eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Najważniejsza w Europie konferencja browarnicza na UPWr

European Brewery Convention – największa piwna organizacja na świecie – gościła na Wydziale Nauk o Żywności. W pierwszym w Polsce sympozjum wzięła udział rekordowa liczba naukowców z całego świata.

21 września 2016 r. Wydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu gościł uczestników międzynarodowego sympozjum „Brewing Science Group. 11th Technical meeting” organizowanego przez European Brewery Convention (EBC). Na najważniejszą w Europie konferencję browarniczą przyjechali naukowcy z całego świata.

European Brewery Convention – największa piwna organizacja na świecie – gościła na Wydziale Nauk o Żywności uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
fot. Sławomir Czabaj

EBC to międzynarodowa instytucja założona w 1947 roku przez The Brewers of Europe w celu odbudowania przemysłu piwowarskiego po zniszczeniach II wojny światowej. Początkowo miało to być forum współpracy pomiędzy przedstawicielami słodowni i browarów europejskich, a działalność stowarzyszenia obejmowała głównie organizację konferencji i spotkań. Z czasem zacieśniano współpracę z ośrodkami naukowymi i producentami sprzętu dla przemysłu piwowarskiego.

W związku z różnorodnością zadań, w ramach European Brewery Convention działa wiele grup roboczych, a wśród nich również Brewing Science Group, zajmująca się badaniami naukowymi i ich zastosowaniem w przemyśle piwowarskim. Grupa ta składa się z osób desygnowanych przez browary oraz instytuty naukowe i stanowi forum wymiany myśli naukowej, technicznej i technologicznej z zakresu piwowarstwa. Co dwa lata organizuje ona spotkania w gronie naukowców z całego świata. W tym roku po raz pierwszy w historii sympozjum odbyło się w Polsce, a przedstawiciele EBC wybrali na miejsce spotkania Wrocław i Wydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Frekwencja na „Brewing Science Group 11th Technical meeting” była rekordowa, jedna z najwyższych w historii tych spotkań. Wygłoszone wykłady i dyskusja, dotyczyły m.in. zagadnień wartości odżywczej, higieny i bezpieczeństwa produktów piwowarskich, nowych technologii, w tym technologii dla małych browarów, a także współpracy naukowej w zakresie piwowarstwa. Goście zwiedzili także laboratoria Wydziału Nauk o Żywności.

European Brewery Convention – największa piwna organizacja na świecie – gościła na Wydziale Nauk o Żywności uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
fot. Sławomir Czabaj

Wydział Nauk o Żywności, a w szczególności Zakład Technologii Fermentacji Katedry Technologii Rolnej i Przechowalnictwa ma wieloletnie doświadczenie i znakomite zaplecze, które pozwala na prowadzenie badań z zakresu browarnictwa i kształcenie piwowarów. Absolwenci wydziału są głównymi piwowarami w nowo powstałych browarach wrocławskich, np. w Browarze Stu Mostów i Złotym Psie, a także piwowarami w wielu innych browarach na Dolnym Śląsku. Od wielu lat kadrę kierowniczą i technologiczną dużych browarów przemysłowych stanowią absolwenci UPWr. Często wracają na uczelnię w celu nawiązania współpracy i realizacji wspólnych projektów badawczych.

European Brewery Convention – największa piwna organizacja na świecie – gościła na Wydziale Nauk o Żywności uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
fot. Sławomir Czabaj

Jeden z absolwentów wydziału, Mateusz Gulej, główny piwowar Browaru Stu Mostów, we współpracy z międzynarodowym zespołem, na czas sympozjum przygotował premierę odtworzonego wrocławskiego piwa Schöps, które przez 200 lat (XVI-XVIII w.) było znakiem rozpoznawczym miasta. Pod jego okiem będą się również szkolili słuchacze uruchamianych właśnie na UPWr, pierwszych w Polsce studiów podyplomowych z technologii piwowarstwa.

Powrót
27.09.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg