eu_green_logo_szare.png

Aktualności
Studenci na Dniu Aktywności Studenckiej

Wyjazdy, konferencje i Szalone Studenckie Noce Naukowe – takie rzeczy tylko w SKN-ach

Na UPWr są 44 koła naukowe. Korzenie niektórych sięgają nawet lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Studencki ruch naukowy na uczelni przetrwał już niejedną przeciwność losu w postaci stanu wojennego, zmian ustrojowych czy obecnej pandemii, ale mimo przeszkód dalej prężnie działa. O tym jak, opowiada Daria Gromnicka z Samorządu Studenckiego.

Najstarszy? Chiron

– Zarówno SKN-y jak i inne organizacje studenckie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu są integralną częścią uczelni, od lat zrzeszającą społeczność akademicką – mówi Daria Gromnicka, członkini Samorządu Studenckiego odpowiedzialna za aktywność studencką. 

Najstarsze, istniejące do dziś, studenckie koło naukowe uniwersytetu powstało w 1946 roku. Na ówczesnym wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu utworzono koło naukowe Medyków Weterynaryjnych. Dziś funkcjonuje ono pod nazwą SKN Medyków Weterynaryjnych Chiron”. 

chiron.jpg
SKN Medyków Weterynaryjnych Chiron" ma już prawie 80 lat
fot. SKN Medyków Weterynaryjnych

W 1951 roku, z chwilą powstania Wyższej Szkoły Rolniczej, nastąpił rozwój studenckiego ruchu naukowego. Powstało wtedy m.in. istniejące do dziś Koło Naukowe Meliorantów dzisiaj noszące imię prof. Stanisława Baca. Na przełomie lat 50. i 60. nastąpił kolejny etap wzrostu działalności kół studenckich, poza wieloma nieistniejącymi już kołami założonymi na Wydziale Rolniczym i Zootechnicznym, powstało też wtedy Koło Naukowe Geodetów, które od początku swojej działalności, aż do dziś, odnosi niemałe sukcesy.

skn_geod.jpg
SKN Geodetów – obóz naukowy Kruklanki ‘77 – studenci AR Wrocław o ART Olsztyn
fot. archiwum UPWr

Na przykład w zeszłym roku członkowie SKN Geodetów podczas pomiarów niwelacyjnych na Szczelińcu Wielkim, które koło prowadzi od lat 70., udowodnili, że wysokość szczytu podawana w podręcznikach i atlasach – 919 m n.p.m. – jest błędna i zaniżona o 3 metry. Obecnie prowadzą też np. projekt Sensorowo RoWeRoWo – dzięki niemu koło naukowe zostało laureatem programu Funduszu Aktywności Studenckiej (FAST).

geodeci-2.jpg
Obecni członkowie SKN-u Geodetów na wyjeździe pomiarowym w ramach projektu EPOS-PL+
fot. SKN Geodetów

SKN-y w pandemii

Choć pandemia COVID-19 znacznie utrudnia wszelkie wspólne wyjazdy i spotkania, koła naukowe starają się być aktywne, najczęściej spotykając się i tworząc wydarzenia online. – Przez ostatni rok sytuacja epidemiczna mocno odbiła się na aktywności kół naukowych. Wiele z nas czekało na poprawę sytuacji, by wziąć udział w wyjazdach, konferencjach czy innych dużych wydarzeniach naukowych. Nie oznacza to jednak, że przez cały rok nic nie robiliśmy. Niektórzy skupiali się na badaniach ankietowych, inni na wystąpieniach na konferencjach online albo na prowadzeniu badań terenowych, więc pandemia nam nie straszna! – śmieje się członkini Samorządu ds.  Aktywności Studenckiej. Wśród ostatnich wydarzeń organizowanych online znalazła się m.in. zeszłoroczna edycja GIS Day czy XX edycja Dnia Aktywności Studenckiej, w której udział wzięło aż trzydzieści pięć kół.

daria-gromnicka.jpg
Daria Gromnicka – członkini Samorządu Studenckiego ds. Aktywności Studenckiej i członkini koła naukowego Juvenis
fot. archiwum prywatne

Pomimo pandemicznych obostrzeń, członkowie studenckich kół naukowych starają się działać w ich ramach. Na przykład SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE obecnie współpracuje przy projektach EduGarden”, który polega na zaprojektowaniu i wykonaniu ogrodu społecznego na terenie szkoły średniej oraz Dzieci bliżej natury”, zakładającym stworzenie rabaty dla przedszkolaków. Z kolei Studenckie Koło Naukowe Antropologów JUVENIS wykorzystało zdalną metodę badania ankietowego, by zbadać wiedzę studentów wrocławskich uczelni na temat zdrowego stylu życia i jej wpływ na ich budowę ciała. W ubiegłym roku nie brakowało też wystąpień na konferencjach naukowych. SKN Żywienia Człowieka wzięło na przykład udział w konferencji OnlineStudent Conference FBFS, organizowanej przez Słowacki Uniwersytet Rolniczy w Nitrze. Mówili tam o stanie odżywienia młodych kobiet we Wrocławiu i o wiedzy studentów na temat żywności ekologicznej. Ale to tylko namiastka działań, jakich podejmują się koła. 

skn-puzzle.jpg
Członkowie SKN Planowania Przestrzennego Puzzle w terenie podczas realizacji jednego ze swoich projektów
fot. SKN Planowania Przestrzennego Puzzle

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu funkcjonują 44 koła naukowe. I choć zostaną dokładniej przybliżone w serii artykułów poświęconych studenckim kołom naukowym poszczególnych wydziałów, to najlepszym sposobem na poznanie ich działalności jest zapisanie się do nich, do czego zachęca również Daria Gromnicka: – Pomimo tego że ludzie składają się ze zdywersyfikowanych grup społecznych, to często podzielamy swoje zainteresowania. W Internecie szybko znajdziemy osoby o podobnych pasjach, a w przypadku środowiska uczelnianego najlepszego kompana do wspólnych zainteresowań znajdziemy na kole naukowym! Ponadto, koła poszerzają wiedzę i pozwalają zdobywać nowe umiejętności. Uczymy się jak występować na konferencjach, jak napisać swój pierwszy artykuł oraz prowadzić badania naukowe – mówi członkini Samorządu.

Przedstawiciele SKN-ów dbają też o integrację zagranicznych studentów, biorąc udział w programach, takich jak Welcome to Poland. Ostatnio w ramach integracji studenci spoza Polski mieli szansę wybrać się z członkami SKN Juvenis na wystawę Gunthera von Hagensa Body Worlds – Vital.

Lista wszystkich kół naukowych dostępna jest na stronie uczelni.

is

Zobacz również:

Powrót
19.01.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg