eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Gerontologia i opieka nad osobami starszymi

Co piąty Europejczyk ma dzisiaj co najmniej 60 lat, do 2050 r. liczba ta może się nawet podwoić. Zapotrzebowanie na osoby wykwalifikowane w opiece nad osobami starszymi będzie tylko rosło – UPWr wychodzi tym potrzebom naprzeciw.

– Społeczeństwa europejskie starzeją się, ludzi w podeszłym wieku będzie przybywać coraz szybciej. To jest problem, który w tym momencie nie ma rozwiązania, w całej Europie będzie się tylko pogłębiał – potwierdza prof. Barbara Kwiatkowska z Instytutu Biologii UPWr i dodaje: – Coraz później decydujemy się na dzieci, społecznie przedłużamy sobie młodość, coraz później wchodząc w dorosłość i zakładając rodziny, przyrost naturalny jest ujemny. W starzejącym się społeczeństwie jest zapotrzebowanie nie tylko na opiekunów, ale i na menedżerów, którzy będą oswajać społeczeństwo ze zmianami wynikającymi z procesów starzenia się, a także zajmą się działalnością kulturalno-oświatową nakierowaną na seniorów i ich potrzeby – wyjaśnia prof. Kwiatkowska.

Gerontologia i opieka nad osobami starszymi - studia podyplomowe na uniwersytecie przyrodniczym we wrocławiu upwr
fot. Shutterstock

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) liczba osób po 80. roku życia w Polsce sukcesywnie wzrasta. Szacuje się, że do 2030 roku liczba osiemdziesięciolatków w naszym kraju wzrośnie z obecnych 1,5 miliona do ok. 2,2 mln. Demografowie twierdzą, że tego trendu nie da się zatrzymać. Wagę problemu zwiększa prognozowany, coraz niższy wskaźnik dzietności.

Raport Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2014 r. wskazuje, że opiekun osób starszych zajmuje 4. miejsce na liście najbardziej deficytowych zawodów w kraju: – U nas nie istnieje kwestia organizacji życia ludzi starszych – zaznacza prof. Kwiatkowska. – Pokutuje negatywne nastawienie do starości nawet wśród ludzi, którzy już się starzeją. A o starości nie można myśleć w kategoriach żalu za przeżytym życiem. Nie można utożsamiać starości z babcią drepczącą do kościoła. Raczej z bagażem doświadczeń, z których można czerpać. Ludzie starzy muszą być i czuć się potrzebni, bo każdy z nas musi się zestarzeć. Jak mawiał Jan Czekanowski, mistrz antropologii, na starość jest tylko jedno lekarstwo – umrzeć młodo.

Gerontologia i opieka nad osobami starszymi - studia podyplomowe na uniwersytecie przyrodniczym we wrocławiu upwr

Studia podyplomowe „Gerontologia i opieka nad osobami starszymi” adresowane są m.in. do pielęgniarek, fizjoterapeutów, pracowników domów opieki, zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także przedstawicieli organizacji publicznych i niepublicznych, działających na polu wsparcia dla seniorów. Program to 2 semestry zajęć, pogrupowanych w bloki tematyczne: biomedyczne podstawy gerontologii i geriatrii, psychologiczne i socjologiczne aspekty starzenia się i starości, podstawy andragogiki i terapie zajęciowe, prawne i instytucjonalne możliwości wspierania osób starszych, starzenie się a styl życia oraz zabiegi medyczne i pielęgnacja osób starszych.

Nabór na rok akademicki 2016/2017 trwa do 14 października. Więcej informacji na stronie.

Powrót
22.09.2016
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg