eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Tydzień Przyrodników: poniedziałek

Czy pies może być alergikiem, a kot musi grymasić? Czy jamnik powinien unikać schodów? Jak zbudować terrarium dla węża, a jak dla świnki morskiej? I co robią pszczoły w mieście? Na te i wiele innych pytać odpowiadać dzisiaj będą eksperci Uniwersytetu Przyrodniczego – od godziny 8 rano rusza Tydzień z Przyrodnikami.

Specjaliści UPWr będą udzielali porad w Centrum Dydaktyczno-Naukowym UPWr (pl. Grunwaldzki 24A), jednak ze względu na sytuację pandemiczną – w miarę możliwości – prosimy o wybieranie konsultacji telefonicznych.

Dzisiaj od 8 rano porad i konsultacji udzielać będą lekarze medycyny weterynaryjnej, zootechnicy i studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Terrarystów „Heloderma” oraz „Mephitis” i ich opiekuni naukowi.

Tydzień Przyrodników: konsultacje w poniedziałek

  • 8:00 – 10:00 – Żywienie zwierząt domowych – tel. 783 521 497, 783 521 498

  • 10:00 – 12:00 – Problemy ortopedyczne psów i kotów – tel. 783 521 497

  • 12:00 – 14:00 – Pierwsze terrarium – jak zadbać o nowego pupila – tel. 783 521 497, 783 521 498

  • 14:00 – 16:00 – Wszystko o pszczołach w mieście – tel. 783 521 498

Od 8 do 10 rano będzie można zasięgnąć porady dotyczącej żywienia zwierząt towarzyszących. W Polsce ok. 30 proc. psów, kotów czy świnek morskich otrzymuje gotową karmę, w Niemczech czy Belgii odsetek ten wynosi niemal 90 proc. Jednocześnie jednak analitycy nie kryją, że rynek karmy dla zwierząt w naszym kraju od lat systematycznie rośnie, a jego wartość szacuje się na obecnie ok. 2,5 mld zł.

– Tylko, że dostępność karmy, jej różnorodność wcale nie oznacza, że wiemy, jak żywić naszego psa czy kota – mówi prof. Barbara Król i od razu wyjaśnia, że choć coraz więcej właścicieli wie, że nie należy ulegać łakomstwu pupila i dawać mu ciasteczka czy czekoladki, wciąż jednak wielu posiadaczy psów i kotów nie jest pewnym, czy dobrze (i zdrowo) karmi swojego towarzysza.

– Nasi czworonożni przyjaciele coraz częściej mają alergie na zboża i zawarty w nich gluten, który jest obecny w gotowych karmach, dlatego tak ważny jest wybór którejś z nich do stałego żywienia. Mamy też do czynienia z modami – są właściciele, którzy uważają, że ich psy mogą być wegetarianami, a nawet weganami. Odrębną kategorią jest żywienie naszych pupili, kiedy chorują, każdy kociarz wie, co dla jego futrzaka oznaczają chore nerki czy trzustka – wylicza prof. Król i zachęca do tego, by o odpowiednim żywieniu zwierząt towarzyszących rozmawiać ze specjalistami, którzy będą dyżurować od godziny 8 do godziny 10 rano pod numeram telefonu: 783 521 497 i 783 521 498.

konsultacje-zywieniowe-zwierzat-stock.jpg
Pytania na temat żywienia domowym pupili rozpoczną 5-dniowy maraton przyrodniczych porad, których przez telefon i w Centrum Dydaktyczno-Naukowym udzielać będą eksperci UPWr
fot. Shutterstock 

Od godziny 10 do 12 porad i konsultacji telefonicznych udzielać będzie lekarz medycyny weterynaryjnej Krzysztof Buczak, który odpowie na wszystkie pytania dotyczące problemów ortopedycznych psów i kotów.

– Choroby układu mięśniowo-szkieletowego, a więc schorzenia ortopedyczne, stanowią obecnie bardzo dużą liczbę przypadków klinicznych w medycynie weterynaryjnej. Mogą obejmować nie tylko aparat stawowy, ale też mięśnie, więzadła, ścięgna, kości i inne przylegające tkanki. W zależności od charakteru schorzenia mamy do czynienia z szeroką gamą objawów takich jak stan zapalny i ból danej okolicy ciała, kulawizna różnego stopnia czy niechęć do podejmowania aktywności fizycznej przez zwierzę. Bardzo często do urazów układu mięśniowo-szkieletowego dochodzi w wyniku kontuzji lub przebytego wypadku komunikacyjnego. Jednym z nieodłącznych elementów tych schorzeń jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Jest to bolesna i utrudniająca prawidłowe poruszanie się choroba, która stanowi coraz większy problem w populacji zwierząt i ludzi. Obecnie zauważamy też tendencję, że znacząca liczba młodych pacjentów wymaga konsultacji z powodu schorzeń stawowych. W żadnym przypadku nie należy lekceważyć tego typu problemów, jeśli zależy nam na prawidłowej kondycji, zdrowiu i co za tym idzie długim życiu naszego czworonożnego przyjaciela – mówi Krzysztof Buczak, który będzie dostępny pod numerem telefonu: 783 521 497.

terrrarysci-konrad-karolczyk.jpg
Koła naukowe „Heloderma” i „Mephitis” doradzą, jak założyć pierwsze terrarium i jak dbać o te bardziej egzotyczne zwierzęta
fot. Konrad Karolczyk

Od godziny 12 do 14 będzie można za to dowiedzieć się, jak wygląda egzotyka w domu, czyli poznać podstawy hodowli bezkręgowców, gadów i małych ssaków. Dyżur sprawowany przez SKN Terrarystów „Heloderma” i SKN „Mephitis” obejmie porady dotyczące przygotowania pierwszego terrarium lub klatki dla nowego podopiecznego. Będzie można zasięgnąć porady odnośnie poprawienia dobrostanu hodowanych zwierząt: węży, jaszczurek, żółwi, pajęczaków, ale też świnek morskich, chomików czy szynszyli. Możliwe będzie również doradztwo w zakresie żywienia bezkręgowców, gadów oraz drobnych ssaków.

– Nie każdy może mieć w domu psa czy kota, często powodem są warunki czy alergia któregoś z domowników, dlatego też zwierzęciem towarzyszącym zostaje wtedy np. żółw. Coraz więcej osób decyduje się też na hodowle pajęczaków, gadów takich jak węże czy jaszczurki, bo interesuje ich świat tych zwierząt. Nasi studenci też są nimi zafascynowani, dysponują dużą wiedzą na temat ich hodowli i tą wiedzą będą się dzielić – mówi opiekunka koła naukowego „Heloderma” dr Magdalena Felska, nie kryjąc, że dla początkującego hodowcy wyzwaniem na pewno jest i budowa odpowiedniego terrarium, i żywienie nietypowego pupila. I dlatego warto zadzwonić pod numery: 783 521 497 i 783 521 498.

Dzień ze zwierzętami towarzyszącymi zamkną… pszczoły. Na pytania o ich zwyczaje, życie w mieście, ule i pasieki będzie odpowiadał dr Paweł Migdał, opiekun pszczół i niejednej pasieki.

pszczola-adrian-kulik.jpg
Wszystkiego o pszczołach – m.in. dlaczego nie trzeba się ich bać – będzie się można w poniedziałke dowiedzieć od eksperta w temacie – dr. Pawła Migdała. Do zdobycia są także vouchery na wizytę w uczelnianej pasiece
fot. Adrian Kulik

Chyba wszyscy znamy zdanie „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt”, które przypisywane jest Albertowi Einsteinowi, ale dzięki śledztwu dziennikarskiemu Vincenta Valka, dziennikarza magazynu „Gelf”, wiemy, że słynny fizyk nigdy go nie wypowiedział. Słynne zdanie ukazało się po raz pierwszy w 1994 r. w artykule Paula Amesa dla Associated Press, dotyczącym protestu pszczelarzy podczas spotkania ministrów rolnictwa Unii Europejskiej. Ames zacytował je z broszurki rozdawanej przez Krajowy Związek Pszczelarzy Francuskich (UNAF). – I tak rzekomy cytat z Einsteina poszedł w świat, bo szybko znalazł się na łamach brytyjskiego „The Guardian” czy niemieckiego „Der Spiegel”. Ta kreacja w niczym jednak nie zmienia faktu, że pszczoły naprawdę są istotnym elementem życia na naszej planecie, odgrywającym ogromną rolę w ogrodnictwie, rolnictwie, a więc wpływającym nie tylko na przyrodę, ale też na człowieka – mówi dr Paweł Migdał, który od godziny 14 do 16 pod numerem telefonu 783 521 498 będzie odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące pszczół.

Podczas dzisiejszych porad i konsultacji będzie można nie tylko zdobyć informacje, wyjaśnić wątpliwości, ale też wygrać vouchery m.in. na zwiedzanie ogrodu zoologicznego, pasieki na Swojcu i konsultacje specjalistyczne dotyczące hodowli gadów i bezkręgowców.

Tydzień Przyrodników: poniedziałkowe vouchery 

Podczas konsultacji eksperci będą rozdawać elektroniczne, wysyłane mailowo vouchery na:

  • Konsultacje żywieniowe dla zwierząt

  • Prezentację pająków, jaszczurek, afrykańskich ślimaków, czyli egzotycznych zwierząt pod opieką specjalistów

  • Wycieczkę po wrocławskim ZOO w towarzystwie przyrodniczych przewodników

  • Zwiedzanie uczelnianej pasieki z możliwością założenia profesjonalnego stroju, zajrzenia do ula i pogłaskania pszczoły

Poniedziałek to pierwszy z pięciu dni konsultacji odbywających się w ramach Tygodnia Przyrodników. Z okazji swojego 70-lecia Uniwersytet Prztrodniczy we Wrocławiu dzieli się swoją wiedzą i rozdaje vouchery na konsultacje ze swoimi specjalistami. Kolejne dni poświęcone będą tematom m.in. zdrowego odżywiania i roślinom.

Tydzień Przyrodników – pełny program

Powrót
17.05.2021
Głos Uczelni
70 lat UPWr

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg