eu_green_logo_szare.png

Aktualności
grafika zdrowe odżywianie

Tydzień Przyrodników: czwartek

Moda na diety często przemija szybciej niż moda na wybiegach. Dieta keto, paleo, Atkinsa, Dukana – kto z nas nie słyszał kiedyś którejś z tych nazw. Czy jednak, żeby schudnąć i być zdrowym, trzeba trzymać się rygorystycznych diet? Na to i wiele innych pytań odpowiadać będą dziś eksperci UPWr.

W żywieniu najważniejsza rzecz o jakiej powinniśmy pamiętać, to dostarczanie naszemu organizmowi wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania, takich jak witaminy, błonnik, tłuszcze etc. 

Tydzień Przyrodników: konsultacje w czwartek

  • 8:00 – 16:00 – Porady żywieniowe i dietetyczne – tel. 783 521 497, 783 521 498

Żywienie i jedzenie nie są więc ze sobą tożsame. – Jemy, bo zaspokajamy jedną z podstawowych potrzeb – głód. Oczywiście jemy też wtedy, kiedy głodni nie jesteśmy: bo jesteśmy na przyjęciu, bo w ten sposób zaspokajamy jakieś potrzeby emocjonalne. Natomiast żywienie to nie jest po prostu zjedzenie posiłku. Należy zadbać o uzupełnienie składników pokarmowych takich jak białko, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne czy witaminy, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez prawidłowego odżywienia chorujemy, doskwierają nam różne dolegliwości. Niestety bywa, że niewłaściwe, niezbilansowane żywienie może prowadzić do zgonu – wyjaśnia prof. Monika Bronkowska z Katedry Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

konsultacje żywieniowe
Trzeci dzień konsultacji podczas Tygodnia Przyrodników to temat szeroko pojętego żywienia – eksperci UPWr czekają na pytania pod numerami telefonów: 783 521 497 i 783 521 498
fot. Shutterstock

Główna zasada żywienia, czyli dostarczanie składników pokarmowych niezbędnych dla organizmu przekłada się również na zgrabną sylwetkę. Niejedzenie bądź też trzymanie się rygorystycznych diet nie jest dobrym sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów. Tak samo jak jedzenie dużej ilości niewłaściwych produktów nie oznacza, że nasz organizm jest właściwie odżywiany. – Paradoksem jest na przykład to, że osoby otyłe często są niedożywione, bo ich masa ciała wcale nie oznacza, że dostarczają organizmowi tego, co jest mu naprawdę potrzebne – tłumaczy prof. Bronkowska. 

Dostarczanie odpowiedniej ilości właściwych substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu powinno wystarczyć, aby waga utrzymywała się na prawidłowym poziomie.

Według prof. Joanny Wyki diety niekonwencjonalne mają swoich zwolenników, ale są to przede wszystkim autorzy tych diet. – Chyba każdy z nas stosował kiedyś jakąś dietę... i szybko z niej rezygnował. Zastanawiałam się, dlaczego są tak popularne. Może to kwestia czasu? Każda z tych diet „obiecuje” szybkie zrzucenie tkanki tłuszczowej 5-10 kg w ciągu kilku dni. To jest metabolicznie niemożliwe, a jednak myślimy, że nam się uda – w końcu. Trudniej jest zaakceptować informację o tym, że w przybliżeniu tyle czasu, ile wzrastała nasza masa ciała, tyle czasu potrzeba na jej redukcję. Książkowo wygląda to tak: utrata masy 0,5-1 kg na tydzień. Nasza ciężka praca odnośnie zmiany nawyków, wyboru produktu, po prostu edukacji może trwać nawet kilka miesięcy, a my przecież żądamy szybkich efektów. I mamy odpowiedź na uleganie modnym dietom, które obiecują nam szybki cud – mówi ekspertka z Katedry Żywienia Człowieka.

zdrowe-odzywianie-stock.jpg
Odpowiednie odżywianie jest istotne dla sprawnego funkcjonowania organizmu – wszystkie wątpliwości w tej kwestii rozwieją w czwartek eksperci UPWr
fot. Shutterstock

Jak więc należy się prawidłowo odżywiać? O to można spytać ekspertów UPWr podczas Tygodnia Przyrodników odbywającego się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Już dziś, czyli w czwartek 20 maja, w godzinach 8.00-16.00 będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat jedzenia i odżywiania, podczas konsultacji telefonicznych. Na pytania odpowiadać będą prof. Monika Bronkowska, Michaela Godyla-Jabłoński oraz Monika Maćków.

Dodatkowo podczas konsultacji rozdane zostaną vouchery na indywidualne konsultacje dietetyczne, na których zostanie dobrana dieta oraz rozpisany jadłospis na dwa tygodnie, a także siedem pojedynczych, godzinnych karnetów na uczelniany basen.

Tydzień Przyrodników: czwartkowe vouchery 

  • Na indywidualne konsultacje dietetyczne połączone z doborem najodpowiedniejszej diety i rozpisaniem 2-tygodniowego jadłospisu

  • Karnety na uczelniany basen

Tydzień Przyrodników – pełny program

Powrót
20.05.2021
Głos Uczelni
70 lat UPWr

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg