eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Przewodnik po kołach naukowych WBiNoŻ

23.03.2022

Studenckie koła naukowe – dla ambitnych, pomysłowych i głodnych wiedzy, którym same studia nie wystarczą.

Prof. Korczyński: – Doktorat wdrożeniowy to sztuka partnerstwa

21.03.2022

Prof. Mariusz Korczyński, promotor doktoratu wdrożeniowego, realizowanego w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podkreśla, że podstawą współpracy doktoranta i naukowca jest partnerstwo obu stron.

Budżet partycypacyjny – jak to robią inni?

17.03.2022

Budżety obywatelskie, partycypacyjne czy pracownicze to właściwie już stały element budowania lokalnych wspólnot w miastach. Od niedawna takie rozwiązanie stosują też polskie uczelnie, z jednej strony realizując misję społecznej odpowiedzialności, z drugiej – oddając pole studentom i pracownikom, którzy najlepiej wiedzą, co chcieliby zmienić czy ulepszyć.

Prof. Liliana Kiczak – Uczę, bo to lubię

14.03.2022

Profesor Liliana Kiczak z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej o zamiłowaniu do prowadzenia zajęć, kontaktu z młodymi i przekazywaniu swojej wiedzy i doświadczenia przyszłym weterynarzom.

Jeszcze wrócimy do niepodległej Ukrainy

04.03.2022

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu studiuje około stu studentów z Ukrainy. W czwartek 24 lutego 2022 roku, zarówno ich życie, jak i ich rodaków, zmieniło się raz na zawsze. Studenci UPWr Myroslava Lutsiv, Viktoriia Mygal, Oleksandr Prokopiuk i Yaroslav Yarotnyk opowiadają o wojnie widzianej ich oczami.

Dziekanat – wczoraj i dziś

01.03.2022

Wiele osób, słysząc słowo dziekanat widzi oczami wyobraźni kilometrowe kolejki i naburmuszonych pracowników. 50 lat temu może i tak bywało, ale te krzywdzące stereotypy, które się utarły, już dawno nie są aktualne. Beata Małyska-Strzała, Monika Sentorek, Karolina Sendor, Alina Szczepaniak i Agnieszka Siedlecka-Baniak z dziekanatu Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt mówią o tym, jak jest dziś.

Doktorant wdrożeniowy z UPWr stworzy alternatywne antybiotyki z roślin

25.02.2022

Marcin Gumowski, doktorant wdrożeniowy Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pracuje nad stworzeniem preparatu antybiotykowego z roślin wyższych – do profilaktyki odchowu drobiu.

Magistrant, doktorant SD i bioinformatyka

25.02.2022

W Szkole Doktorskiej realizuje doktorat z bioinformatyki pod kierunkiem prof. Szydy. I jest na studiach magisterskich na tym samym kierunku. Krzysztof Kotlarz właśnie zdobył stypendium, pozwalające na udział w WCGALP 2022 “World Congress on Genetics Applied to Livestock Production”. To najważniejsza konferencja dla naukowców zajmujących się doskonaleniem genetycznym zwierząt gospodarskich.

EU-GREEN – UPWr, zrównoważony rozwój i Europejska Sieć Uniwersytetów

22.02.2022

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z ośmioma europejskimi uczelniami stara się o wejście do Europejskiej Sieci Uniwersytetów. Wniosek do Komisji Europejskiej składać będzie koordynator konsorcjum – Universidad de Extremadura z Hiszpanii.

Organizacja zajęć w semestrze letnim

22.02.2022

Do 27 marca zajęcia ogólnouczelniane i wykłady nadal prowadzone będą w trybie zdalnym. O przedmiotach kierunkowych decydują dziekani. Od 28 marca wszystkie zajęcia będą odbywały się w formie stacjonarnej w siedzibie uczelni.

Studenci UPWr w V edycji Szkoły Liderów Lokalnych

21.02.2022

Trwa piąta edycja Szkoły Liderów Lokalnych. Wśród uczestników jest aż ośmioro studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Przewodnik po kołach naukowych WBiHZ

15.02.2022

Studia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i egzaminy. To też różne wydarzenia i imprezy. Co łączy oba te światy? Studenckie koła naukowe.

Weterynaria na UPWr z Certyfikatem Doskonałości Kształcenia

14.02.2022

PKA studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej oceniała – pozytywnie – w 2021 roku. I przyznała WMW Certyfikat Doskonałości Kształcenia. Następna ocena programowa odbędzie się w roku akademickim 2026/2027.

Organizacja zajęć do 13 marca

14.02.2022

Zajęcia ogólnouczelniane i wykłady nadal prowadzone będą w trybie zdalnym. O przedmiotach kierunkowych decydują dziekani.

Główna nagroda w konkursie Student-Wynalazca dla doktorantki UPWr

10.02.2022

Agnieszka Krawczyk-Łebek z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy UPWr wraz z opiekunami naukowymi – prof. Edytą Kostrzewą-Susłow, dr Tomaszem Janeczko i dr Moniką Dymarską, zdobyła główną nagrodę w XII edycji konkursu Student-Wynalazca. Została doceniona za cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Nagrodą jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Studentki weterynarii z międzynarodowym stypendium

08.02.2022

Julia Pietrasina, Maria Noszczyk, Marta Marcinek i Michaela Sukenikova z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znalazły się w gronie stypendystów 2021 Veterinary Student Scholarship Program organizowanego przez MSD Animal Health and the Federation of Veterinarians of Europe.

Ponad 146 tysięcy złotych na okulistykę dziecięcą

31.01.2022

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu po raz piąty zebrał się Studencki Sztab WOŚP. Hasło przewodnie tegorocznego grania to piąty finał na 5! Czy się udało? Kwota zebrana podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówi sama za siebie.

satelita

Wyłoniono najlepsze prace z dziedziny badań kosmicznych

27.01.2022

Rozstrzygnięto konkurs na Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą pracę dyplomową z dziedziny badań kosmicznych. Spośród 31 zgłoszonych prac, dwie zwycięskie powstały na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

trwa rekrutacja na studia II stopnia

Trwa rekrutacja na studia II stopnia

24.01.2022

Do 18 lutego na UPWr trwa rekrutacja na studia II stopnia. Do wyboru jest 17 kierunków i jeszcze więcej specjalności.

Studenci na Dniu Aktywności Studenckiej

Wyjazdy, konferencje i Szalone Studenckie Noce Naukowe – takie rzeczy tylko w SKN-ach

19.01.2022

Na UPWr są 44 koła naukowe. Korzenie niektórych sięgają nawet lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Studencki ruch naukowy na uczelni przetrwał już niejedną przeciwność losu w postaci stanu wojennego, zmian ustrojowych czy obecnej pandemii, ale mimo przeszkód dalej prężnie działa. O tym jak, opowiada Daria Gromnicka z Samorządu Studenckiego.

Żywność rzemieślnicza ze wsparciem UPWr

05.01.2022

Centrum Produktu Regionalnego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu to miejsce, w którym tradycyjne serowarstwo, browarnictwo, winiarstwo, przetwórstwo mięsne i owocowo-warzywne będzie przekazywane w nowoczesny sposób. Jak podkreśla dr inż. Marek Szołtysik z Katedry Rozwoju Funkcjonalnych Produktów Żywnościowych, dynamicznie rozwijający się segment żywności rzemieślniczej potrzebuje wsparcia merytorycznego. Stąd pomysł na powstanie CPR.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png