eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Budżet partycypacyjny – jak to robią inni?

Budżety obywatelskie, partycypacyjne czy pracownicze to właściwie już stały element budowania lokalnych wspólnot w miastach. Od niedawna takie rozwiązanie stosują też polskie uczelnie, z jednej strony realizując misję społecznej odpowiedzialności, z drugiej – oddając pole studentom i pracownikom, którzy najlepiej wiedzą, co chcieliby zmienić czy ulepszyć.

Pionierem uczelnianych budżetów partycypacyjnych jest w Polsce Szkoła Główna Handlowa z Warszawy. W piątej edycji w 2021 roku studenci i doktoranci zgłosili – pod głosowanie całej społeczności akademickiej np. nasadzenia bluszczu w jednym z budynków, zainstalowanie pojemników na drobne elektrośmieci, panel klimatyczny, warsztaty zero waste przeprowadzone w trybie on-line, zdrowy kręgosłup w czasie lockdownu czy kawałek swojego lasu. Dzisiaj jeden z tych pomysłów zatytułowany Green is Good, czyli zielona ścianka, jest już zrealizowany. Projekty zgłaszane do budżetu partycypacyjnego we wcześniejszych edycjach to m.in. łąki kwietne, budki lęgowe dla drobnych owadożernych ptaków i nietoperzy, kompostowniki na odpady biodegradowalne, regały na książki – do wymiany, zbiorniki na deszczówkę – do podlewania roślin, poduszki na kanapy do jednej z sal czy budki akustyczne, w których można by swobodnie rozmawiać przez telefon, nie zakłócając spokoju innym.

Domki dla owadów – to jeden z pomysłów w budżecie
Domki dla owadów – to jeden z pomysłów w budżecie
fot. Tomasz Lewandowski

– Jak widać, pomysły są różne, ale mają jedną wspólną cechę – to poczucie odpowiedzialności za środowisko i nas w tym środowisku. Bo z jednej strony to łąki, oszczędzanie wody, a z drugiej dbanie o nasz kręgosłupy czy słuch – mówi prof. Jolanta Dąbrowska z Katedry Budownictwa UPW, członkini zespołu ds. społecznej odpowiedzialności uczelni i z uśmiechem dodaje, że taką odpowiedzialnością jest też idea wymiany książek, bo przecież czytanie to nic innego jak rozwój intelektualny.

– Pole do popisu jest ogromne, bo to nie tylko kwestia samej kreatywności. Budżet partycypacyjny z samej definicji przecież realizuje te potrzeby, które w konkretnym środowisku uznawane są za ważne dla wspólnoty. Czy to będą solarne ładowarki do laptopów i telefonów ustawione w naszych kampusach, mural, domki dla owadów czy ławki, zdecydują wszyscy głosujący i to jest w tym najfajniejsze – podkreśla prof. Dąbrowska.

Zgłaszanie projektów trwa do 31 marca 2022 roku. Więcej o budżecie partycypacyjnym Uniwersytetu Przyrodniczego, harmonogramie zgłaszania pomysłów i głosowaniach tutaj.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg