Wiesław Tomaszewski nie żyje

Był lubianym przez studentów dydaktykiem. Ale też dziennikarzem, który z pasją opowiadał o tym, dlaczego trzeba mądrze chronić przyrodę. Wiesław Tomaszewski, emerytowany pracownik Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego nie żyje. Pogrzeb odbędzie się 30 listopada.

– Był fantastycznym przyjacielem, ale też człowiekiem bardzo oddanym swojej pracy. Wiele lat pracował w Radiu Rodzina, wcześniej był przez cztery lata przewodniczącym Rady Programowej Radia Wrocław, można więc powiedzieć, że to była jego druga życiowa pasja – wspomina dr Jacek Markowski, wieloletni przyjaciel Wiesława Tomaszewskiego, emerytowanego pracownika Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

wieslaw_tomaszewski.jpg
Wiesław Tomaszewski i dr Jacek Markowski – łączyły ich nie tylko wspólne projekty, ale przede wszystkim przyjaźń
fot. Tomasz Lewandowski

Jak opowiada Jacek Markowski, że rzeczy z pozoru niemożliwe do zrealizowania, z nim się udawały. Tak było z edukacyjną telewizją internetową, która uruchomił w 2007 roku i która miała widzom, szczególnie młodym, przybliżać i tłumaczyć sprawy związane z ekologią i szeroko rozumianą przyrodą. Tak też było z wynalazkiem, który został zarejestrowany w 2012 roku przez Urząd Patentowy.

– Pomysł stworzenia prostego i taniego systemu monitoringu przeciwpowodziowego chodził po głowie mi i dr Joannie Markowskiej, ale jak to z pomysłami bywa, potrzeba jeszcze woli i energii, by je wcielić w życie. I on je miał, bo gdyby nie jego determinacja, skończyłoby się pewnie na planach, a on doprowadził do tego, że powstał wniosek patentowy i jest rejestracja w urzędzie. Można powiedzieć, że nas pilnował, bo codziennie przychodził i mobilizował, żebyśmy w końcu doprowadzili sprawę do końca – Jacek Markowski przypomina, że Wiesław Tomaszewski z równie wielkim zaangażowaniem uczył studentów między innymi tego, jak działa oprogramowanie arduino, wykorzystywane do monitoringu i zbierania danych np. meteorologicznych.

– Przede wszystkim był jednak fantastycznym przyjacielem, człowiekiem, na którym zawsze można było polegać – dodaje dr Markowski.

Pogrzeb Wiesława Tomaszewskiego odbędzie się 30 listopada o godzinie 11.20 na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Ze względu na pandemię obowiązują obostrzenia dotyczące liczby osób przebywających w kaplicy.

kbk