eu_green_logo_szare.png

Aktualności
SKN Antropologów Juvenis

SKN Antropologów „Juvenis” zbadało styl życia wrocławskich studentów

Błażej Łukianowski, przedstawiciel Studenckiego Koła Naukowego Antropologów „Juvenis”, alarmuje: – Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że słaba wiedza na temat zdrowego stylu życia wpływa negatywnie na nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej.

Nadwaga i otyłość są problemem dotykającym coraz większą liczbę ludzi. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2017 roku z nadwagą lub otyłością (objawiającymi się przy wskaźniku BMI powyżej 25) boryka się obecnie 64% mężczyzn i 49% kobiet. Problem ten dotyczy również dzieci (21,9% chłopców i 17,8% dziewcząt). Pod względem występowania nadwagi i otyłości Polska plasuje się na 5. miejscu w rankingu światowym. 

Studenci z koła naukowego „Juvenis”, które działa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, przeprowadzili badania dotyczące wiedzy na temat zdrowego stylu życia i jej wpływu na budowę ciała studentów wrocławskich uczelni wyższych.

– Badania, które przeprowadziliśmy jako SKN Antropologów „Juvenis”, są ważnym aspektem w świetle globalnego problemu zjawiska nadwagi oraz otyłości i być może pozwolą wprowadzić akcje uświadamiające oraz podnoszące stan wiedzy o zasadach zdrowego stylu życia. Wczesne uświadomienie ludzi będzie sprzyjało zmniejszaniu ryzyka występowania chorób towarzyszących nadwadze i otyłości – wyjaśnia Błażej Łukianowski.

SKN Antropologów Juvenis
Studenckie Koło Naukowe Antropologów Juvenis"
fot. Facebook SKN Antropologów Juvenis"

Założeniem projektu badawczego koła naukowego była ocena wiedzy studentów wybranych uczelni wrocławskich, dotyczącej zasad zdrowego stylu życia i stopnia stosowania ich w praktyce oraz ocena budowy ciała studentów w kontekście morfologicznych wyznaczników kondycji biologicznej. Następnie członkowie koła porównali powiązanie zróżnicowanej między uczelniami wiedzy i postaw związanych z budową ciała. W ankiecie wzięło udział 185 osób w wieku 18-27 lat. Ze 185 badanych osób: 97 respondentów to kobiety, a 88 – mężczyźni. Reprezentowali Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Ekonomiczny oraz Politechnikę Wrocławską.

– Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że słaba wiedza na temat zdrowego stylu życia wpływa negatywnie na nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej, a w konsekwencji możemy zaobserwować zły skład ciała – mówi Błażej Łukianowski dodając, że w trakcie analiz zwrócili także uwagę na to, jak różnią się stylem życia studenci wrocławskich uczelni. 

Największą wiedzę na temat zdrowego sposobu życia mają studenci UPWr oraz Uniwersytetu Medycznego. Okazuje się, że przekłada się to na ich tryb życia. Na przykład: studenci medycyny jedzą fast foody najrzadziej ze wszystkich badanych. Piją także o wiele mniej słodkich napojów niż inni studenci i jedzą największą ilość warzyw. Z kolei osoby studiujące na Uniwersytecie Przyrodniczym najczęściej regularnie uprawiają fitness i najrzadziej ze wszystkich studentów spożywają mięso.

Z ankiety wynika również, że najmniej zdrowy tryb życia prowadzą studenci Uniwersytetu Wrocławskiego: najczęściej jedzą poza domem, jedzą najmniej owoców, piją najwięcej słodkich napojów i jedzą najwięcej fast foodów.

infografika przedstawiająca wyniki badania

is

Powrót
05.05.2021
Głos Uczelni
badania
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png