eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Weterynaria na UPWr z Certyfikatem Doskonałości Kształcenia

PKA studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej oceniała – pozytywnie – w 2021 roku. I przyznała WMW Certyfikat Doskonałości Kształcenia. Następna ocena programowa odbędzie się w roku akademickim 2026/2027.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej w ocenie ekspertów z Polskiej Komisji Akredytacyjnej spełnił wszystkie kryteria oceny programowej, co więcej, realizuje też dobre praktyki będące podstawą do przyznania Certyfikatu Doskonałości Kształcenia. Za godne naśladowania uznano innowacyjne metody nauczania wykorzystujące zaplecze aparaturowo-sprzętowe i infrastrukturę, ale też poziom umiędzynarodowienia (studia English Division). Szczególnie dobrze oceniono działającą od 2010 roku autorską platformę e-learningową EDUWET 2.0, która prawdziwy i nieoczekiwany sprawdzian (z powodzeniem) przeszła w czasie pandemii COVID-19. Związane z nią obostrzenia wpłynęły na charakter procesu dydaktycznego w znacznej mierze przenosząc go na platformy on-line’owe. Pozytywnie oceniono też powołanie i aktywność Wiodących Zespołów Badawczych i Wiodącego Zespołu Dydaktycznego.

Kryteria certyfikatu

Dla uzyskania certyfikatu Doskonałości Kształcenia konieczne było spełnienie konkretnych warunków. To z jednej strony konstrukcja programu studiów, jego realizacja (m.in. formy i metody kształcenia, praktyki zawodowe), weryfikacja osiągnięć studentów, kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje i liczebność kadry naukowo-dydaktycznej, ale też jej samokształcenie. Z drugiej strony, przy staraniach o uzyskanie certyfikatu, znaczenie ma również infrastruktura wykorzystywana w procesie dydaktycznym, polityka jakości, projektowanie, zatwierdzanie, monitorowanie, przegląd i nieustanne doskonalenie programu studiów, oczywiście w ramach obowiązującego standardu kształcenie. Eksperci PKA-i pochwalili sięganie po ekspertów zewnętrznych w pracach nad programem studiów, jak i słuchanie opinii wewnętrznych interesariuszy.

wet4.jpg
Eksperci PKA-i docenili m.in., że studenci nauki procedur medycznych uczą się na fantomach anatomicznych
fot. Tomasz Lewandowski

Za warte podkreślenia uznano wykorzystywanie w procesie dydaktycznym najnowocześniejszych metod takich jak szerokie spektrum nowoczesnych trenażerów klinicznych, fantomów anatomicznych i symulacyjnych programów komputerowych – nauka procedur medycznych na fantomach prowadzona jest w unikatowej w skali kraju Pracowni Symulacyjnego Doskonalenia Klinicznego. Nie bez znaczenia okazało się też poddawanie kierunku weterynaria ocenie przez Europejską Komisję ds. Oceny Wydziałów Weterynaryjnych (EAEVE) oraz pozytywny wynik tej oceny.

Działania dla studentów

– Eksperci Polskiej Komisji Akredytacyjnej podkreślili również dobre praktyki wobec studentów, wsparcie ich nie tylko w zdobywaniu wykształcenia i zawodu, ale i wejściu na rynek pracy – mówi prof. Stanisław Dzimira, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przytacza opinie ekspertów: „Studenci otrzymują kompleksowe wsparcie. Podejmowane przez uczelnię działania można uznać za systematyczne, adekwatne do indywidualnych potrzeb studentów oraz przybierające różnorodne formy. Jednymi z metod wsparcia najbardziej wyróżniającymi się w zakresie dostosowania do potrzeb studentów są: szeroki zakres systemu wsparcia studentów zagranicznych, stworzenie warunków umożliwiających studiowanie na zasadzie równych szans oraz możliwość rozwoju w studenckich kołach naukowych, samorządzie i organizacjach oraz zrzeszeniach studenckich”.

Sukces całego zespołu

Za dobrą praktykę PKA uznała przyznanie dodatku projakościowego również nauczycielom akademickim z osiągnięciami w dydaktyce. Jego podstawą jest uzyskanie najwyższej średniej ze wszystkich ocen z ankietyzacji zajęć dydaktycznych prowadzonych w roku akademickim poprzedzającym przyznanie zwiększonego wynagrodzenia.

– Certyfikat Doskonałości Kształcenia dla naszej weterynarii to nie tylko powód do radości i satysfakcji, ale też uznanie pracy i zaangażowania wszystkich, dzięki którym go dostaliśmy. To efekt podejmowanych na wydziale działań, firmowanych przez zespół prof. Krzysztofa Kubiaka, dziekana w latach 2012-2020. Teraz pracujemy na kolejną ocenę, która czeka nas za cztery lata – podkreśla profesor Dzimira, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w kadencji 2020-2024, a w poprzedniej kadencji prodziekan ds. studenckich.

kbk

Przeczytaj także:

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg