eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Nowy rektor UPWr obejmuje obowiązki

1 września zarządzanie Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu przejmują nowe, wybrane wiosną tego roku władze uczelni. Rektor Tadeusz Trziszka i prorektorzy: Anna Chełmońska-Soyta, Jarosław Bosy, Józef Sowiński, Adam Szewczuk będą kierować uczelnią przez kolejne 4 lata.

Uroczyste przekazanie insygniów władzy zaplanowane jest podczas inauguracji roku akademickiego, 29 września.

Te tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego to dla profesora Tadeusza Trziszki i prorektorów czas wielu spotkań związanych z organizacją pracy, dostosowaniem struktury do postawionych sobie celów, wreszcie przekonywaniem pracowników UPWr do uczestnictwa w realizacji nowej misji uczelni. Właściwie takie spotkania i programowe dyskusje toczyły się przez całe lato, ponieważ nowy rektor podejmuje się trudnego zadania: inicjuje procesy, które dla Uniwersytetu Przyrodniczego oznaczają nowy etap rozwoju.

profesor tadeusz trziszka rektor uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

Poszerzona misja UPWr

W akademickim świecie pojęcie Uniwersytetu Trzeciej Generacji nie jest nowe – pojawia się w debatach i literaturze od przynajmniej dwóch dekad. Najsilniejsze światowe uniwersytety już praktycznie „testują” różne modele Uniwersytetu Trzeciej Generacji. To uczelnie, które do swoich podstawowych tradycyjnych misji dydaktycznych (kształcenie i wychowanie) i naukowych (badawczych) dodały trzecią misję: gospodarczo-społeczną. Nowe zadania uniwersytetów związane m.in. z transferem wiedzy do gospodarki, powiązaniem dwóch podstawowych swoich misji (kształcenie i badania) z gospodarką odpowiadającą na potrzeby społeczeństw, oznaczają dla nich nowe źródła finansowania działalności.

Profesor Tadeusz Trziszka, od 40 lat związany z uczelnią, nie ma wątpliwości, że jest możliwe przekształcenie UPWr w Uniwersytet Trzeciej Generacji: – Powiązanie uczelni z przedsiębiorstwami i ich otoczeniem, pozwoli tak wykorzystać nasz wielki intelektualny potencjał, by rozwijać uniwersytet konkurencyjny w skali europejskiej.

Ramy dla programu nowego rektora wytycza w dużej mierze koncepcja tzw. Zielonej Doliny i KIC (w „Głosie Uczelni” będziemy wkrótce szerzej pisać o tych programach, teraz upraszczając sygnalizujemy, że Zielona Dolina Zdrowia zakłada kumulację na Dolnym Śląsku przedsięwzięć z szeroko pojętej BIO-gospodarki, w tym związanych z poszukiwaniem i produkcją nowej funkcjonalnej żywności, suplementów diety, biokosmetyków, rewitalizacją zdrowia i profilaktyką chorób cywilizacyjnych...). Zmiany w strukturze organizacyjnej uczelni, podział kompetencji pomiędzy prorektorów, mają ułatwić realizację zamierzeń. Przy rektorze powstanie biuro koordynujące współpracę poszczególnych zespołów, komórek i jednostek uczelni.

Zadania prorektorów…

…innowacje i gospodarka

Innowacje i współpraca z gospodarką będą przez cztery lata domeną prof. Anny Chełmońskiej-Soyty. Pani prorektor praktycznie tworzy nowy pion skupiający szereg planowanych na UPWr działań związanych z naszymi relacjami z przedsiębiorcami i otoczeniem gospodarczym. Komórki zajmujące się dotychczas tymi kwestiami (m.in. Dział Innowacji, Wdrożeń i Komercjalizacji, Biura: Współpracy z Gospodarką, Karier, Współpracy z Absolwentami, Inkubator Przedsiębiorczości) działać mają w sposób bardziej skoordynowany. Nowa prorektor już w tych dniach rozpoczyna cykl spotkań ze znaczącymi w branży rolno-spożywczej przedsiębiorcami. Wypracowywana jest też nowa – szersza koncepcja współpracy z absolwentami UPWr: – Nasi absolwenci są dziś w zarządach i radach nadzorczych dobrze prosperujących spółek, w instytucjach oddziałujących na ważne procesy gospodarcze – chcemy by stali się aktywnym i zaangażowanym uczestnikiem życia uczelni – mówi prof. Anna Chełmońska-Soyta.

profesor anna chełmońska-soyt prorektor do spraw współpracy z gospodarką uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

…nauka i świat

Sprawami nauki i współpracy z zagranicą kierować będzie prof. Jarosław Bosy, dotychczas prodziekan na Wydziale Inżynierii, Kształtowania Środowiska i Geodezji. Rektor Bosy ogromną wagę przywiązuje do udziału w międzynarodowych projektach badawczych, ma zresztą w tym zakresie wiele dobrych doświadczeń. Dział pozyskania projektów znajdujący się w pionie prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą będzie wspierać pracowników UPWr w przygotowywaniu projektów i pozyskiwaniu finansowania zarówno ze źródeł krajowych jak zagranicznych. W planach prorektora ważne miejsce zajmują sprawy doktorantów: – To oni w dużej mierze zdecydują o pozycji nauki wrocławskiej w światowych rankingach – podkreśla prof. Bosy.

profesor jarosław bosy prorektorektor uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu spraw nauki i współpracy z zagranicą
fot. Tomasz Lewandowski

…studenci i edukacja

Prof. Józef Sowiński, dotychczas prodziekan na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym, zajmie się sprawami studenckimi i edukacją. W jego jurysdykcji są m.in. kwestie organizacji studiów, rekrutacja, kształcenie ustawiczne i kształcenie na odległość, języki obce i wychowanie fizyczne, funkcjonowanie Centrum Kształcenia Praktycznego na Swojcu, a nawet Uniwersytet Otwarty… Właściwie w każdej z tych grup spraw należy oczekiwać sporej aktywności. Dla wszystkich uczelni stworzenie, a potem „sprzedanie” właściwej oferty edukacyjnej to wyjątkowe wyzwanie: konkurencja na globalnym rynku edukacyjnym i procesy demograficzne to tylko część problemów, z którymi musi się mierzyć każdy rektor do spraw edukacji. Profesor Sowiński dużo uwagi poświęca np. problemom pozyskania studentów zagranicznych, ale to czy uda się utworzyć anglojęzyczne kierunki studiów II stopnia, to w dużej mierze zależy od dziekanów i rad wydziałów, no i samych naukowców w poszczególnych katedrach i instytutach. Prorektor bardzo liczy na zaangażowanie wielu osób w kreowanie edukacyjnej oferty: – To od poszczególnych zespołów musi wyjść inicjatywa, bo z tych narzuconych odgórnie zazwyczaj jest niewielki pożytek – mówi zapowiadając wsparcie dla wszystkich dobrych pomysłów. – Jestem np. pod wrażeniem możliwości jakie daje wykorzystanie e-technologii, tworzenie platform edukacyjnych i cała idea kształcenia na odległość – dodaje prorektor Sowiński. – Liczę też bardzo na studentów w kołach naukowych, mamy wiele świetnie pracujących SKN, będę je na pewno wspierał.

profesor józef sowiński prorektor do spraw edukacji im kształcenia uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

…rozwój uczelni

Prof. Adam Szewczuk, dotychczasowy dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, zajmie się rozwojem uczelni, a do jego zadań należeć będą m.in. sprawy inwestycji, sieci komputerowych, aparatury, a także funkcjonowanie ośrodków UPWr w Pawłowicach i Złotówku. Już na samym początku kadencji nowy prorektor staje przed trudnym wyzwaniem: uniwersytet ma przygotowany projekt inwestycyjny obejmujący budowę i wyposażenie nowych, ponad wydziałowych obiektów naukowo-dydaktycznych na kampusie biskupińskimi i w Pawłowicach. Ten projekt przeszedł już wstępne etapy uzgodnień, a wkrótce ma być złożony w konkursie o dofinansowanie środkami unijnymi, będącymi w gestii zarządu województwa. Chodzi o inwestycję wartą kilkadziesiąt milionów złotych – jest więc nad czym pracować! – Każda inwestycja uczelni to wyzwanie, bo trzeba nie tylko weryfikować co jest niezbędne i przyniesie realne korzyści, będzie wykorzystane, a co jest takim trochę życzeniowym myśleniem, bo dobrze mieć jakąś aparaturę, czy kolejną salę… ale też trzeba znaleźć na to pieniądze – mówi prorektor Szewczuk.

profesor adam szewczuk prorektor do spraw rozwoju uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

Powodzenia!

Sylwetki nowych władz uczelni będziemy prezentować w najbliższych wydaniach „Głosu Uczelni”. W pierwszym dniu urzędowania życzymy nowym liderom sukcesów i sił w realizacji planów, bo to w naszym wspólnym interesie. Profesor Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, mówił podczas wiosennych wyborów: – Trzeba szukać sposobu na rozwój i odniesienie sukcesu w warunkach trudnych. Nie wolno wątpić, trzeba iść czasem pod prąd i nie wolno się bać. Trzeba projektować przyszłość (na wiele lat – 20, 30), projektować kompetencje pod przyszłość oraz przewidywać kierunki działań pod przyszłość, a nie czekać aż rynek narzuci, bo wówczas będziemy wyrobnikami, a nie liderami. A my chcemy, my musimy być liderami! Nadając ton przyszłości musimy już dzisiaj tworzyć konsorcja naukowo-biznesowe i budować wielki potencjał edukacyjny oraz instytucje transferu wiedzy. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu na przestrzeni ostatnich 20 lat osiągnął wielki sukces. Teraz wymaga nowego przyspieszenia, aby wzbić się na wyżyny europejskie. Wierzę, że wspólnie z całą społecznością akademicką osiągniemy cel z wielkim sukcesem.

jc

Powrót
01.09.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg