Ponad 146 tysięcy złotych na okulistykę dziecięcą

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu po raz piąty zebrał się Studencki Sztab WOŚP. Hasło przewodnie tegorocznego grania to piąty finał na 5! Czy się udało? Kwota zebrana podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówi sama za siebie.

Kolejna fala pandemii i hulający w ostatnich dniach orkan Nadia nie stanowiły przeszkody dla wolontariuszy ze Studenckiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy na sprzęt medyczny zapewniający najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci zebrali aż 146 574 zł. Do tej pory za pieniędze zebrane przez WOŚP kupiono już 67 300 urządzeń, w tym inkubatory dla wcześniaków, łóżka i podnośniki dla seniorów, wyposażenie dla ośrodków kardiochirurgii dziecięcej, czy też sprzęt do diagnostyki onkologicznej.

WOŚP
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała pieniądze na sprzęt medyczny zapewnieniający najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci
fot. Paweł Rogalski

Zebrana w tym roku kwota stanowi ogromny sukces, biorąc pod uwagę to, że kwarantanna kilkunastu osób osłabiła sztab. Ze 120 zgłoszonych wolontariuszy, tylko 106 zdołało wyruszyć z puszkami do miasta. Na wrocławskim Rynku kwestowali też członkowie Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej LEM oraz ekipa stowarzyszenia proobronnego Twierdza 14 – Infidels. Od 20 stycznia były także organizowane kwesty w różnych firmach, centrach handlowych, liceach i na uniwersytetach.

Wolontariusze WOŚP
Wolontariuszy ze sztabu studenckiego UPWr spotkać można było w całym mieście
fot. Paweł Rogalski

Choć rekord poprzednich lat nie został pobity, to w lutym gramy dalej! Do końca 1 lutego będzie można wesprzeć sztabową eSkarbonkę, a do 14 lutego można brać udział w charytatywnych licytacjach. W tym roku na aukcję wystawione są wycieczka rowerowa i wspólne ognisko z rektorem prof. Jarosławem Bosym, degustacja smażonych i pieczonych owadów jadalnych dla dwóch osób oraz ciepła i wygodna bluza UPWr

UPWr wystawił w tym roku 3 aukcje na WOŚP
Na aukcji można wylicytować wycieczkę rowerową z rektorem, degustację jadalnych owadów albo bluzę UPWr
fot. UPWr

Rok temu wspólną wycieczkę rowerową z rektorem prof. Jarosławem Bosym wylicytowała jego była studentka. – To był cudowny dzień! Wart każdych pieniędzy! – podsumowała tę przejażdżkę absolwentka UPWr. Z kolei degustacja owadów przygotowana zostanie przez dr Annę Żołnierczyk z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy. – Mogę zapewnić, że będzie pysznie i zdrowo. Spróbujemy smażonych i pieczonych owadów i porozmawiamy o tym, kiedy zagoszczą na naszych stołach – zachęca naukowczyni. Jak się okazuje, jadalne owady już dawno podbiły Azję, a zainteresowanie nimi powoli rośnie też w Europie. Owady figurują m.in. w menu kopenhaskiej restauracji René Redzepi – jednej z najlepszych restauracji na świecie.

Tegoroczny finał studenckiego sztabu WOŚP, który jak zwykle odbył się w Centrum Dydaktyczno Naukowym na UPWr, z powodu sytuacji epidemicznej nie był huczny, ale nie zabrakło na nim atrakcji. – Po zliczeniu pieniędzy zaczęliśmy świętowanie. Ze względu na pandemię mieliśmy ograniczone możliwości, ale tradycyjnie wystąpił dla nas Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Jedliniok i wspólnie uczciliśmy zakończenie zbiórki tortem, który przygotował dla nas Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu – relacjonuje finał przewodnicząca sztabu Anna Lipowska.

Szefowie studenckiego sztabu WOŚP
Czworo przewodniczących Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Od lewej: Adam Poznar, Kacper Mędygrał, Anna Lipowska i Sandra Mulica.
fot. Paweł Rogalski

Głównym organizatorem sztabu było Stowarzyszenie Absolwentów UPWr, a opiekę nad pracami Komitetu Organizacyjnego przejął w tym roku Kacper Mędygrał, założyciel studenckiego sztabu WOŚP. Wolontariuszy wsparło 14 firm, dzięki którym dostali pakiety z prowiantem, zabezpieczenie medyczne oraz sztabową koszulkę.

is

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png