eu_green_logo_szare.png

Aktualności
grafika świat roślin

Tydzień Przyrodników: środa

Rośliny dają plony, zwiększają ilość tlenu i wilgotność powietrza, a także stanowią oryginalne ozdoby dla naszych domów. Jednak zakładając domowy ogród, często nie wiemy od czego zacząć, jak zadbać o rośliny, gdzie je postawić, które gatunki wybrać, by licznie obrodziły. Podczas konsultacji w ramach Tygodnia Przyrodników, nasi eksperci odpowiedzą dziś na wszystkie pytania dotyczące roślin.

Jeżeli interesuje Was sadownictwo, uprawa warzyw czy grzybów, zauważyliście u swoich domowych roślin zaschnięte lub nadgryzione liście, z plamami i przebarwieniami czy też zahamowany wzrost rośliny i chcecie wiedzieć jakie choroby najczęściej prześladują Waszych zielonych przyjaciół, nasi eksperci będą czekali dziś między 08.00 a 16.00 na Wasze pytania.

Tydzień Przyrodników: konsultacje w środę

  • 8:00 – 10:00

    • Rośliny ozdobne – co, jak i kiedy zasadzić, a potem – jak pielęgnować – tel. 783 521 497

    • Warzywa i nawożenie – nie taka prosta sprawa – tel. 783 521 498

  • 10:00 – 12:00

    • Na co chorują moje rośliny i jak je wyleczyć – tel. 783 521 497

    • Domowa uprawa warzyw i grzybów – to możliwe – tel. 783 521 498

  • 12:00 – 14:00

    • Warzywnictwo – wszystko o prawidłowej uprawie warzyw – tel. 783 521 497

    • I wszystkie odpowiedzi na pytania o sadownictwo – tel. 783 521 498

  • 14:00 – 16:00

    • Rośliny ozdobne – co, jak i kiedy zasadzić, a potem – jak pielęgnować – tel. 783 521 497

    • Sadownictwo i winorośle – tel. 783 521 498

Prof. Przemysław Bąbelewski z Katedry Ogrodnictwa, naukowiec i ogrodnik, będzie służył pomocą wszystkim, którzy będą chcieli zapytać o drzewa, krzewy, byliny, rośliny do uprawy w domach, na balkonach i tarasach. Profesor jest specjalistą w zakresie dendrologii i roślin ozdobnych oraz szkółkarstwa roślinnego, więc odpowie na pytania dotyczące wszystkich Waszych roślin i chętnie podzieli się wiedzą na temat tego, jak je dobierać, dbać i pielęgnować.

roślina ozdobna - monstera
Rośliny ozdobne w domach oczyszczają powietrze i produkują tlen. Warto wiedzieć jak prawidłowo o nie dbać
fot. Urszula Michalska

Zainteresowanych sadownictwem popularnym na ogrodach działkowych i w przydomowych ogródkach, zapraszamy do kontaktu z dr Martą Czaplicką, która na co dzień również pracuje w Katedrze Ogrodnictwa i zajmuje się szeroko pojętym sadownictwem oraz produkcją ekologiczną owoców.

Jeżeli ciekawi Was na przykład kwestia tego, czy tegoroczne przymrozki, które zniszczyły część kwiatów, wpłyną na owocowanie, dlaczego gruszka kwitnie, a nie daje owoców, jakie odmiany roślin wybrać do ogrodu ekologicznego, dr Czaplicka chętnie odpowie, a także opowie na przykład o smakach, terminie dojrzewania i jakości owoców malin, borówek czy gruszek.

Będzie także można zaczerpnąć od niej wiedzy winiarskiej i porozmawiać o odmianach winogron dobrych na wino i do zjedzenia, gdyż od 2012 r. nasza specjalistka zajmuje się naukowo również winoroślą i bada uprawę winorośli przeznaczonych do produkcji wina w Polsce.

Zdjęcie winorośli z bliska
Z dr Martą Czaplicką będzie można porozmawiać o owocach rosnących w naszych ogródkach i działkach, a także o winoroślach odpowiednich do produkcji wina
fot. Urszula Michalska

Z kolei zainteresowanych uprawą warzyw czy grzybów w domu, zachęcamy do porozmawiania z dr Cecylią Uklańską-Pusz, która zajmuje się nimi już kilkanaście lat, nie tylko jako teoretyk, ale także jako praktyk. – Świat roślin i grzybów jest niezwykle ciekawy i interesujący, bowiem oprócz tego, że nas odżywiają to także i leczą! Hipokrates powiedział: niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo Twoją żywnością. Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym kieruję się tą zasadą. Oczywiście uprawa niektórych gatunków może być łatwiejsza, innych bardziej skomplikowana, jednak każda próba zmian naszego życia na lepsze jest niezmiernie ważna. Nie od dziś wiadomo bowiem, że ogrodnictwo jest rodzajem terapii ciała i duszy – do konsultacji zachęca dr Uklańska-Pusz. 

skrzynia pełna warzyw
Uprawa niektórych gatunków może być łatwiejsza, innych bardziej skomplikowana, jednak każda próba zmian naszego życia na lepsze jest niezmiernie ważna – mówi dr Cecylia Uklańska-Pusz i zachęca d o zadawania pytań na temat przydomowej uprawy warzyw i grzybów

W ramach Tygodnia Przyrodników rozdawane są również rozmaite vouchery. Dziś – 19 maja, zdobyć można konsultacje w sprawie chorób roślin, badanie żywności w kierunku zawartości metali ciężkich przez Laboratorium Badania Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz aranżację zieleni w ogrodzie.

Tydzień Przyrodników: środowe vouchery 

  • Konsultacje zdrowia roślin w domu lub na działce – prawidłowa diagnoza to pierwszy krok do pięknych roślin

  • Badanie zawartości metali ciężkich w samodzielnie wyhodowanej marchewce czy pietruszce

  • Posiadaczom ogrodów zieloną przestrzeń pomogą zaaranżować architekci krajobrazu

Tydzień Przyrodników – pełny program

Powrót
19.05.2021
Głos Uczelni
70 lat UPWr

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg