eu_green_logo_szare.png

Aktualności
Drzewo jubileuszowe

70-lecie UPWr – podsumowujemy rok jubileuszu

Jubileusz 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przypadł na szczególny czas – drugi rok z pandemią koronawirusa. Mimo obostrzeń i wynikających z nich ograniczeń, uczelnia świętowała i to w sposób wyjątkowy, bo kulminacją obchodów było odsłonięcie muralu „Mamy zielone pojęcie” i światowa prapremiera Kantaty Uniwersyteckiej skomponowanej przez Krzesimira Dębskiego.

UPWr tworzą ludzie – jubileuszowe publikacje

Obchody 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego trwały praktycznie cały rok, choć jednocześnie miały kilka szczególnie ważnych akcentów. Przez rok na stronie internetowej uczelni nie tylko przypominano sylwetki jej ojców–założycieli na czele z pierwszym rektorem prof. Stanisławem Tołpą, wybitnym botanikiem i znawcą torfowisk. Wspólnota akademicka mogła też poznać tych, którzy są przyszłością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – cykl „Młode UPWr” otworzył artykuł o Marcie Kawickiej, studentce weterynarii, która jako jedna z 36 osób z całego świata zdobyła stypendium MSD Animal Health &FVE 2020. Między przeszłością i przyszłością w cyklach „Naukowa siła” i „Mistrzowie dydaktyki” prezentowani byli świetni naukowcy i nauczyciele akademiccy. Pierwszy cykl otwierała rozmowa z prof. Józefem Sowińskim, prorektorem ds. studenckich w kadencji 2016-2020, a drugi – z dr Joanną Rosenberger, behawiorystką z Instytutu Hodowli Zwierząt.

Doktor Paweł Migdał specjalista od pszczół Mistrz Dydaktyki
Jednym z bohaterów cyklu „Mistrzowie dydaktyki” był dr Paweł Migdał z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt – studencką sympatię do prowadzącego potwierdziły komentarze na uczelnianym profilu na Facebooku, a dr Migdał – jako specjalista od pszczół – konsultował też powstanie jubileuszowego muralu, będącego też domem dla murarek
fot. Tomasz Lewandowski

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Jarosław Bosy, zapowiadając wraz z początkiem roku obchody 70-lecia uczelni, nie krył, że doświadczenie pandemii zostanie z nami na zawsze, tym bardziej, że rok 2021 też zaczął się pod znakiem koronawirusa.

– Jesteśmy jednak dobrej myśli i główne obchody jubileuszu planujemy na maj, kiedy tradycyjnie obchodzimy Dni Przyrodników oraz na październikową inaugurację roku akademickiego. Majowy czas, festyn na Pawłowicach będzie nie tylko naszym uczelnianym świętowaniem – zaprosimy do niego wrocławian, w końcu jesteśmy od 70 lat częścią historii stolicy Dolnego Śląska, a nasi absolwenci mają wpływ na gospodarkę, ale też i w różnym wymiarze i aspektach na życie mieszkańców całego regionu. Październik, początek roku akademickiego będzie zaś czasem akademickiej, jubileuszowej celebry, z doktoratami honoris causa, wyróżnianiem zasłużonych i aktywnych – podkreślał w artykule inaugurującym jubileuszowy rok rektor prof. Bosy.

Jesteśmy dla wrocławian – Tydzień Przyrodników

Kolejne fale zakażeń, wprowadzane restrykcje, a przede wszystkim troska o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno społeczności akademickiej, jak mieszkańców Wrocławia zweryfikowały te plany. Zamiast majowego festynu na Pawłowicach zorganizowany został Tydzień Przyrodników, podczas którego wrocławianie mogli uzyskać porady u najlepszych specjalistów z naszej uczelni. Zarówno telefonicznie, jak i osobiście, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii. Wśród uczestników tego wyjątkowego, bo przybliżającego świat nauki w jego praktycznym i pragmatycznym wymiarze, tygodnia pełnego spotkań, rozlosowano aż 400 voucherów i zaproszeń m.in. na zwiedzanie Hydropolis, wrocławskiego zoo, warsztaty, badania, indywidualne konsultacje i wycieczki po uczelnianych sadach, winnicy i pasiece.

Profesor Przemysław Bąbelewski doktor Jan Krężel oraz pani Halina Zygmunt.
Prof. Przemysław Bąbelewski (z lewej) i dr Jan Krężel z panią Haliną Zygmunt, która przyjechała u przyrodników szukać ratunku dla swojej pigwy. Tydzień Przyrodników pokazał, że zapotrzebowanie na przyrodniczą wiedzę ze sprawdzonego źródła jest ogromne
fot. Tomasz Lewandowski

Tydzień z przyrodnikami poświęcony był więc kolejno na konsultacje i porady dotyczące zwierząt w domu i w mieście, wodzie, energii i odpadom, a więc takim problemom, jak zagospodarowywanie deszczówki, segregacja odpadów i kompostowanie, czy życie w duchu zero waste. Był dzień poświęcony roślinom – tym domowym i ogrodowym, oraz żywieniu i dietetyce. Promowana była też kampania „Adoptuj, nie kupuj”, podczas której nie tylko zachęcaliśmy do adopcji zwierząt ze schronisk i fundacji, ale również wsparliśmy voucherami na badania weterynaryjne i karmę dla psów i kotów sześć organizacji prozwierzęcych – Ekostraż, Grupę Ratuj, Oleśnickie Bidy, Dwa Plus Cztery, Pręgowane i skrzydlate oraz Fundację Neko.

Tradycje akademickie i nowe symbole – inauguracja roku

Główne obchody jubileuszu przypadły na inaugurację roku akademickiego 2021/2022. Tego dnia Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu nie tylko wyróżnił doktoratem honoris causa wybitnego naukowca i przyjaciela naszej uczelni prof. Angela Carbonell Barrachinę z Uniwersytetu im. Miguela Hernandeza (UMH) w Elche. Społeczność akademicka i wrocławianie zyskali również nowy mural, wyróżniający się hasłem „Mamy zielone pojęcie”, ale też niebanalnym pomysłem umieszczenia na dziele artysty hoteli dla pszczół–murarek. Na Uniwersytecie Przyrodniczym badania pszczół i ich produktów prowadzone są od wielu lat. Nasi naukowcy należą do najlepszych w kraju znawców pszczelich zwyczajów i problemów zdrowotnych tych owadów.

– Pomysł, by ta ściana stała się jednym z charakterystycznych miejsc naszego miasta, chodził nam po głowie od dłuższego czasu – przyznawał przed odsłonięciem muralu rektor prof. Jarosław Bosy. – Chcieliśmy nie tylko nietypowo zazielenić miejsce, którym w czasie roku akademickiego przechodzi codziennie nawet kilka tysięcy ludzi. Chcieliśmy też, by to miejsce łączyło nas – studentów, absolwentów i wykładowców, zarówno ideą, którą wyraża namalowane na ścianie hasło „Mamy zielone pojęcie”, jak i poczuciem wspólnoty, która będzie zamykana w kadrze podczas wspólnych, pamiątkowych zdjęć – dodawał i szybko okazało się, że mural był strzałem w dziesiątkę. Pamiątkowe zdjęcia powstawać zaczęły już w dniu odsłonięcia dzieła zaprojektowanego i namalowanego przez wrocławskiego artystę Wojciecha Kołacza (Oteckiego).

Goście zaproszeni na jubileuszowe uroczystości nie tylko mieli okazję uczestniczyć w odsłonie największego we Wrocławiu hotelu dla murarek, ale otrzymali także tematyczne upominki, między innymi miód z pasieki UPWr, świecę wykonaną z plastra pszczelego wosku, nasiona kwiatów miododajnej łąki, jubileuszowy „Głos Uczelni” i wydanie specjalne uczelnianego czasopisma podsumowujące ostatnie 10 lat działalności UPWr.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego to tradycyjnie także okazja do wręczenia statuetek medali i odznak. W tym roku statuetki „Sapere auso” oraz „Sapere aude” wręczone zostały po raz dziesiąty. Statuetką „Sapere auso” wyróżniona została Dorota Mroczkowska, absolwentka technologii żywności rocznika 1984 i prezeska manufaktury czekoladek Doti. Z kolei statuetką „Sapere aude” nagrodzona została Justyna Załuska, wcześniej studentka biotechnologii stosowanej roślin, a obecnie rolnictwa, działająca w Samorządzie Studenckim UPWr na rzecz rozwoju ankietyzacji.

Dorota Mroczkowska laureatka wyróżnienia Sapere auso i Justyna Załuska laureatka wyróżnienia Sapere aude
Dorota Mroczkowska i Justyna Załuska wyróżnione statuetkami „Sapere auso” i „Sapere aude” podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022
fot. Tomasz Lewandowski

Na uroczystości rektor wręczył również medale „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”. Wyróżniono nimi prof. Krzysztofa Borysławskiego, prof. Józefę Chrzanowską, prof. Andrzeja Koteckiego, prof. Marka Lorenca, Teresę Orlewską, prof. Leonida Rekovetsa, prof. Małgorzatę Robak, prof. Józefa Sowińskiego, prof. Tadeusza Trziszkę oraz prof. Pawła Wielgosza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Z dumą, wdzięcznością i odwagą – jubileuszowy koncert

Kulminacją jubileuszowych obchodów i wspólnego święta był uroczysty koncert, podczas którego nie tylko wybrzmiała słynna pieśń „Gaudeamus Igitur” wykonana w Teatrze Muzycznym Capitol przez Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod dyrekcją prof. Alana Urbanka. Finałem uroczystości było wykonanie Kantaty Uniwersyteckiej skomponowanej z okazji 70-lecia istnienia UPWr przez Krzesimira Dębskiego, wybitnego polskiego kompozytora autora muzyki m.in. do takich filmów jak „Zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” czy „Ogniem i mieczem”.

Uroczysty wieczór rozpoczął rektor UPWr prof. Jarosław Bosy, mówiąc: – 4 stycznia 1881 roku w Breslau odbyło się prawykonanie Uwertury Akademickiej Johannesa Brahmsa „Gaudeamus igitur”. Pieśń średniowiecznych żaków od tego momentu stała się hymnem uniwersyteckim na całym świecie. Dzisiaj, 4 października, 140 lat po tamtym wydarzeniu, w 70-lecie istnienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zabrzmi Kantata Uniwersytecka Krzesimira Dębskiego. Usłyszycie w niej Państwo słowa „miej odwagę być mądrym”.  W 70. urodziny naszej uczelni, nie tylko na nowy rok akademicki 2021/2022, ale i na każdy kolejny dzień naszego życia, budowania wspólnoty, codziennej pracy życzę więc nam wszystkim razem i każdemu z osobna – miejmy odwagę być mądrymi.

Podczas uroczystości rektor Jarosław Bosy wręczył Drzewa Jubileuszowe, rzeźby autorstwa prof. Alojzego Gryta. Przyznano je osobom, których praca miała (i ma) dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaczenie szczególne. Statuetki przyznano w czterech kategoriach: nauka, dydaktyka, administracja i byli rektorzy. Wyróżnienia przyznano prof. Krzysztofowi Maryczowi (nauki biologiczne, aktualnie realizuje projekt badawczy na uniwersytecie w Kalifornii), prof. Anecie Wojdyło (technologia żywności i żywienia), prof. Wojciechowi Niżańskiemu (nauki weterynaryjne), prof. Arturowi Kowalczykowi (zootechnika i rybactwo), prof. Cezaremu Kabale (rolnictwo i ogrodnictwo), prof. Krzysztofowi Sośnicy (inżynieria lądowa i transport), prof. Andrzejowi Białowcowi (inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka) oraz prof. Szymonowi Szewrańskiemu (geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna).

Rektor UPWr profesor Jarosław Bosy i laureat Drzewa Jubileuszowego profesor Wojciech Pusz
Jednym z uhonorowanych Drzewami Jubileuszowymi podczas koncertu jubileuszowego był prof. Wojciech Pusz, a cały koncert był pełen i chwil wzruszenia, i nieskrępowanej radości
fot. Tomasz Lewandowski

Statuetki odebrali też dydaktycy, którzy wiedzą jak uczyć, by kolejne pokolenia niosły w świat zdobytą wiedzę: prof. Adam Roman, dziekan Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, dr Ewa Piotrowska z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, prof. Ryszard Pokładek z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, dr Maciej Kuczkowski z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, prof. Wojciech Pusz z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego i Zdzisław Koczarski, lektor języka łacińskiego ze Studium Języków Obcych i Nauk Humanistyczno-Społecznych.

Uhonorowano także pracowników administracji, których kompetencje mają znaczenie dla skuteczności rektorów, ale też dla wyników naukowców i dobrej dydaktyki. Drzewa Jubileuszowe podczas koncertu odebrały: Jadwiga Bolechowska, przez lata odpowiedzialna za współpracę międzynarodową, wieloletnia dyrektor Działu Nauki Teresa Orlewska, mecenas Marianna Stałowska-Bryl z zespołu radców prawnych, Kazimiera Anioł, przez wiele lat odpowiedzialna za sprawy studenckie oraz Wanda Żebrowska, kierowniczka rejonu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia, znalezienia i zorganizowania.

A na finał zabrzmiała Kantata Uniwersytecka – Krzesimir Dębski w swoim utworze sięgnął po pierwszą zwrotkę słynnego wiersza Horacego „Exegi monumentum” oraz motto, jakie towarzyszy przyznawanej co roku najlepszym studentom UPWr statuetce „Sapere aude" – „Połowę pracy ma za sobą ten, kto dobrze zaczął, miej odwagę być mądrym, zacznij”.

Krzesimir Dębski kompozytor kantaty uniwersyteckiej
Koncert Krzesimira Dębskiego, z którym wystąpili Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, soliści Zofia Nowakowska i Krzysztof Iwaneczko oraz orkiestra symfoniczna, był kulminacją uroczostych obchodów jubileuszu 70-lecia UPWr
fot. Tomasz Lewandowski

Kompozytor w wywiadzie dla „Głosu Uczelni” o pracy nad kantatą i o jej przesłaniu mówił: – Dla mnie jest ona też szczególnie istotna ze względu na Wrocław i jego lwowskie korzenie. Nie te dosłowne, ale intelektualne, tożsamościowe. Przecież tutaj po wojnie trafiła grupa lwowskich profesorów ocalałych z rzezi na Wzgórzach Wuleckich. I ci ludzie przenieśli tu nie tylko naukę, dorobek indywidualny i zbiorowy, ale też etos myślenia, polskiego, głęboko patriotycznego, w którym bardzo ważna była tolerancja i umiejętność życia w wielonarodościowych społecznościach.

– Mimo pandemii, która zmieniła wiele naszych planów, mimo związanych z nią obostrzeń, niepewności czy zwykłego braku poczucia bezpieczeństwa, udało nam się przeżyć wspólnie wiele niezwykłych chwil związanych z naszymi 70. urodzinami. Pokazaliśmy wrocławianom, że nasze badania i wiedza naszych naukowców jest dla nich. Bo przecież nauka nie tylko poszerza naszą wiedzę o świecie i rządzących nim prawach przyrody, ale też służy ludziom, którzy z tej wiedzy korzystają. Pokazaliśmy naszej społeczności zarówno historię, z której możemy być dumni, jak i ludzi, którzy dzisiaj kształtują oblicze naszej uczelni: dynamicznej, prężnej, stawiającej na naukowy rozwój i świetną dydaktykę. Mogę więc powiedzieć, że ten jubileusz był inny niż wszystkie, bo w niezwykle trudnym czasie dał nam poczucie wspólnoty i sensu – mówi rektor prof. Jarosław Bosy.

kbk

Zobacz również:

Powrót
16.12.2021
Głos Uczelni
70 lat UPWr
70-lecie UPWr – jublieuszowy rok 2021

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg