eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości
Magdalena Doherty, trzymająca buldożka francuskiego

Absolwentka UPWr Magdalena Doherty z brytyjskim statusem Advanced Practitioner

14.04.2021

Magdalena Doherty pasję do weterynarii i chirurgii ma odkąd pamięta. Od zawsze wiedziała kim chce zostać, spędzając już jako dziecko wolny czas na ratowaniu i pielęgnowaniu dzikich zwierząt.

Żegnamy prof. Zbigniewa Dudę

01.04.2021

Był perfekcjonistą i nowatorem. Egzamin u niego był jednym z najtrudniejszych w czasie całych studiów. Wśród studentów byli tacy, którzy się go bali, ale szanowali go wszyscy.

Odszedł dr Zbigniew Jurzyk

30.03.2021

Był świetnym wykładowcą, wymagającym, ale sprawiedliwym. Zawsze gotowy do pomocy, świetnie tłumaczył to, co w matematyce wydawało się trudne. Zmarł 16 marca, stając się kolejną ofiarą covidu.

Prof. Golonka – wiedza i łagodność

29.03.2021

Profesor Zygmunt Golonka. W notatce biograficznej można przeczytać, że był specjalistą w dziedzinie łąkarstwa, urodził się 2 sierpnia 1888 roku w Dąbrowie Tarnowskiej, a zmarł 14 kwietnia 1967 we Wrocławiu. W takiej notce nie ma miejsca o opowieść o człowieku wielkiej łagodności i serca.

Żegnamy profesora Borkowskiego

19.03.2021

Profesor Andrzej Borkowski, dyrektor Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego, zmarł 13 marca 2021 roku. Chorował ciężko od kilku lat, ale do końca najważniejsza była dla niego nauka i praca, której poświęcał swój czas i siły.

Profesor Bronkowska współpracowała z piekarnią Familijna dzięki projektowi Mozart

Wdrożenie efektów współpracy prof. Moniki Bronkowskiej z Familijną

16.03.2021

Dzięki współpracy Familijnej i prof. Moniki Bronkowskiej z Katedry Żywienia Człowieka, podjętej w wyniku projektu partnerstwa naukowo-biznesowego MOZART, powstały właśnie nowe wyroby piekarnicze i cukiernicze o niskim indeksie glikemicznym, z wysoką zawartością błonnika pokarmowego i bogate w beta-glukany.

Rok w pandemii na UPWr

12.03.2021

Aż 80 procent zaszczepionych nauczycieli, przygotowania do szczepienia pozostałych pracowników, wzrost liczby publikacji, przeniesienie nie tylko dydaktyki, ale też i konferencji naukowych do trybu on-line – podsumowujemy rok z koronawirusem.

Żegnamy Barbarę Barańską-Malinowską

11.03.2021

Barbara Barańska-Malinowska, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, nie żyje. – Za szybko, za pół roku miała mieć wszystko dopięte na ostatni guzik w najlepiej zarządzanej w Polsce bibliotece uczelnianej – mówią jej podwładni i szefowie.

Żegnamy profesora Pawła Śniadego

09.03.2021

Był uwielbiany przez studentów, którzy uważali go za świetnego pedagoga i fantastycznego człowieka. Słynął z kolorowych marynarek, poczucia humoru, wiedzy i ogromnej życzliwości wobec innych.

Naukowcy z UPWr z grantami Mozart

09.03.2021

Sześć grantów dla naukowców z UPWr z programu Mozart wspierającego współpracę badaczy z wrocławskich uczelni z lokalnymi firmami. Projekty dotyczą m.in. ocen oddziaływania inwestycji na krajobraz, urządzenia do pomiaru parametrów drogi szynowej wraz z oprogramowaniem czy testów weterynaryjnych.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przystępuje do OGC

02.03.2021

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu to pierwsza uczelnia w Polsce, która została członkiem globalnej organizacji OGC (Open Geospatial Consortium), czuwającej nad opracowaniem i popularyzacją standardów danych przestrzennych.

Stanisław Bac. Naukowiec i żołnierz

01.03.2021

Agrometeorolog, meliorant, nauczyciel wielu pokoleń studentów i uczniów. Do Wrocławia przyjechał w 1946 roku. Jego dorobek doceniła uczelnia, z którą był związany, przyznając mu tytuł doktora honoris causa ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej, dzisiejszego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Komitet Polityki Naukowej o innowacyjności

24.02.2021

Komitet Polityki Naukowej przygotował rekomendacje mające na celu niwelowanie barier i problemów we współpracy jednostek naukowych i przedsiębiorstw w procesach innowacyjności w gospodarce krajowej. Jak mówi przewodnicząca KPN prof. Anna Chełmońska-Soyta, prorektor UPWr ds. współpracy z gospodarką, opracowany dokument zostanie opublikowany w najbliższym czasie.

Od nich się zaczęło: Stanisław Tołpa

01.02.2021

Był najwybitniejszym uczniem pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, powstałych w 1945 roku i jednym z twórców wrocławskiej szkoły torfoznawczej. Profesor Stanisław Tołpa w 1952 roku objął stery nowo powołanej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu.

Pożegnaliśmy prof. Krzysztofa Nyca

20.01.2021

W czwartek 7 stycznia, po ciężkiej chorobie, zmarł prof. Krzysztof Nyc, były prodziekan kierunku Melioracje Wodne i zastępca dyrektora Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska. Miał 82 lata.

Żegnamy dr. Wawrzyniaka

08.01.2021

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Sylwester Wawrzyniak, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Nauk Ekonomicznych. Współpracownicy wspominają: – Był niezwykle życzliwy innym ludziom.

Moja Turcja – wyjazd z ramach programu Erasmus+

14.12.2020

Norbert Saleta – student inżynierii środowiska UPWr – spędził rok w Stambule studiując na Yildiz Technical University. O swoich wrażeniach z wyjazdu w ramach programu Erasmus+ pisze krótko: – To zmieniło moje życie.

Zmarł prof. Zenobiusz Dmowski

25.11.2020

Życzliwy ludziom, lubiany za poczucie humoru i ceniony za zaangażowanie – profesor Zenobiusz Dmowski zmarł 19 listopada. Miał 78 lat.

Odeszła Iwona Walczak-Kozioł

23.11.2020

Iwona Walczak-Kozioł, ceniona radczyni prawna i serdeczna koleżanka, zmarła 19 listopada. W zespole radców prawnych Uniwersytetu Przyrodniczego pracowała ponad dwa lata.

Wiesław Tomaszewski nie żyje

19.11.2020

Był lubianym przez studentów dydaktykiem. Ale też dziennikarzem, który z pasją opowiadał o tym, dlaczego trzeba mądrze chronić przyrodę. Wiesław Tomaszewski, emerytowany pracownik Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego nie żyje. Pogrzeb odbędzie się 30 listopada.

Medicina una: weterynaria i postęp w chirurgii człowieka

12.11.2020

Profesor Bogdan Łazarkiewicz, doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wybitny chirurg, przyznaje: – Nie byłoby postępu w medycynie człowieka bez medycyny weterynaryjnej. To tak naprawdę jedność.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png