eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Korczyński: – Doktorat wdrożeniowy to sztuka partnerstwa

Prof. Mariusz Korczyński, promotor doktoratu wdrożeniowego, realizowanego w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podkreśla, że podstawą współpracy doktoranta i naukowca jest partnerstwo obu stron.

Prof. Mariusz Korczyński, lider Wiodącego Zespołu Badawczego DroPOWER, który prowadzi badania w obszarze drobiarstwa, nie kryje, że nauka nie zawsze adekwatnie szybko reaguje na potrzeby przemysłu.

– Oczywiście nie znaczy to, że ich nie dostrzega, ale nie da się ukryć, że przemysł jest bardziej elastyczny, bo musi reagować szybciej na potrzeby rynku. Mam wrażenie, że naukowcy też nie zawsze rozumieją, że rozwiązanie jakiegoś problemu w biznesie musi się „spiąć” finansowo. To po prostu zawsze są pieniądze, czyli inwestycja, a w perspektywie etaty, pensje, utrzymanie produkcji, całej machiny o nazwie przedsiębiorstwo – przyznaje prof. Mariusz Korczyński.

Doktorant – ogniwo łączące naukę z praktyką

Tematy badawcze podejmowane w WZB, któremu lideruje naukowiec z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa, to m.in. ocena i kształtowanie jakości mięsa drobiu i jaj, wartości odżywczej i walorów sensorycznych, rozwój i wykorzystanie dodatków paszowych oraz nowych rozwiązań surowcowych w żywieniu drobiu, produkcja i wykorzystanie preparatów bakteriofagowych w profilaktyce odchowu drobiu. Marcin Gumowski, który w Szkole Doktorskiej realizuje doktorat wdrożeniowy pod kierunkiem prof. Mariusza Korczyńskiego, pracuje nad stworzeniem preparatu fitobiotycznego z roślin wyższych – do profilaktyki odchowu drobiu.

mariusz_korczynski-3.jpg
Prof. Mariusz Korczyński: – W doktoracie wdrożeniowym wiedzę i umiejętności zdobywa nie tylko doktorant, ale też promotor
fot. Tomasz Lewandowski

– Ja od jakiegoś czasu szukałem kontaktu z praktykami, a firma, dla której pracuje pan Gumowski chce rozwijać swoje portfolio i bazując na swoich rozwiązaniach promuje produkcję mięsa z kurcząt z chowu bez antybiotyków. Zwornikiem pomiędzy pracą ściśle naukową a wdrożeniem jej efektów do praktyki jest więc w tym przypadku doktorant, bo to on zdecydował się po pierwsze wystartować w naborze do Szkoły Doktorskiej, a po drugie podjąć trud dodatkowej pracy – mówi prof. Korczyński, nie kryjąc, że w pracy nad doktoratem wdrożeniowym odpowiedzialność za implementację opracowanego i naukowo zweryfikowanego rozwiązania stoi po stronie doktoranta i firmy, którzy to rozwiązanie wprowadzą w codzienną praktykę wykorzystując swoje doświadczenie biznesowe i wiedzę praktyczną.

Wdrożenia – słabość polskiej przedsiębiorczości

– Od lat dyskutuje się w Polsce, że naszą słabością są wdrożenia. Ja bym powiedział, że wszystko jest kwestią rachunku ekonomicznego. Bo są świetne pomysły, komercjalizowane, które i tak często trafiają ostatecznie na półkę. Kluczem jest bowiem sukces biznesowy. Dla przedsiębiorcy każde podejmowane działanie to ostatecznie być albo nie być – tłumaczy lider WZB DroPOWER, dodając, że firma Adifeed, z którą współpracuje Marcin Gumowski, postawiła na ideę ograniczania stosowania antybiotyków w hodowli drobiu i zastąpienia ich substancjami aktywnymi pochodzenia roślinnego o właściwościach antybiotycznych, a więc hamujących wzrost i rozwój bakterii.

Doktorant dostaje mentoring od strony warsztatowej i badawczej. My zdobywamy wiedzę, jak dotrzeć do potencjalnego inwestora

– To pokazuje, że jest zapotrzebowanie rynku związane w rosnącą świadomością konsumentów. I oczywiście naukowcy doskonale o tym wiedzą, prowadzą badania, ale to badania są dla nich najważniejsze. A w doktoracie wdrożeniowym chodzi o to, by wyniki prac naukowych, obiektywne, zweryfikowane, rzetelne, przenieść ze sfery czysto badawczej w praktyczną – mówi prof. Mariusz Korczyński, podkreślając, że dla niego w pracy promotora ważne jest w tym konkretnym przypadku partnerstwo. On przygląda się pracy doktoranta chłodnym, badawczym okiem, ale też korzysta z jego wiedzy o rynku.

– Pan Marcin dzięki prowadzonej na naszej uczelni pracy badawczej wie, co się dzieje w nauce, ale jednocześnie prowadzi szkolenia z zakresu produktów stosowanych w hodowli drobiu, filozofii i celowości ich stosowania. W efekcie ja dzięki niemu uczę się tego, co pojawia się w praktyce. Jednym słowem, doktorant dostaje mentoring od strony warsztatowej i badawczej, a więc dowiaduje się, jaki ma być schemat badawczy, analityczny, jak opracować wyniki. My zaś zdobywamy wiedzę, jak dotrzeć do potencjalnego inwestora, co może go zainteresować, jakim językiem się z nim komunikować – mówi prof. Mariusz Korczyński.

Wyzwanie, czyli ochrona własności intelektualnej

Doktorat realizowany pod jego kierunkiem to jeden z trzech pierwszych doktoratów wdrożeniowych w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Są kolejni kandydaci zainteresowani naborem, ale…

– Rozbijamy się o kwestie własności intelektualnej lub innych nienegocjowalnych zapisów w umowie, rekomendowanych przez instytucję finansującą ten program. Mieliśmy kandydata z dużej firmy biotechnologicznej, z ciekawym pomysłem dla drobiarstwa, ale firmy chronią swoje know-how lub jak w tym przypadku również ograniczają ryzyko strat finansowych, wynikających z kar umownych. Prowadzę obecnie rozmowy z dużymi producentami pasz i drobiu którzy często skarżą się na braki kadrowe oraz niewystarczający poziom wiedzy praktycznej, jeśli chodzi o specjalistów. Zaproponowałem więc, by powstawały wspólne prace magisterskie – oni zgłaszają problem, a nasz magistrant w swojej pracy szuka rozwiązania oczywiście pod okiem promotora i przedstawiciela firmy. Taka umowa – przedsiębiorca bierze udział w kształceniu przyszłego pracownika, wszyscy pochylają się nad problem technologicznym firmy a student zdobywa wiedzę praktyczną, można powiedzieć takie „win-win”. Usłyszałem, że to świetny pomysł, ale również pytanie - jak zostanie zabezpieczona własność intelektualna firmy, bo przecież obrona pracy magisterskiej czy doktorskiej to w efekcie końcowym upublicznienie wyników badań. Obecnie prowadzimy rozmowy dotyczące sposobu rozwiązania tej kwestii. Zasadniczo to jeden z głównych problemów, który w pomysłach na doktoraty wdrożeniowe czy też realizowane w przemyśle prace magisterskie będzie się pojawiał – mówi prof. Mariusz Korczyński.

kbk

Dodatkowe informacje dotyczące nowej VI edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu można uzyskać u Koordynatora Programów Badawczo-Wdrożeniowych – dr inż. Magdaleny Gawron-Gajgał, e-mail: magdalena.gawron-gajgal@upwr.edu.pl, tel. 603 637 370.
Zapraszamy również do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem programu na 2022 r. dostępnym pod linkiem https://upwr.edu.pl/badania/doktoranci/szkola-doktorska/doktorat-wdrozeniowy/harmonogram

Zobacz także:

  • Szkoła Doktorska UPWr – okno na świat.
  • Szkoła Doktorska UPWr dostała 2 miliony 97 125 złotych z programu STER na umiędzynarodowienie.
  • Pochodzący z Nigerii doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr, Abubakar Bello, planuje za pomocą populacyjnego modelowania farmakokinetycznego zbadać, jak leki przeciwpasożytnicze rozmieszczają się w organizmach kur niosek i jak przechodzą do jaj.

 

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg