eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Przewodnik po kołach naukowych WBiHZ

Studia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i egzaminy. To też różne wydarzenia i imprezy. Co łączy oba te światy? Studenckie koła naukowe.

Koła naukowe umożliwiają studentom rozwijanie zainteresowań i różnych kompetencji. Uczestnictwo w nich nie tylko przynosi korzyści edukacyjne, ale również może stać się okazją do opanowania sztuki autoprezentacji i stanowić cenną pozycję w CV, zwłaszcza jeśli w ramach koła można doskonalić swoje umiejętności praktyczne. Do tego, w kołach naukowych organizowane są także różne wyjazdy, imprezy i wydarzenia, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. 

Na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt miłośnicy szeroko pojętej biologii z pewnością znajdą dla siebie odpowiednie koło – począwszy od tematyki roślin, żywienia zwierząt i biomedycyny, przez szynszyle, alpaki i dzikie zwierzęta, po bioinformatykę i ludzkie szkielety. Do wyboru, do koloru. Najaktywniejsze koła na wydziale to:

Interdyscyplinarne Koło Biomedyków, SKN Antropologów „Juvenis”, SKN Bioinformatyków, SKN Biologów Roślin „Mlecz”, SKN Hodowców Małych Przeżuwaczy i Zwierząt Futerkowych „FutrOwce", SKN Pszczelarzy „APIS", SKN Teriologów, SKN Żywienia Zwierząt. 

Członkostwo w kole naukowym daje możliwość wyjazdu na międzynarodowe konferencje naukowe. Uczestnicy SKN Teriologów byli w Brnie na konferencji MendelNet, a członkowie SKN Bioinformatyków pojechali do Davos na konferencję European Association for Animal Production”. Koła naukowe organizują także różne wydarzenia, takie jak Dzień Aktywności Studenta czy Ogólnopolska Studencka Konferencja Antropologiczna, i biorą udział w krajowych konferencjach, takich jak 50 twarzy zbrodni", czy Funeralia – jak SKN Juvenis". Niektóre wypowiadają się w też czasem w radiu, jak IKNB w Radio Luz, a zdecydowana większość publikuje też artykuły w czasopismach naukowych.

Tak więc na kołach studenckich wiele się dzieje. Ważne momenty, takie jak wyjazdy na konferencje, organizowanie wydarzeń, spotkania online i publikowanie stanowią dużą część życia społeczności studenckiej należącej do kół, ale nie dominującą. W SKN-ach chodzi też o zabawę.

SKN Pszczelarzy „APIS”

SKN APIS
Pszczelarze z SKN-u APIS w akcji fot. Facebook SKN APIS "

– Praca w SKN APIS" to przede wszystkim pasja. Uczymy się wspólnie i niejednokrotnie od siebie nawzajem, ale pamiętamy o tym, by odnajdywać w tym zabawę. Nasze koło to miejsce, w którym można poznać ciekawych ludzi, zawsze chętnych do pomocy w badaniach i projektach, a praca z pszczołami pozwala na kontakt z naturą i zapoznanie się z tymi fascynującymi owadami. Na zapoznanie się z ich życiem, z tym jak ważne są dla nas i dla otaczającego nas środowiska. Poza tym, kto nie chciałby spróbować miodu prosto z plastra – śmieje się przewodnicząca koła APIS", Alicja Rybak. Członkowie tego SKN-u na co dzień opiekują się rodzinami pszczelimi w uczelnianej pasiece i organizują wyjazdy do innych pasiek. Budują hotele dla pszczół samotnic i trzmieli, prowadzą badania naukowe i piszą artykuły popularnonaukowe. Współorganizowali już też warsztaty entomologiczne i uczestniczyli w warsztatach Art and Science, łącząc naukę i sztukę, wykorzystując w pracach wosk pszczeli.

SKN Żywienia Zwierząt

SKN Żywienia Zwierząt
Członkowie SKN Żywienia Zwierząt na targach
fot. Facebook SKN Żywienia Zwierząt

Studenckie Koło Naukowe Żywienia Zwierząt zrzesza zaś osoby zainteresowane szeroko rozumianym paszoznawstwem i żywieniem zwierząt. – Każdy zna wierszyk o tym, jak czarna krowa w kropki bordo, gryzła trawę, kręcąc mordą. Ale nie każdy wie, że nie tylko trawa należy do podstawowej diety krowy – śmieje się Arkadiusz Płatek, przewodniczący SKN Żywienia Zwierząt, podkreślając, że osoby odpowiedzialne za wybór paszy czy karmy dla zwierząt powinne znać podstawowe tajniki skarmiania, by zwierzęta nie cierpiały przez niewiedzę hodowcy.

SKN Hodowców Małych Przeżuwaczy i Zwierząt Futerkowych „FutrOwce"

Osoby mniej zainteresowane żywieniowym aspektem hodowli zwierząt mogą zapisać się do SKN Hodowców Małych Przeżuwaczy i Zwierząt Futerkowych FutrOwce". To koło naukowe stanowi społeczność pasjonatów owiec, kóz, alpak, lam, gryzoni, zajęczaków i psowatych. Jakub Smoliński, przewodniczący koła naukowego, przyznaje, że atmosfera panująca w tym SKN-ie jest iście rodzinna: – Gdy dołączyłem do koła kilka lat temu od razu poczułem się jak wielkiej szalonej rodzince! 

SKN FutrOwce
Uczestnicy Studenckiego Koła Naukowego FutrOwce mają okazję zajmować się przeróżnymi zwierzętami – od szynszyli po alpaki
fot. Facebook SKN FutrOwce"

Oprócz świetnej atmosfery SKN FutrOwce” oferuje studentom nie tylko poszerzenie wiedzy w temacie małych przeżuwaczy, biologii włosa, behawioru zwierząt i mikrobiologii, ale przede wszystkim stawia na zdobywanie praktycznych umiejętności i działanie w terenie.

– Wykotów i strzyży w Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Swojczycach nie da się zapomnieć. Nasze koło bardzo stawia na praktyczną pracę w terenie, która wbrew pozorom niesamowicie odpręża i relaksuje. W tym roku czeka nas też niejeden wyjazd do Poznania, dlatego że podjęliśmy współpracę z Puchatym Patrolem – stowarzyszeniem na rzecz ratowania szynszyli i małych zwierząt. Nic nas tak nie cieszy jak bezinteresowna pomoc – opowiada Jakub.

SKN Teriologów

SKN Teriologów
Teriolodzy na tropie dzikich zwierząt w Górach Sowich
fot. Facebook SKN Teriologów

Alpaki i owce są przeurocze, każdy to przyzna, ale niektórych interesuje inny rodzaj zwierząt, nie te hodowlane. SKN Teriologów zajmuje się badaniem ssaków, przede wszystkim dzikich i planują też poszerzyć swoją działalność o ornitologię. – Do naszych ciekawszych zadań zdecydowanie należy tropienie zwierząt w terenie i inwentaryzacja drobnych ssaków i nietoperzy zamieszkujących Polskę. Niedawno Koło Teriologów nawiązało również współpracę z Towarzystwem Ochrony Nietoperzy „Nietoperek”, dzięki czemu członkowie koła mieli możliwość wziąć udział w międzynarodowym corocznym liczeniu nietoperzy w podziemiach nieopodal Międzyrzecza. Mamy również w planach zorganizowanie obozów naukowych m.in w Strobrawskim Parku Krajobrazowym oraz w Bośni i Hercegowinie w ramach współpracy ze studentami z Sarajewa wraz z kołem naukowym Biologów Roślin „Mlecz” – mówi przewodniczący koła Wojciech Godlewski.

SKN Biologów Roślin Mlecz

Studenckie Koło Naukowe Biologów Roślin ,,Mlecz” jest świetnym wyborem dla osób zainteresowanych botaniką. Ich głównym celem badań stały się ostatnio torfowiska na terenie Trzcińskich Mokradeł w Radomierzu, a najbliższej przyszłości planują współpracę z jednym z polskich Parków Narodowych.

SKN Antropologów „Juvenis”

SKN Juvenis
Członkowie SKN-u Juvenis często jeżdżą na wykopaliska. Mają okazję poczuć się jak poszukiwacze przygód
fot. Facebook SKN Juvenis"

Dla osób, którzy interesują się biologią człowieka dostępny jest SKN Antropologów „Juvenis”.  Działa nieprzerwanie od 12 lat. Członkowie tego koła aktywnie biorą udział w życiu akademickim, a także w obozach naukowych, podczas których jeżdżą na wykopaliska archeologiczno-antropologiczne. Jak podkreśla przewodnicząca Daria Gromnicka, badania naukowe są nieodzownym elementem ich działalności: – Zajmujemy się naprawdę szeroką tematyką – od analiz materiału kostnego, po badania z zakresu prymatologii, ergonomii, seksualności i atrakcyjności człowieka, kryminalistyki i archeologii oraz nauk pokrewnych. Jeździmy też na wykopaliska, podczas których studenci mają możliwość obycia się z materiałem w praktyce i poczuć się jak Indiana Jones – opowiada Daria.

SKN Bioinformatyków

SKN Bioinformatyków
SKN Bioinformatyków ma na koncie wiele sukcesów, łącznie z wyjazdami na zagrnaniczne konferencjefot. Facebook SKN Bioinformatyków

Wszakże nie każdy chce być jak Indiana Jones. Tym nieco bardziej analitycznym osobm, którym bliżej do programisty niż do łowcy przygód, kłania się SKN Bioinformatyków. To koło naukowe skupia się na rozwoju aspektów naukowych i komercyjnych. – Pod względem  naukowym kładziemy nacisk na rozwój kluczowych umiejętności w analizach rzeczywistych danych biologicznych. Wyniki naszych prac są publikowane w czasopismach posiadających IF (ang. Impact Factor) oraz punkty ministerstwa nauki, które stanowią mocny fundament rozwoju kariery naukowej. W przypadku aspektu komercyjnego stawiamy na przedstawienie obszarów, gdzie bioinformatyka znajduje swoje zastosowanie m.in. w rozwijających się firmach biotechnologicznych w dziedzinie rozwoju i komercjalizacji leków. Takie spotkania pozwalają na ukierunkowanie studentów na możliwości rozwoju kariery zawodowej po ukończeniu studiów – mówi przewodniczący koła Krzysztof Kotlarz.

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Biomedyków

IKNB
Interdyscyplinarne Koło Nauk Biomedycznych łączy kilka dziedzin: nauki medyczne, biologiczne i chemiczne
fot. Facebook IKNB

Na sam koniec – wybór dla niezdecydowanych. Dla tych, którzy nie potrafią zdecydować, która dziedzina i dyscyplina nauki jest tą ulubioną. Interdyscyplinarne Koło Nauk Biomedycznych, jak nazwa wskazuje, łączy kilka dziedzin: nauki medyczne, biologiczne i chemiczne. Zrzesza studentów rozwijających pasję do nauki, szczególnie w zakresie innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych opartych o wykorzystanie technik biomedycznych. Realizują badania dotyczące opracowywania strategii terapeutycznych stosowanych w medycynie regeneracyjnej oraz inżynierii tkankowej. – Jesteśmy kołem interdyscyplinarnym, co daje nam duże możliwości. Pracujemy przede wszystkim na komórkach macierzystych, które nie są jeszcze dobrze poznane i mamy nadzieję, że nasze badania któregoś dnia pomogą w leczeniu różnego rodzaju chorób. Zrzeszamy osoby, które nie chcą odtwarzać badań, ale staramy się sami pisać historię. Świadczyć o tym może fakt, że aż trzech członków koła zostało laureatami "Young Minds" i to podczas jednej edycji! – z dumą podkreśla przewodnicząca Natalia Romek.

is

Zobacz również:

Powrót
15.02.2022
Głos Uczelni
studenci
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg