eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studentka weterynarii stypendystką MSD Animal Health & FVE 2020

Spośród 117 kandydatów z całego świata do programu stypendialnego MSD Animal Health &FVE 2020 wybrano 36 studentów. Wśród nich jest Marta Kawicka z trzeciego roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, której mentorką jest prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak.

Stypendium przyznane w ramach programu MSD Animal Health & FVE wynosi 5000 dolarów. Zgodnie z założeniem przyznawane jest studentom trzeciego i czwartego roku studiów weterynaryjnych. W konkursie trzeba złożyć aplikację, w której oprócz autoprezentacji w tym roku należało napisać rozprawkę na 250 słów na temat: „W jaki sposób możemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie z medycyny weterynaryjnej w obliczu pandemii, takiej jak covid-19?”.

– Oprócz tej rozprawki, należało przedstawić opinię od swojego mentora i dziekana wydziału, ale też przedstawić swoja aktywność studencką i naukową – mówi Marta Kawicka, która w rozprawce na temat wpływu pandemii na weterynarię napisała, podkreślając, że wprowadzone wiosną 2020 roku ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi ograniczyły transmisje wirusa.

– To kontrowersyjne podejście, bo wiąże się z lockdownem, zamknięciem granic, odczuwamy tę izolację sami w swoim życiu, ale jako studenci weterynarii wiemy, że wśród zwierząt epidemie są relatywnie częste, więc obostrzenia wynikające ze względów sanitarnych są koniecznością – przyznaje Marta Kawicka.

Weterynarią zainteresowała się jeszcze jako nastolatka. Miała 15 lat, kiedy w swojej rodzinnej miejscowości poszła do gabinetu weterynaryjnego, zapytać lekarza, jak naprawdę wygląda leczenie zwierząt, co w tej dziedzinie jest ciekawego, a co jest prawdziwym wyzwaniem.

– Ja o Marcie mogę mówić w samych superlatywach – przyznaje prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Profesor w programie TOP Minds organizowanym przez Fundacje Fulbrighta wspólnie z TOP 500 Innovators była mentorem Marty Kawickiej. Wypracowały w ramach mentoringu wspólne cele i strategię, które realizują do tej pory.

– Marta, kiedy tylko dostała informację o przyjęciu na studia, napisała do mnie mejla z pytaniem i prośbą, czy mogłaby odbywać staż od pierwszego roku w gabinecie kardiologii. Zazwyczaj takich rzeczy nie praktykujemy i to z prostego powodu – studenci nie mają jeszcze na tym etapie ani wiedzy, ani podstawowych umiejętności. Ale Marta w tym zapoznawczym mejlu przedstawiła mi referencje od dr Magdaleny Garncarz z Warszawy, uznanego kardiologa, u której odbyła staże w ramach swojej aktywności jeszcze w liceum – podkreśla prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak.

Tak zaczęło się stażowanie Marty Kawickiej w gabinecie kardiologicznym jej mentorki. Marta jest też członkinią koła naukowego studentów weterynarii na UPWr SKN Chiron. A od czerwca 2020 roku jest zaangażowana w pracę zespołu pracującego na świńskim modelu dla badań w medycynie człowieka.

Marta Kawicka w gabinecie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stetoskopem osłuchuje psa rasy beagle.
Marta Kawicka swoją przyszłość w weterynarii wiąże z anestezjologią i kardiologią
fot. Tomasz Lewandowski

– Jako studentka mam ograniczony obszar działalności. Nie mam jeszcze ani takiej wiedzy, ani takich umiejętności, a przede wszystkim wymaganych uprawnień, żeby wykonywać pewne procedury, ale bardzo często pełnię rolę asystenta anestezjologa, dr. Skrzypczaka – mówi Marta Kawicka, którą obok kardiologii w medycynie weterynaryjnej najbardziej fascynuje anestezjologia i która chciałaby w przyszłości połączyć te dwie specjalizacje w codziennej pracy.

– To są wymagające i trudne specjalizacje, ale ja zawsze lubiłam wyzwania. Dlatego też wybrałam weterynarię, bo kiedy zobaczyłam, jak wygląda leczenie zwierząt, zrozumiałam też, jak dużą to daje satysfakcję, bo to naprawdę jest trudne. Trzeba umieć rozmawiać z ludźmi, ale i zrozumieć chore zwierzę. Mam to szczęście, że na swojej drodze spotkałam mentorów, którzy chcą i potrafią się dzielić swoją wiedzą – uśmiecha się Marta Kawicka. A prof. Noszczyk-Nowak dodaje: – Jest zaangażowana, skrupulatna, odpowiedzialna. Przychodzi do gabinetu kardiologicznego od pierwszego roku i przyznam, że tym co już umie mogłaby zawstydzić niejednego lekarza weterynarii.

Stypendium przyznane 36 studentom z całego świata to efekt partnerstwa Europejskiej Federacji Weterynarzy i firmy MSD przy wsparciu Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Weterynarii (IVSA) i Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej (EAEVE). Jego celem jest promowanie młodych ludzi, którzy będą budować przyszłość weterynarii. MSD Animal Health to firma prowadząca działalność w 150 krajach, wspierająca badania naukowe, ale też produkująca leki, aparaturę i sprzęt konieczny do leczenia zwierząt.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg