Naukowcy UPWr odznaczeni w Kijowie

Władze Narodowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Kijowie uhonorowały naszych naukowców: profesorowie Alina Wieliczko, Roman Kołacz i Krzysztof Kubiak otrzymali medale za zasługi dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, a Józef Nicpoń także tytuł profesora honorowego NUP.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu współpracuje z Narodowym Uniwersytetem Przyrodniczym w Kijowie od 14 lat. Od 2002 r. kilkudziesięciu młodych naukowców odbyło na UPWr staże w ramach programu stypendialnego imienia prof. Stanisława Tołpy. W 2006 r. sformalizowano współpracę, podpisując umowę o dwustronnej współpracy, w ramach której odbywa się wymiana studentów, doktorantów i naukowców. W 2013 r. rozszerzono współpracę o wakacyjne praktyki dla studentów weterynarii, a rok później Centrum Kształcenia na Odległość nawiązało współpracę z Wydziałem Informatyki i Cybernetyki Ekonomicznej – wspólnie organizowana jest m.in. Międzynarodowa Szkoła Letnia.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu profesor józef nicpoń profesor honorowy kijów
fot. archiwum prywatne

Rok temu Narodowy Uniwersytet Przyrodniczy w Kijowie wyróżnił honorowym doktoratem ówczesnego rektora UPWr Romana Kołacza, który pierwszy raz na kijowskim uniwersytecie gościł jako prorektor ds. współpracy z zagranicą. – To było w 2005 roku, krótko po pomarańczowej rewolucji, w której uczestniczyli studenci Narodowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Kijowie. Przejmująco o tamtych wydarzeniach opowiadali mi ówczesny dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prof. Vitaly Liyubetsky i profesor Olga Jakubczak.

fot. archiwum prywatne

Tegoroczna uroczystość przypominała spotkanie przyjaciół, ale na ubiegłorocznej cieniem położyły się tragiczne wydarzenia sprzed siedziby parlamentu Ukrainy. I tym mocniej brzmiały wtedy słowa profesora Romana Kołacza o powinnościach środowiska akademickiego: – Na nas, naukowcach i nauczycielach, spoczywa szczególna odpowiedzialność. Potrafimy i musimy kształtować język współpracy, współdziałania, nieustannego dążenia do prawdy i szacunku dla każdego człowieka oraz pracy dla jego dobra i dobra całej ludzkości. Nie ma lepszego sposobu budowania otwartego świata opartego na wartościach uniwersalnych, niż bezpośrednie spotkania ludzi i wspólne przedsięwzięcia. I nam się to udaje, mimo tak trudnych, pełnych zagrożeń czasów.

fot. archiwum prywatne

Rok temu w Kijowie padły też ważne słowa o rozwijaniu wymiany studentów i naukowców oraz współpracy naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Narodowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Kijowie. Tegoroczna uroczystość uhonorowania naukowców z naszej z naszej uczelni przez ukraińską społeczność akademicką najlepiej pokazuje, że nie były to tylko deklaracje.

Kijowska uczelnia na 13 wydziałach kształci 26 tysięcy studentów, zatrudnia 2600 pracowników naukowych, w tym 300 profesorów.

mj

13.09.2016