eu_green_logo_szare.png

Aktualności
trwa rekrutacja na studia II stopnia

Trwa rekrutacja na studia II stopnia

Do 18 lutego na UPWr trwa rekrutacja na studia II stopnia. Do wyboru jest 17 kierunków i jeszcze więcej specjalności.

Kierunki studiów

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu właśnie ruszył nabór na studia magisterskie. Inżynierowie i licencjaci, macie w czym przebierać! Do wyboru jest aż 17 kierunków i jeszcze więcej specjalności. Jeśli wiążecie swoją przyszłość z dbaniem o środowisko, rolnictwem, żywnością, geodezją czy hodowlą zwierząt, to nie zwlekajcie z zapisami – trwają tylko do 18 lutego.

Od nowego semestru otwierane są dwie nowe specjalności: analityka społeczno-gospodarcza i bezpieczeństwo produkcji żywności.

Analitykę społeczno-gospodarczą można wybrać jako specjalizację na kierunku gospodarka przestrzenna. Obejmuje zagadnienia z przetwarzania, analizy i wizualizacji danych z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych i narzędzi data science. Na tej specjalności poruszane będą np. tematy ekonomii behawioralnej czy prognozowania rozwoju społeczno-gospodarczego. 

Studenci będą mogli zdobyć wiedzę z obsługi najnowszych systemów wspierania decyzji gospodarczych i lokalizacyjnych. Dzięki kompetencjom z zakresu analizy informacji przestrzennej, przetwarzania danych gospodarczych, uczenia maszynowego, Big Data oraz Business Intelligence, osoby które wybiorą tą specjalność będą mogły w przyszłości pracować m.in. jako doradcy, wspierając podejmowanie decyzji biznesowych w działach sprzedaży, marketingu czy rozwoju rynku. 

Bezpieczeństwo produkcji żywności to nowo otwarta specjalność na zootechnice. Studenci, którzy wybiorą tą specjalność zyskają wiedzę z zakresu metod audytowania systemów zarządzania jakością i produkcją pierwotną oraz regulacji prawnych w zakresie bezpieczeństwa żywności i systemów wprowadzania produktów pierwotnych na rynek.

Program specjalności obejmuje m.in. zagadnienia związane z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w produkcji roślinnej i zwierzęcej, oddziaływaniem zmian klimatycznych na bezpieczeństwo żywności, czy kontroli bezpieczeństwa wody pitnej.

Absolwenci bezpieczeństwa produkcji żywności w przyszłości będą mogli pracować w sektorach zajmujących się kontrolą i zarządzaniem jakością, czyli inspektoratach weterynaryjnych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w przedsiębiorstwach przemysłowych, czy laboratoriach analitycznych.

Terminy i dokumenty

Niezbędne dokumenty, które należy dostarczyć między 16 a 18 lutego:

  • Podpisane podanie z systemu IRK
  • Dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej
  • Kserokopia dyplomu ukończenia studiów I stopnia (oryginał do wglądu) lub zaświadczenie z dziekanatu, jeśli nie masz jeszcze dyplomu
  • Kserokopia suplementu do dyplomu (oryginał do wglądu) lub wypis z indeksu
  • Dowód osobisty do wglądu przez komisję w celu weryfikacji tożsamości

Jeśli dokumenty przesyłane są pocztą/kurierem – do powyższej listy dołączyć trzeba oświadczenie kandydata o zgodności jego danych osobowych zamieszczonych w systemie IRK ze stanem faktycznym.

Jeśli dokumenty dostarczane są przez osobę trzecią – dodatkowo oświadczenie o zgodności danych oraz upoważnienie dla pełnomocnika do reprezentowania kandydata przed komisją rekrutacyjną.

Miejsce składania dokumentów – odpowiednie dla każdego z wydziałów – można znaleźć na stronie rekrutacji. Tam też znajduje się szczegółowy harmonogram rekrutacji oraz zasady i wykaz dokumentów do złożenia.

21 lutego zostanie ogłoszona lista osób zakwalifikowanych do wpisu. W przypadku kierunków, na których nie zostanie wypełniony limit przyjęć w I naborze, zostanie ogłoszony drugi nabór na studia stacjonarne II stopnia.

Na wszystkie pytania dotyczące rekrutacji na studia II stopnia odpowiada Biuro Rekrutacji:

  • telefonicznie: 71 320 1075 lub 71 320 1045
  • mailowo: rekrutacja@upwr.edu.pl
  • na Facebooku

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png