Doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr zdobywcą nagrody Interstudent 2022

Chathura Perera zdobył nagrodę Interstudent 2022 w XII edycji konkursu organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Konkurs Interstudent wyłania, nagradza i promuje najlepszych studentów zagranicznych studiujących w Polsce na studiach licencjackich, magisterskich i doktorantów. Jest kierowany do studentów, których działalność naukowa inspiruje i wzbogaca lokalne środowisko akademickie i kulturowe.

Chathura Perera
Chathura Perera zdobył nagrodę Interstudent 2022
fot. Tomasz Lewandowski

– Jestem naprawdę zaszczycony tym, że zostałem laureatem nagrody dla najlepszego zagranicznego doktoranta. Odbieram to wyróżnienie z wielką przyjemnością, ale i też z pokorą, bo sukces zawdzięczam przede wszystkim Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – bo mnie nominowali. I mojej promotorce prof. Magdalenie Szymurze, która stale we mnie wierzy i pomaga przy różnych wyzwaniach – mówi doktorant, mający na koncie niemało sukcesów. Podczas pięciu semestrów, które już spędził w szkole doktorskiej zdobył m.in. stypendium z programu STER i POWER 3.5 oraz grant na innowacyjny doktorat.

Interstudent 2022 – ale za co?

Chathura zajmuje się badaniem roślin inwazyjnych. Jego praca doktorska dotyczy głównie inwazyjnych nawłoci pochodzenia amerykańskiego, nawłoci późnej i nawłoci kanadyjskiej. Rośliny te są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych roślin inwazyjnych w Europie.

nawłoć
Nawłoć jest jedną z najbardziej powszechnych roślin inwazyjnych w Europie
fot. Shutterstock

Inwazje biologiczne stanowią globalne zagrożenie dla różnorodności biologicznej – mają negatywny wpływ na wartość krajobrazu, funkcjonowanie ekosystemów, lokalną gospodarkę, a także ludzkie zdrowie. Lepsze zrozumienie procesu inwazji umożliwi skuteczniejszą ochronę różnorodności biologicznej na różnych poziomach, a także poznanie interakcji zachodzących między organizmami.

Nie mniej jednak, młody naukowiec nie poprzestaje na badaniach na rzecz swojej pracy naukowej. Prowadzi równolegle projekty na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i na macierzystej uczelni w Sri Lance, organizuje warsztaty dla studentów, pomaga kolegom rozpoczynającym studia i pracę naukową, publikuje i bierze aktywny udział w konferencjach naukowych.

is