eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Tydzień Przyrodników: wtorek

Gospodarka wodami opadowymi, odnawialne źródła energii, jak zbudować własny kompostownik na działce, ale też co kryje się pod hasłem „ubóstwo energetyczne” czy „adaptacja do zmian klimatu” – to tematy, jakie będą poruszane podczas dzisiejszego dnia Tygodnia Przyrodników.

Wtorek to dzień, w którym naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego doradzą, jak radzić sobie ze zmianami klimatycznymi, które coraz częściej nie są już tylko abstrakcyjnym wyzwaniem, ale realnym, dotykającym nas problemem. To nie tylko wzrost temperatur, susze, ale też nawalne deszcze, które niosą ze sobą zagrożenie powodziami, zwłaszcza w mieście. Inne zagrożenie to smog, z którym próbujemy sobie radzić promując ekologicznie bezpieczne metody ogrzewania. Problemów, które próbują rozwiązać naukowcy jest wiele i na wiele z nich będzie można uzyskać odpowiedzi.

Specjaliści Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu będą udzielali porad w Centrum Dydaktyczno-Naukowym UPWr (pl. Grunwaldzki 24A), jednak ze względu na sytuację pandemiczną – w miarę możliwości – prosimy o wybieranie konsultacji telefonicznych. Wystarczy zadzwonić pod numery telefonów: 783 521 498, 783 521 497 od godziny 8.00 do 16.00.

Od godziny 8.00 do 10.00 na pytania odpowiadać będą prof. Ewa Burszta-Adamiak z Instytutu Inżynierii Środowiska oraz dr Justyna Rubaszek z Katedry Architektury Krajobrazu UPWr.

Tydzień Przyrodników: konsultacje we wtorek

  • 8:00 – 10:00 – Jak zagospodarować deszczówkę – tel. 783 521 497, 783 521 498

  • 10:00 – 12:00 – Odnawialne źródła energii – tel. 783 521 497, 783 521 498

  • 12:00 – 14:00 – Segregacja odpadów i kompostowanie, życie w duchu zero waste – tel. 783 521 497

  • 14:00 – 16:00 – Adaptacje do zmian klimatu i zrównoważony rozwój – tel. 783 521 497, 783 521 498

Od naukowczyń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu będzie można dowiedzieć się, dlaczego warto zbierać deszczówkę i do jakich celów można ją wykorzystać. Jakie rozwiązania techniczne są najlepsze dla danej zabudowy, jak obliczyć ilość wody odpływającej z dachu, ale też jak pozyskiwać przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dofinansowanie na zagospodarowanie wód opadowych we Wrocławiu. Będzie można też dowiedzieć się, jak zbudować ogród deszczowy – zarówno w mikroskali, a więc w specjalnych pojemnikach, jak i w gruncie.

Od 10 do 12 będzie można uzyskać porady dotyczące odnawialnych źródeł energii. – Przyzwyczailiśmy się do ferm wiatrowych, paneli fotowoltaicznych na dachach domków jednorodzinnych czy firm. Nasza uczelnia też z nich korzysta, uzyskując część energii potrzebną do ogrzania pływalni i wody w basenie, ale czy z OZE może korzystać mieszkaniec bloku? I co tak naprawdę jest korzystniejsze, a więc i opłacalne dla inwestującego i dla środowiska – energia promieniowania słonecznego, wiatru czy wody? – Leszek Malinowski, przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego BioEnergia zaprasza do konsultacji, w których studentów wspierać będą specjaliści z firmy PowerBell.  

tydzien-przyrodnikow-porady1.jpg
Podczas konsultacji będzie mozna dowiedzieć się np. jak zagospodarować deszczówkę albo jak żyć w duchu zero waste
fot. Tomasz Lewandowski

Dr Sylwia Stegenta-Dąbrowska z Katedry Biogospodarki Stosowanej będzie udzielać porad w godzinach od 12 do 14 i wyjaśni wszystkie wątpliwości dotyczące segregowania odpadów, kompostowania domowego i działkowego. Zdradzi też, że można mieć kompostownik nawet na  balkonie – bo życie zero waste to przede wszystkim zmiana sposobu myślenia, za którą idzie pragmatyka działania. I to działanie wytłumaczy ekspertka UPWr, która wyjaśni, jak prawidłowo kompostować odpady zielone i kuchenne, co można, a czego nie należy kompostować, jak spokojnie przeprowadzić cały proces, gdzie najlepiej postawić kompostownik i – co być może najważniejsze – jak usunąć nieprzyjemne zapachy. 

Od godziny 14 do 16 pałeczkę przejmą prof. Szymon Szewrański i dr Katarzyna Tokarczyk-Dorociak, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące adaptacji do zmian klimatu, celów zrównoważonego rozwoju: odpowiedzialnej produkcji i sprawiedliwego handlu, ale też śladu węglowego i wodnego, wreszcie ubóstwa energetycznego.

– Kompleksowe studia nad systemami społeczno-środowiskowymi są obecnie jednymi z ciekawszych nurtów badawczych na świecie. Nasi naukowcy prowadzą badania oceny komfortu termicznego osób starszych w miastach. Wzrost średnich temperatur jest obecnie faktem, nie prognostykiem, więc nie jest kwestią wyobraźni samopoczucie i stan zdrowotny starszej osoby, która mieszka w bloku z wielkiej płyty na ostatnim piętrze, pod dachem pokrytym papą, w mieszkaniu bez klimatyzacji, bo ją na nią nie stać. Nie jest to jednostkowy problem, ale szerokie zjawisko, mające swoje oddziaływanie choćby na zdrowie publiczne, a polityki miejskie zmierzą się niebawem z komfortem termalnym starzejącego się społeczeństwa – tłumaczy prof. Szymon Szewrański zachęcając do rozmów w godzinach od 14 do 16.

gospodarka-odpadami-stock.jpg
Podczas konsultacji rozdane zostaną m.in. vouchery na konsultacje z zakresu przydomowego kompostowania odpadów zielonych i kuchennych
fot. Shutterstock

– Bardzo ważne jest, aby wiedza każdego z nas pozwalała na adaptację do zmian klimatu najbliższego otoczenia. Rozwiązania stosowane w mikroskali – własnego ogródka czy osiedla, złożą się na lepszą jakość życia mieszkańców Wrocławia. Analiza przystosowania planowanych inwestycji do nowych warunków klimatycznych (wykonywana między innymi w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko) może nam pomóc w ochronie środowiska – dodaje dr Tokarczyk-Dorociak.

Wśród osób, które będą dzisiaj rozmówcami naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostaną rozdane vouchery na konsultacje z zakresu przydomowego kompostowania odpadów zielonych i kuchennych (doboru wsadu, prowadzenia procesu, lokalizacji kompostownika, usuwania nieprzyjemnych zapachów itp.), analizy uzyskanego w warunkach domowych kompostu pod względem jego dojrzałości i toksyczności dla roślin, architektury krajobrazy, aranżacji zieleni w ogrodzie, budowy zielonych dachów i ścian, ogrodów deszczowych, ale też na indywidualne konsultacje związane z zagospodarowaniem wód opadowych.

Warto śledzić też nasze media społecznościowe – na profilu uczelni na Facebooku i Instagramie codziennie do wygrania kolejne vouchery. We wtorek do zdobycia jest voucher idealny dla osób planujących instalacje fotowoltaiczne – obejmuje audyt instalacji u klienta, propozycję rozwiązania technicznego (instalacja PV i ew. pompy ciepła), wykonanie projektu, wycenę instalacji oraz upust 5% na realizację projektu w firmie PowerBell.

Tydzień Przyrodników: wtorkowe vouchery 

  • Zaprojektowanie ogrodu deszczowego według indywidualnych potrzeb i możliwości terenu

  • Konsultacje w sprawie przydomowego kompostowania – od doboru wsadu i prowadzenia procesu po lokalizację kompostownika i usuwanie nieprzyjemnych zapachów

  • Specjalistyczna analiza kompostu pod względem dojrzałości i toksyczności dla roślin

  • Indywidualne konsultacje dotyczące lokalnego zagospodarowania wód opadowych

  • Zwiedzanie Hydropolis w towarzystwie naukowców i hydrologów UPWr

kbk

Tydzień Przyrodników – pełny program

Powrót
18.05.2021
Głos Uczelni
70 lat UPWr

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg