Studenci UPWr w V edycji Szkoły Liderów Lokalnych

Trwa piąta edycja Szkoły Liderów Lokalnych. Wśród uczestników jest aż ośmioro studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Szkoła Liderów Lokalnych

Szkoła Liderów Lokalnych to projekt organizowany przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, pomagający studentom rozwijać kompetencje i doświadczenie m.in. w zakresie ekonomii, zarządzania, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska i gospodarowania zasobami finansów funduszy europejskich. Podczas tegorocznej edycji, która trwać będzie do czerwca, studenci zdobędą wiedzę na licznych wykładach, szkoleniach, warsztatach, podczas pracy zespołowej i wyjazdów studialnych.

– Bierzemy udział w przedsięwzięciu organizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny, we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym, Politechniką Wrocławską i gminami Dolnego Śląska, w tym roku jest to Wołów – podkreśla Justyna Załuska, wiceprzewodnicząca Samorządu Studenckiego i jedna z uczestniczek projektu.

Jej grupa ma na przykład za zadanie zaprojektować teren dookoła powstającej mariny. – W tym bloku szkoleniowym są za nami już dwa warsztaty z kompetencji miękkich, w tym komunikacji interpersonalnej i negocjacji, a przed nami jeszcze zajęcia z pracy w zespole i umiejętności liderskich. Po tym czeka nas drugi blok szkoleniowy, w którym spotkamy się z gminą, z tutorami i samodzielnie będziemy pracować nad projektem – mówi Justyna.

Justyna Załuska
Justyna Załuska, wiceprzewodnicząca Samorządu Studenckiego, jest też uczestniczką Szkoły Liderów Lokalnych
fot. Tomasz Lewandowski

Jak wspomina Justyna, projekt realizowany jest w dwóch etapach. Wykładowo-szkoleniowy składa się ze spotkań z liderami życia społecznego i gospodarczego. Ta część pozwoli uczestnikom podnieść swoje kompetencje w zakresie komunikacji, negocjacji i rozwiązywania problemów. Zaś drugi etap, praktyczny, będzie realizowany w ścisłej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego wraz ze studentami z Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Wrocławskiej, w kilkuosobowych zespołach, będą mieli za zadanie pozyskać informacje, zdiagnozować problem i zaproponować innowacyjne rozwiązania wspierające ich rozwój.

Warto brać udział w projekcie?

Jedna z uczestniczek, Dominika Seweryńska, mówi, że do Szkoły Liderów Lokalnych zgłosiła się po to, by rozwinąć w sobie kompetencje liderskie i umiejętność pracy w zespole. – Podoba mi się połączenie szkoleń teoretycznych z mentorami i pracy zespołowej – pod okiem tutorów – nad rozwiązaniem konkretnego problemu dla gminy. Pozwala nam to wykorzystać zdobytą wiedzę od razu, w praktyce. Lepiej ją więc przyswoimy i zdobędziemy doświadczenie – przyznaje studentka piątego roku weterynarii.

Dominika Seweryńska
Dominika do Szkoły Liderów Lokalnych dołączyła, by rozwinąć swoje kompetencje miękkie
fot. archiwum prywatne

Student biotechnologii Adrian Kawecki przyznaje, że jest pod wrażeniem poziomu szkoleń programu. Według niego tutorzy z zaangażowaniem zapoznają studentów z przygotowanym materiałem i ćwiczeniami. – Prowadzący z radością dzielą się swoją wiedzą, a na każde pytanie starają się udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Przekazują też niesamowitą energię i entuzjazm, które motywują do dalszej pracy – mówi student.

Adrian Kawecki
Adrian żartobliwie sobie życzy, by każde szkolenia, w których uczestniczy, były przeprowadzane tak, jak te w Szkole Liderów Lokalnych
fot. archiwum prywatne

Pełna lista uczestników z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

• Adam Bogusz
  • Sabina Jaśnikowska