eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studentki weterynarii z międzynarodowym stypendium

Julia Pietrasina, Maria Noszczyk, Marta Marcinek i Michaela Sukenikova z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znalazły się w gronie stypendystów 2021 Veterinary Student Scholarship Program organizowanego przez MSD Animal Health and the Federation of Veterinarians of Europe.

Federation of Veterinarians of Europe to organizacja zrzeszająca około 300 tysięcy lekarzy weterynarii z 39 krajów europejskich. Zajmuje się działaniami na rzecz poprawy zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także ochroną środowiska poprzez promowanie zawodu lekarza weterynarii. Firma MSD Animal Health zajmuje się zaś rozpowszechnianiem leków i szczepionek, a także wiedzy i technologii, w celu zapewnienia poprawy zdrowia, samopoczucia i wydajności zwierząt.

Stypendium z 2021 Veterinary Student Scholarship Program stworzone przez te organizacje ma wspierać studentów trzeciego, czwartego i piątego roku weterynarii w zdobywaniu wiedzy, rozpoczęciu przyszłej kariery, a także pośrednio wspomagać dalszy rozwój dziedziny. W tym roku, spośród 155 osób, które złożyły wniosek, komisja wybrała 68 studentów m.in z Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Francji, Niemczech, Polski czy Szwajcarii.

Spośród wielu czynników, które decydują o przyznaniu stypendium, jednym z najważniejszych jest całokształt działalności i zaangażowanie studenta, a młode i ambitne laureatki programu z UPWr mogą się pochwalić wieloma osiągnięciami.

Kim są laureatki?

Julia Pietrasina, jedna ze zdobywczyń stypendium, od początku studiów działa w międzynarodowym stowarzyszeniu studentów weterynarii – International Veterinary Student Association (IVSA). Obecnie jest prezydentką wrocławskiego oddziału. W zeszłym roku była także członkinią Standing Committee on Wellness – komitetu międzynarodowego, który jest organem IVSA Global, zajmującym się zdrowiem psychicznym w weterynarii. 

Julia bierze też regularnie udział w międzynarodowych kongresach i sympozjach, które organizuje IVSA i aktywnie działa w kołach naukowych: Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis” i Ichtiopatologów „Skrzydlica”, niedawno dołączyła także do SKN „Eza”.

– W najbliższym czasie chciałabym się jednak bardziej skupić na działalności naukowej. Mam z przyjaciółką, Imane Sghir, parę pomysłów na badania, które chcemy w tym roku zrealizować w kole naukowym „Mephitis”. Interesują mnie w szczególności dzikie i egzotyczne zwierzęta, w tym także ryby chrzęstnoszkieletowe, na których mam okazję skupić się w SKN „Skrzydlica” – podkreśla studentka, która swoją przyszłość wiąże z weterynarią zwierząt egzotycznych i dzikich.

Julia Pietrasina
Julia Pietrasina jest prezydentką wrocławskiego oddziału organizacji IVSA Global i działa w SKN „Mephitis”, „Skrzydlica” i „Eza”
fot. archiwum prywatne

Drugą laureatką z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest Maria Noszczyk, która w tym roku akademickim studiuje na Estońskim Uniwersytecie Przyrodniczym w ramach programu Erasmus+. W poprzednim roku aktywnie działała we wrocławskim ramieniu IVSA, prowadząc wykłady na temat dobrostanu zwierząt, a obecnie, podczas pobytu za granicą, udziela się w estońskim oddziale organizacji. Maria od niedawna jest także sekretarzem European Association of Avian Veterinarians (EAAV) – europejskiego stowarzyszenia weterynarzy zajmujących się ptakami, z którym planuje zorganizować serię webinarów.

Oprócz pracy w dużych organizacjach, Maria angażowała się też w prowadzenie wykładów na własną rękę. – Prowadziłam wykłady dotyczące dobrostanu i behawioryzmu zwierząt w kawiarni Macondo we Wrocławiu. Do tej pory mówiłam o psach, kotach i krowach, a po powrocie planuję zorganizować wykład na temat świń, kur i wiele więcej. Są to prelekcje dla każdego, kto chciałby posłuchać faktów o hodowli zwierząt, ich potrzebach, czy mowie ciała. Staram się podczas wykładów walczyć z dezinformacją, wskazując słuchaczom dobre źródła informacji i ucząc ich weryfikacji – mówi Maria, która w wolnym czasie, jako członkini Klubu Astronomicznego Almukantarat jeździ także na obozy naukowe z młodzieżą, gdzie głównie prowadzi zajęcia z astronomii, chemii, jak również z tematyki medycznej i behawioralnej.  Współpracując z Obozami Naukowymi Politechniki Warszawskiej planuje też stworzyć dla uczniów licealnych własny program na tygodniowy kurs medycyny i behawiorystyki zwierzęcej.

Maria przyznaje, że w przyszłości marzy jej się połączenie obu zainteresowań – weterynarii i astronomii, choć na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe. – W przeciągu ostatnich paru lat zainteresowanie kosmosem wzrosło. Dzięki Elonowi Muskowi czy Jeffowi Bezosowi podróże kosmiczne stały się bardziej dostępne. Komercyjne loty czy wyprawy na Marsa powoli przestają być fikcją. Dlatego uważam, że niedługo będzie duże zapotrzebowanie na astrobiologów, którzy będą w stanie identyfikować, definiować i badać życie pozaziemskie – tłumaczy studentka czwartego roku weterynarii.

Maria Noszczyk
Maria Noszczyk jest m.in. sekretarzem w European Association of Avian Veterinarians (EAAV) i członkinią organizacji IVSA
fot. archiwum prywatne

Marta Marcinek, trzecia laureatka stypendium z programu 2021 Veterinary Student Scholarship Program, również aktywnie udziela się w IVSA – a dokładniej w IVSA Equine Community, której współzałożycielką jest Zuzanna Żabińska – studentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Marta, która jest w IVSA Equine Community event managerem, jest odpowiedzialna między innymi za organizację wydarzeń, webinarów i konferencji. 

– Ostatnia konferencja zagraniczna, którą udało nam się zorganizować, przez pandemię musiała, niestety, odbyć się online, ale jeżeli wszystko dobrze pójdzie i restrykcje covidowe na to pozwolą, następną konferencję zagraniczną planujemy w Maroku – opowiada o swojej pracy w IVSA Equine Community Marta.

Oprócz działalności na rzecz międzynarodowego stowarzyszenia studentów weterynarii, laureatka jest także wiceprzewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego Chirurgii Weterynaryjnej „Lancet”, z którym organizuje konferencje oraz rozwija działalność naukową. Marta udziela się również jako wolontariuszka podczas warsztatów Sassebi dotycących koni. – W przyszłości chciałabym pracować z końmi. Interesuje mnie głównie stomatologia i rozród tych zwierząt. Planuję połączyć działalność naukową z praktyką, szczególnie, że stomatologia koni niesamowicie się rozwija – mówi Marta.

Marta Marcinek
Marta Marcinek jest event managerem w IVSA Equine Community. Aktywnie działa też w SKN Chirurgii Weterynaryjnej „Lancet” i udziela się wolontaryjnie podczas warsztatów Sassebi
fot. archiwum prywatne

Czwartą studentką weterynarii, która zdobyła stypendium, jest studiująca na English Division Michaela Sukenikova. Obecnie jest członkinią IVSA Wrocław i należącym do niej Standing Committee on One Health, a także działa w organizacjach: BSAVA, WSAVA i IVAPM. Ponadto jest członkinią lokalnego komitetu AIESEC, w którym niektóre projekty, w które jest zaangażowana, dotyczą zwierząt i weterynarii. Michaela jest też prowadzącą w Global Alliance for Rabies Control.

– Po studiach chcę pracować w pogotowiu weterynaryjnym specjalizującym się w leczeniu egzotycznych zwierząt. Ale interesują mnie również ssaki morskie, więc staram się zdobyć doświadczenie w różnych dziedzinach weterynarii, by dowiedzieć się, co lubię i w czym jestem dobra. Na lato 2023 mam już nawet zaplanowany staż w klinice dla zwierząt morskich w USA – opowiada Michaela.

Michaela Sukenikova
Michaela Sukenikova jest studentką weterynarii na English Division. Jest członkinią wielu organizacji, takich jak IVSA Wrocław, BSAVA, WSAVA i IVAPM
fot. archiwum prywatne

Podróże małe i duże

Wszystkie laureatki planują wykorzystać stypendium na zagraniczne wyjazdy, staże i praktyki, by zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia.

– Obecnie jestem na Erasmusie i choć w ramach stypendium z wymiany możemy wyjechać na dwumiesięczny staż do innej instytucji, to mnie również interesują krótkie, dwutygodniowe staże, których to stypendium nie pokrywa. Dzięki funduszom z programu 2021 Veterinary Student Scholarship Program będę mogła intensywniej się rozwijać – tłumaczy, jak planuje wydać swoje stypendium Maria. Wtóruje jej Julia, która również marzy o wyjeździe na praktyki za granicę: – Mam nadzieję, że stypendium umożliwi mi międzynarodowe praktyki kliniczne. Działalność w IVSA pokazała mi, jak wartościowa jest wymiana doświadczeń i poznanie innych kultur – podkreśla studentka.

Podobne plany ma Marta, która tak jak Maria planuje połączyć zdobyte stypendium z wyjazdem z programu Erasmus+. – Stypendium pozwoli mi pokryć koszty podróży, testów covidowych i akomodacji, gdyż planuję wyjechać do Dublina. Oprócz tego, utrzymuję również kontakt z paroma zagranicznymi klinikami i część wakacji chcę spędzić w Belgii, gdzie głównie skupię się na ortopedii i stomatologii koni – mówi Marta, podkreślając, że tym wyjazdem jest szczególnie zainteresowana, dlatego że wspomniana klinka stawia nie tylko na praktykę, ale również wspiera działalność naukową.

Z kolei Michaela planuję wykorzystać stypendium na drugim końcu świata. – Dzięki niemu będę mogła sfinansować letni staż w Szpitalu Specjalistycznym Małych Zwierząt w Australii – mówi studentka English Division, która planuje zdobyć tam doświadczenie na oddziale neurologii, onkologii, ratownictwa i chirurgii.

Za swoje osiągnięcia, w ramach stypendium, laureatki otrzymają od MSD Animal Health and the Federation of Veterinarians of Europe po 2500 dolarów na dalszy rozwój.

is

Zobacz również:

Powrót
08.02.2022
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg