eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Żegnamy dr. Wawrzyniaka

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dr Sylwester Wawrzyniak, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Nauk Ekonomicznych. Współpracownicy wspominają: – Był niezwykle życzliwy innym ludziom.

Prof. Barbara Kutkowska z Instytutu Nauk Ekonomicznych z dr. Sylwestrem Wawrzyniakiem znała się wiele lat. Kiedy byli asystentami, przez jakiś czas pracowali w jednym pokoju.

– Był zawsze pedantyczny i skrupulatny. W gabinecie wszystko było u niego poukładane, odłożone na swoje miejsce. Ale jednocześnie był bardzo bezpośredni, otwarty na studenta – wypromował 34 magistrantów, szybko skracał dystans i to niezależnie od tego z kim rozmawiał – opowiada prof. Barbara Kutkowska podkreślając, że pracownicy Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wiedzieli, że był też człowiekiem, na którego zawsze można było liczyć. Był pierwszy do działania, kiedy tylko coś się działo.

– Ale niewiele osób wie, że opiekował się ośrodkiem pomocy społecznej koło Strzelc Krajeńskich. Jeździł tam przez wiele lat na ryby, badania w tej gminie stały się podstawą jego rozprawy doktorskiej. I w czasie tych wyjazdów i badań poznał ludzi z tego ośrodka, zaprzyjaźnił się z nimi i przez lata wspierał, jak tylko mógł – wspomina prof. Kutkowska.

Dr Sylwester Wawrzyniak był również zapalonym działkowcem – pięknie utrzymana działka była jego dumą. Profesor Kutkowska przyznaje, że kiedy dowiedziała się o śmierci swojego kolegi z Instytutu, pomyślała, że już nigdy nie napije się takiego wina porzeczkowego i nie zje takiego placka drożdżowego, jakie robił dr Wawrzyniak.

– Przynosił na różne okazje świetne wino, jakie robił z winogron uprawianych na działce. Jego wino porzeczkowe nie miało sobie równych. A placek drożdżowy z kruszonką… Nawet moja mama nie umiała zrobić tak pysznego ciasta – opowiada prof. Barbara Kutkowska, podkreślając, że człowieka pamięta się właśnie dzięki takim z pozoru drobnym gestom,  spotkaniom, rozmowom przy kawie, domowym winie i placku.

Dr Sylwester Wawrzyniak zmarł 28 grudnia 2020 roku. Miał 74 lata. Urodził się we Wrocławiu, ale szkołę średnią – Państwowe Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa – ukończył w Bojanowie. Po rocznym stażu w Stacji Hodowli Buraka Cukrowego – Buszczyńskich na Klecinie pod kierunkiem prof. Tadeusza Ruebenbauera rozpoczął studia w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu na Wydziale Rolniczym. Pracę magisterską obronił w Katedrze Hodowli Roślin i Nasiennictwa i na propozycję prof. Bogdana Kopcia w 1971 roku rozpoczął pracę w Instytucie Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa. Pracował tu do maja 1994 roku, kiedy to wygrał konkurs i został wicedyrektorem Oddziału Terenowego Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa we Wrocławiu. Pełnił tę funkcję do kwietnia 1998 roku, a w sierpniu tego roku wrócił na UPWr – w Instytucie Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa pracował do września 2007 roku jako adiunkt. Przez kolejne cztery lata był starszym wykładowcą, a w 2011 roku przeszedł na wcześniejszą emeryturę.

Stopień naukowy doktora nauk rolniczych otrzymał w 1980 roku na podstawie rozprawy „Planowanie produkcji rolniczej w warunkach niepewności na przykładzie gminy Strzelce Krajeńskie” (pod kierunkiem doc. dr hab. Teodora Nietupskiego). W działalności naukowej zajmował się: ekonomiką i organizacją gospodarstw, a w szczególności badaniami modelowymi i operacyjnymi w ramach ekonometrii rolniczej. Jego dorobek przyczynił się do wydania 27 prac naukowych, trzech opracowań konferencyjnych, dwóch recenzji, 16 publikacji popularno-naukowych oraz 2 skryptów.

Jak podkreśla prof. Barbara Kutkowska, dr Sylwester Wawrzyniak w swojej pracy zrobił bardzo wiele dla praktyki rolniczej.

– Opracował metodę oceny zdolności kredytowej gospodarstw rolniczych. Prowadził szkolenia między innymi w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego i w telewizji, gdzie w programie pierwszym miał program dotyczący ekonometrii w rolnictwie – mówi prof. Kutkowska.

Dr Sylwester Wawrzyniak był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę i działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i sportową. Otrzymał nagrodę 1 stopnia za badania naukowe Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, III stopnia za działalność dydaktyczno-wychowawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 11 nagród JM Rektora, medal 40-lecia PRL oraz Złotą Odznakę ZSP, Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Zasłużony dla Miasta Wrocławia i Województwa, Medal za zasługi dla Wydziału Rolniczego, Odznakę „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”, Srebrną Odznakę PZW,  Srebrną Odznakę PZL.

Uroczystości żałobne odbędą się w dniu 11 stycznia 2021 roku o godzinie 12 w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu.  

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg