eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Trzy studenckie koła naukowe z dofinansowaniem z programu FAST

SKN Geodetów, SKN PUZZLE i SKN Architektury Krajobrazów zdobyły na realizację swoich projektów po pięć tysięcy złotych dofinansowania z programu FAST.

Program Fundusz Aktywności Studenckiej (FAST) wspiera przedsiębiorczość akademicką, zaangażowanie w rozwój badań naukowych, innowacyjność i kreatywność studencką. FAST jest programem miejskim, zainicjowanym przez Prezydenta Wrocławia, a każdy wspierany przez niego projekt ma szansę na dofinansowanie o wysokości 5 tys. zł.

Wiosną tego roku Wrocławskie Centrum Akademickie już po raz trzeci ogłosiło nabór do programu. Teraz nadszedł czas na realizację projektów, które zostały wybrane. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu dofinansowanie dostały dwa projekty trzech kół naukowych.

Pierwszy z projektów nagrodzonych na UPWr nosi nazwę Sensorowo-roWeRowO. Dofinansowanie na realizację zdobyło Studenckie Koło Naukowe Geodetów. Nie jest to jednak ich pierwszy sukces w tym roku. Podczas jednego z obozów naukowych na Szczelińcu Wielkim dokonali ważnego odkrycia. Okazało się, że najwyższy punkt Gór Stołowych, Fotel Pradziada, jest o 3 metry wyższy niż podają podręczniki. 

Członkowie SKN Geodetów
W projekcie Sensorowo-roWeRowO, członkowie SKN-u Geodetów chcą mierzyć jakości nawierzchni i powietrza tras, jakimi poruszają się mieszkańcy Wrocławia
fot. archiwum własne 

Projekt Sensorowo-roWeRowO będzie polegał na stworzeniu sensora rowerowego, który będzie zbierał dane o stanie nawierzchni i jakości powietrza na wrocławskich trasach rowerowych. Jego kierownikiem jest student Adam Pałęcki, przewodniczący koła naukowego, ale pomysł narodził się dzięki opiekunowi koła, dr. Kamilowi Kaźmierskiemu: – Dużo jeżdżę na rowerze, więc nawierzchnie dróg i ścieżek mają dla mnie znaczenie. Już nie raz zostałem pokierowany przez nawigację polnymi dróżkami czy po dziurawej kostce brukowej. Nie znalazłem żadnej aplikacji, strony czy narzędzia, które informowałyby o stanie dróg i potrafiłyby lepiej mnie pokierować, czym podzieliłem się ze studentami na kole naukowym. Tak powstał pomysł na projekt. Dr Kaźmierski dodaje też, że po intensywnej burzy mózgów, członkowie koła naukowego wpadli też na pomysł, by oprócz stanu nawierzchni badać jednocześnie poziom zapylenia powietrza. 

Obecnie pomiar zapylenia powietrza odbywa się przez wysoko umieszczone czujniki, np. na dachach, co nie odzwierciedla dokładnie jakości powietrza bliżej poziomu ulicy. Badając poziom zapylenia czujnikiem przytwierdzonym do roweru, członkowie koła naukowego będą mogli gromadzić dokładniejsze dane, zebrane z dróg, po których często poruszają się zarówno rowerzyści, jak i piesi. 

By zebrać odpowiednie pomiary, urządzenie tworzone przez studentów będzie musiało składać się z lokalizatora GNSS, akcelerometru, który będzie mierzył drgania, sensoru zapylenia powietrza oraz czujnika temperatury i ciśnienia powietrza, który będzie potrzebny do korekcji wpływu wilgotności na pomiar.

grafika przedstawiająca projekt Sensorowo-roWeRowO
infografika Studenckiego Koła Naukowego Geodetów

– Za pomocą akcelerometru planujemy na podstawie wstrząsów mierzyć i wskazywać drogi o gładkiej nawierzchni. Badając różnicę wyników z dróg szutrowych, asfaltowych i kostki, spróbujemy określić charakterystykę szumu podawanego przez akcelerometr i docelowo klasyfikować drogi, którymi rowerzyści z naszym urządzeniem posługują się na co dzień – tłumaczy dr Kaźmierski, któremu wtóruje drugi opiekun koła naukowego, dr Adrian Kaczmarek: – Z kolei jakość powietrza będą mierzyły sensory zapylenia, które określą wielkość cząstek PM 1.0 PM 2.5 oraz PM 10. Dla większej dokładności chcemy wprowadzić też programowe poprawki dotyczące temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza, by czujnik laserowy błędnie nie interpretował pary jako pyłu. 

Członkowie koła naukowego zaplanowali budowę trzech prototypów, z którymi będą wykonane jazdy testowe. Chcą do jazd zachęcić mieszkańców Wrocławia, by zebrać większą ilość danych z różnych osiedli. Forma docelowa urządzenia ma być mała i przenośna. Być może kiedyś będą montowane do samochodów, tramwajów czy plecaków i będą mogły na bieżąco informować mieszkańców miast o jakości nawierzchni i powietrza tras jakimi się poruszają. 

– Zebrane dane chcemy zwizualizować na stronie internetowej, ale może w przyszłości opracujemy też aplikację, na przykład w ramach kontynuacji prac w SKN-ie, już po zakończeniu projektu finansowanego z FAST – mówi przewodniczący SKN Geodetów.

prototyp sensora
Prototyp urządzenia badającego jakość nawierzchni i powietrza wrocławskich tras rowerowych
fot. archiwum własne

Drugi projekt, który zdobył dofinansowanie z FAST-u, jest łączonym przedsięwzięciem dwóch kół naukowych – SKN Architektury Krajobrazu i SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE.

Głównym celem projektu EduGarden jest stworzenie ogrodu szkolno-społecznego na terenie należącym do Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu. Ma on polegać na współpracy międzypokoleniowej, angażującej różne grupy społeczne - młodzież szkolną, studentów, pracowników szkoły, okolicznych mieszkańców (w tym seniorów) oraz działkowiczów. 

SKN Planowania Przestrzennego Puzzle
Projekt EduGarden realizowany jest przez dwa koła studenckie. Jednym z nich jest SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE
fot. archiwum własne

W ramach ogrodu szkolno-społecznego zostanie utworzona przestrzeń zieleni zagospodarowana zgodnie z profilami kształcenia w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida we Wrocławiu, przeznaczona do celów społeczno-edukacyjnych. Dzięki temu w realizację projektu zaangażowani zostaną także nauczyciele, uczniowie i partnerzy współpracujący ze szkołą. Jak mówi kierownik projektu po stronie SKN PUZZLE, student Mariusz Skupień: – Projekt jest już drugim, który realizujemy dzięki dofinansowaniu z FAST. W tej edycji również projektujemy ogród, jednak we współpracy z SKN Architektury Krajobrazu, by specjaliści w tej dziedzinie pomogli nam w doborze roślin. Przeprowadziliśmy już planowany warsztat otwarty dla mieszkańców, młodzieży i nauczycieli. Zebraliśmy na nim mnóstwo pomysłów, na podstawie których opracujemy koncepcję ogrodu. Teraz czeka nas wejście na teren i prace ogrodnicze. 

SKN PUZZLE przy projektowaniu
Podczas warsztatu otwartego studenci zebrali informacje na temat oczekiwań dotyczących ogrodu od mieszkańców i zgodnie z nimi opracowali koncepcję
fot. archiwum własne

Warsztat dla mieszkańców dotyczył zagospodarowania ogrodów i miał na celu przybliżenie społeczności informacji o podstawowych regułach aranżacji przestrzeni ogrodu, stylach, schemacie funkcjonalno-przestrzennym, a także doborze gatunkowym oraz wpływie ogrodów na zmieniające się warunki klimatyczne i epidemiologiczne.

Projekt ma charakter społeczno-edukacyjny, ponieważ będzie polegał na współpracy ze społecznością lokalną – szczególnie z działkowcami, którzy mają ogromną wiedzę praktyczną na temat ogrodów. Docelowo, szkoła planuje otworzyć swoje podwórze dla mieszkańców i udostępnić teren dla wszystkich chętnych odwiedzających. Jak podkreśla Mariusz: – Fakt, że jest to szkoła zawodowa pozwala nam na współpracę z młodzieżą, która będzie mogła wykorzystać ogród do celów edukacyjnych. Niektórzy uczniowie będą mogli pogłębić swoją wiedzę na temat roślin, a np. osoby uczące się stolarstwa będą współtworzyć z nami drewniane ławki, stoły i donice. 

Członkinie SKN Architektury Krajobrazu
SKN Architektury Krajobrazu połączyło siły z SKN PUZZLE, by na terenie ZSZ nr 5 stworzyć ogród szkolno-społeczny
fot. Archiwum własne

Wyróżnione Studenckie Koła Naukowe mają czas do 31 grudnia na realizację założeń swoich projektów.

is

Powrót
20.10.2021
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg