, że jego życiem rządzi przypadek, umie wyciągać wnioski z porażek, bywa impulsywny i ma opinię wizjonera. Roman Kołacz kończy drugą kadencję rektora Uniwersytetu Przyrodniczego.
Studia MBA – trening dla ambitnych
25.08.2016
Sprofilowane studia MBA, adresowane do osób związanych z sektorem rolno-spożywczym, to jedyna w swoim rodzaju oferta na polskim rynku edukacyjnym. UPWr kształci liderów branży.
Pszczoły w mieście
22.08.2016
Pasieka na dachu opery lub hotelu? Dlaczego nie! O korzyściach z hodowania pszczół w mieście piszą studenci Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.