eu_green_logo_szare.png

Wszystko o zdrowym żywieniu – FAQ

zywnosc_faq_1.jpg


Co jeść przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego?

Dieta przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego powinna być łatwostrawna (czyli wykluczająca produkty smażone i wzdymające) z uwzględnieniem produktów tolerowanych. Posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu, co 2-3 godziny. Zalecane obróbki kulinarne to: gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie bez dodatku tłuszczu (w pergaminie, folii).

Choroba Hashimoto, dodatkowo usunięta jedna nerka – czy dobrą praktyką jest stosowanie diety owocowo-warzywnej i czy wskazane jest odstąpienie od spożywania glutenu?

Nie, ponieważ w chorobie Hashimoto należy ograniczyć niektóre warzywa (np. świeże kapustne), a dieta ta powinna powinna być pełnowartościowa, czyli dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dieta owocowo-warzywna może prowadzić do wielu niedoborów pokarmowych. Eliminacja glutenu nie jest wskazana, ponieważ gluten należy wyeliminować jedynie w przypadku jego nietolerancji lub alergii.

Hiperinsulinemia w przypadku diety o niskim indeksie glikemicznym – jak się odżywiać?

Dieta powinna zawierać produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym, jak: pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa, niedosładzane produkty mleczne, orzechy, nasiona oraz świeże owoce. Pamiętajmy, że ma dostarczać odpowiednią ilości białek, tłuszczów i węglowodanów złożonych oraz błonnika pokarmowego. Nie powinna jednak zawierać cukrów prostych obecnych w słodyczach, dojrzałych owocach, miodzie i syropach roślinnych.

Otyłość – jakie badania biochemiczne zrobić przed przyjściem do dietetyka?

Badania biochemiczne jakie powinniśmy wykonać w przypadku otyłości to: stężenie glukozy i insuliny w surowicy krwi, lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol LDL, HDL, trójglicerydy), hormony tarczycy (TSH, ft3 i ft4), kreatyninę oraz kwas moczowy.

Jaka dieta przy cukrzycy typu 2.?

Produktami zalecanymi w cukrzycy typu 2 są produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym, czyli: pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa, niesłodzone produkty mleczne, orzechy, nasiona oraz świeże owoce. 

Cukrzyca typu 2. – odżywiam się prawidłowo, ale cierpię na otyłość, jakie nawyki żywieniowe mam wprowadzić?

Należy zastosować dietę o zmniejszonej wartości energetycznej – redukcja diety powinna wynosić 500-1000 kcal, aby zmniejszać masę ciała o 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. 

Dieta powinna zawierać produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym, jak: pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa, niedosładzane produkty mleczne, orzechy, nasiona oraz świeże owoce. Dieta powinna dostarczać odpowiedniej ilości białek, tłuszczów i węglowodanów złożonych, w tym błonnika pokarmowego. Nie powinna zawierać cukrów prostych obecnych w słodyczach, dojrzałych owocach, miodzie i syropach roślinnych.

Dieta pudełkowa, a choroba Hashimoto, odchudzanie i cukrzyca typu 2. dla osoby po 65. roku życia

Dieta powinna być dostosowana do wieku i trybu życia pacjenta z odpowiednio ustaloną wartością energetyczną. Należy spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe, niesłodzone produkty mleczne, świeże warzywa, ryby i mięso drobiowe. Choroba Hashimoto zakłada eliminacje świeżych warzyw kapustnych i zaleca się ich długie gotowanie. W takiej sytuacji należy również wykluczyć z diety cukier, słodycze, słone przekąski, produkty typu fast food, słodzone napoje gazowane oraz inne przetworzone produkty.

Niedokrwistość i profilaktyka cukrzycy

W celu profilaktyki cukrzycy zaleca się regularną aktywność fizyczną oraz utrzymywanie odpowiedniej masy ciała m.in. za pomocą pełnowartościowej diety, z ograniczoną ilością cukrów prostych, które w największej ilości znajdują się w kupnych słodyczach.

W zależności od rodzaju niedokrwistości zaleca się:

  • niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza – mięsa: wołowinę, cielęcinę wieprzowinę, królika, zielone warzywa, nasiona, rośliny strączkowe,
  • niedokrwistość z powodu niedoboru witaminy B12 – mięso np. wołowina, wieprzowina, cielęcina, królik,
  • niedokrwistość z powodu niedoboru kwasu foliowego – zielone warzywa, niektóre owoce (np. banany, pomarańcze).

Co jeść przy zaparciach?

Przy zaparciu zaleca się dietę bogatobłonnikową, zawierającą warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe. Dieta ta powinna zawierać również produkty kiszone, fermentowane produkty mleczne, orzechy i nasiona. 

Jak powstają miody kremowane?

Kremowanie miodu jest procesem, dzięki któremu miód uzyskuje kremową konsystencję, gładką strukturę i jest on pozbawiony większych grudek i kryształów. Dzięki temu nawet po długim czasie od otwarcia słoika można go z łatwością wyjąć i rozsmarować. Bardzo ważne jest to, że miód po takiej obróbce nie traci swoich właściwości i nadal jest produktem wysokiej jakości.

Czy miód z miasta może być skażony?

Miód pozyskany z terenów miejskich jest zdatny do spożycia i spełnia wszelkie wymagania stawiane temu produktowi. Nie ma więc obaw, że spożywanie miodu miejskiego może nam zaszkodzić.

Czy miód może się popsuć?

Miód w zasadzie nie ma terminu trwałości, zawdzięcza to swoim naturalnym właściwościom konserwującym. Naczynia z miodem były wielokrotnie znajdowane podczas wykopaliskach archeologicznych na Krecie czy eksploracji piramid w Egipcie, jednak najstarszy dotychczas znaleziony miód pochodzi z okolic Tbilisi w Gruzji i ma on około 5500 lat. Bardzo ważnym elementem zachowywania trwałości przez miód są warunki jego przechowywania (niska wilgotność, brak dostępu światła, szczelne naczynie). Należy też pamiętać, że wyjściowa jakość miodu determinuje jego trwałość. Z punktu widzenia prawnego, miód jest trwały około 36 miesięcy od daty rozlewu. 

Zobacz również:

  • Zwierzęta w domu i w mieście
    wszystko o karmieniu psów i kotów, szczpeianiach, jak sprawdzić płeć u wężą,, czy w domu mozna hodować warana i czy gadom przeszkadza głośna muzyka

  • Środowisko
    jak zagospodarować deszczówkę, jaki kompostownik postawić na działce i co zrobić, by kompost nie śmierdział, a także, co to jest ślad węglowy

  • Rośliny w domu i na działce
    jak uprawiać grzyby w domu, podcinać drzewa owocowe, które rośliny domowe są łatwe w uprawie i dlaczego drzewko pomarańczowe może gubić liście

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg