eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Rektor Roman Kołacz kończy drugą kadencję

Ponad 250 milionów złotych wydanych na inwestycje i remonty na uczelni, skok na 5. miejsce w rankingu innowacyjności miesięcznika „Perspektywy” – to tylko część dorobku ośmiu lat prof. Romana Kołacza na stanowisku rektora Uniwersytetu Przyrodniczego.

Prof. Roman Kołacz na czele Uniwersytetu Przyrodniczego stanął w 2008 roku. W ciągu dwóch pełnionych przez niego kadencji inwestycje i remonty na uczelni zmieniły oblicze Wrocławia. I to dosłownie – wybudowanie nowoczesnego, na miarę XXI wieku, Centrum Nauk o Żywności i Żywieniu, Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych, centrum naukowo-dydaktycznego Geo-Info-Hydro, Centrum Wiedzy i Kształcenia Praktycznego w Swojczycach, Ponadregionalnego Rolniczego Centrum Kongresowego w Pawłowicach, remont gmachu głównego, wszystkich akademików, zespołu parkowo-pałacowego w Pawłowicach to tylko niektóre z inwestycji, dzięki którym udało się połączyć szacunek dla tradycji z wymogami stawianymi innowacyjnej bazie badawczej.

profesor Roman kołacz rektor uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu przekazanie insygniów władzy rektorskiej
Rektor Michał Mazurkiewicz przekazuje prof. Romanowi Kołaczowi insygnia rektorskie.
Był rok 2008, a odchodzący rektor, również pełniący swoją funkcję dwie kadencje,
zmarł w 2013 roku.
fot. Tomasz Lewandowski

Te osiem lat to również konsekwentne budowanie prestiżu naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego zarówno poprzez wzrost liczby publikacji, rejestrowanych patentów, wygrywanych grantów w konkursach zarówno ministerialnych w kraju, jak i organizowanych przez europejskich partnerów.

profesor Roman kołacz rektor uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu kardynał Henryk Gulbinowicz wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę centrum nauk o żywności i żywieniu
W roku 2009 uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Nauk
o Żywności i Żywieniu honorowym gościem był ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz.
fot. Tomasz Lewandowski

W ciągu dwóch kadencji do kalendarza wydarzeń na stałe weszły Dni Przyrodników, integrujące wszystkich pracowników uczelni, jak i Koncerty Noworoczne i prowadzone podczas nich aukcje charytatywne, z których dochód od kilku lat przeznaczany jest na Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

profesor Roman kołacz rektor uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu otwarcie geo-info-hydro
Rok 2015 – otwarcie Centrum Geo-Info-Hydro, największej inwestycji na uczelni
w ciągu dwóch kadencji rektora Romana Kołacza.
fot. Tomasz Lewandowski

W poniedziałek rektor Roman Kołacz osobiście dziękował pracownikom administracji za ich trud, zaangażowanie i wsparcie, na jakie mógł liczyć z ich strony podczas pełnienia swoich obowiązków. Nie zabrakło wzruszeń, kiedy w ich imieniu odbierał specjalnie przygotowane podziękowania: „Ludziom nauki oraz ludziom kultury powierzona została szczególna odpowiedzialność: za prawdę – dążenie do niej, jej obrona i życie według niej – te słowa święty Jan Paweł II powiedział w Toruniu w 1999 roku. Prosimy zatem o przyjęcie serdecznych podziękowań za trud i kreatywność oraz realizację słów św. Jana Pawła II podczas pełnienia zaszczytnej funkcji rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ogromne zaangażowanie i mądrość pana rektora przyczyniły się znacząco do rozwoju naszej Alma Mater, eksponując jej oblicze i dobre imię w mieście, regionie i kraju. Nasza wspólna troska o jej losy pozwoli kreować stabilną, ale i ambitną przyszłość naszego uniwersytetu. W związku z upływem drugiej kadencji pełnienia funkcji rektora – życzymy zrealizowania własnych planów, rozwijania swoich pasji i zainteresowań oraz spełnienia wszelkich marzeń, które nie mogły być zrealizowane wcześniej, podczas czynnej pracy zawodowo–administracyjnej”.

profesor Roman kołacz rektor uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu posiedzenie kolegium rektorsko-dziekańskiego rektor profesor Tadeusz Trziszka
Posiedzenie Kolegium Rektorsko-Dziekańskiego, na którym kończący swoją misję
rektor Roman Kołacz dziękował współpracownikom i życzył powodzenia tym, którzy przejmą
stery na uczelni.
fot. Tomasz Lewandowski

1 września 2016 roku obowiązki rektora Uniwersytetu Przyrodniczego przejmie prof. Tadeusz Trziszka.

***

Szanowni Pracownicy,
Drodzy Studenci i Doktoranci,

osiem lat mojej misji rektora Uniwersytetu Przyrodniczego dobiegło końca. Lat ważnych dla mnie osobiście, ale też dla naszej Alma Mater, dla której był to czas dynamicznego rozwoju w każdym obszarze.

Obejmując zaszczytną funkcję rektora, podjąłem zobowiązanie i olbrzymią odpowiedzialność wobec tradycji i całej społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu, stając w obliczu wielkich wyzwań, wobec których osobista kariera przestaje mieć znaczenie. Kierowanie instytucją taką jak Uniwersytet nie jest po prostu zarządzaniem przedsiębiorstwem. Uczelnia jest częścią systemu edukacji, który kształtuje oblicze całego kraju. Jest – o czym nie zawsze pamiętamy – depozytariuszem Wartości, które młodzi ludzie, wstępujący w nasze mury, opuszczając je niosą ze sobą w świat.

W ciągu dwóch kadencji udało mi się wraz z towarzyszącym mi zespołem prorektorów, dziekanów, administracji uczelni i wszystkich Państwa, którym – jak ciągle powtarzałem – chciało się chcieć zmieniać oblicze Uniwersytetu Przyrodniczego i to dosłownie.

Jesteśmy jednym z liderów w wykorzystaniu środków unijnych, co widać przede wszystkim po jakości bazy naukowo-dydaktycznej. 255,5 mln zł wydanych w latach 2008-2015 na inwestycje i remonty to jest nasz wspólny wysiłek i sukces, nasza wspólna duma i kolejny krok w budowie silnej marki o nazwie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Te osiem lat, które właśnie dobiegają końca to jednak nie tylko ważne i niezbędne inwestycje infrastrukturalne. To również skok jakościowy w badaniach naukowych i innowacyjności. W latach 2008-2016 liczba nauczycieli akademickich wzrosła zaledwie o 45 osób, ale za to liczba publikacji odnotowanych w bazie JCR prawie trzykrotnie. Jeżeli w roku 2008 uzyskaliśmy zaledwie 17 patentów, to w roku 2015 już 79, a w całym okresie od 2008 do 2015 aż 379 patentów i piąte miejsce w kategorii „innowacyjność” w rankingu akademickich szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy”. Dzięki temu, że akcentujemy praktyczny wymiar kształcenia i nauki, jesteśmy cenieni za ekspertyzy naukowe dla makroregionu i związanego z nim biznesu. Z sukcesem pozyskujemy zewnętrzne finansowanie na prowadzenie badań naukowych oraz realizację innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych zmierzających do wdrożenia na rynek nowoczesnych technologii lub produktów. Co ważne, badania i projekty prowadzimy we współpracy z podmiotami krajowymi i zagranicznymi, coraz silniej uczestnicząc w europejskim życiu naukowym.

Naszą pozycję naukową potwierdza status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, jakim szczycą się trzy wydziały: Biologii i Hodowli Zwierząt, Medycyny Weterynaryjnej oraz Nauk o Żywności. Sukcesem naszym jest również właściwa polityka edukacyjna i rekrutacyjna. W dwu ostatnich kadencjach powołaliśmy 12 nowych kierunków studiów, pozwalając w ten sposób utrzymać na nieco wyższym poziomie liczbę studentów w roku 2015 w porównaniu do 2008 i to mimo wyraźnego niżu demograficznego.

To są niepodważalne powody do satysfakcji. Ale możemy być też dumni, że w rzeczywistości, w której tak wiele mówi się o kryzysie autorytetów, potrafimy pokazać, że głęboko humanitarne wartości są bliskie nam wszystkim. Dlatego wielokrotnie publicznie podnosiłem potrzebę kształtowania takich postaw naszych studentów, by pojęcia: wolność, tolerancja, wrażliwość na krzywdę słabszego, szacunek dla godności innego człowieka bez względu na jego poglądy, religię czy kolor skóry stały się dla nich wartościami nadrzędnymi. Stąd przecież wzięła się idea Koncertów Noworocznych, podczas których na aukcji zbieramy pieniądze dla tych najbardziej potrzebujących, najsłabszych, którzy sami o siebie się nie upomną.

Jestem również osobiście dumny z tego, że udało nam się w kalendarz ważnych dla naszej Alma Mater wydarzeń wpisać Dni Przyrodników – wielkie święto nas wszystkich, ludzi, którzy kształtują na co dzień oblicze Uniwersytetu, ale też i ich rodzin, które są wsparciem, rozumiejąc, że miejsce pracy, jakie wybraliśmy jest jednak wyjątkowe i wymaga od nas nierzadko poświęcenia również prywatnego czasu. Dobrą wizytówką naszej uczelni są także Koncerty Pawłowickie organizowane przez prof. Jerzego Monkiewicza.

Wierzę, że tak jak dla mnie owe osiem lat było czasem ważnym, pełnym wyjątkowych wydarzeń, możliwości realizacji wielu wizji, tak też i dla Państwa był to czas rozwoju, nowych szans oraz satysfakcji z osobistych sukcesów i radości.

Chciałbym tym listem wyrazić Państwu swoje podziękowanie i wdzięczność za wspólną pracę dla dobra naszej Alma Mater, za dużą życzliwość i wyrozumiałość, jaka spotykała mnie od wielu z Państwa.

Z poważaniem
Roman Kołacz

Powrót
31.08.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg