wybierz kategorie wiadomości
Doktoranci UPWr z grantami na badania
20.12.2021
Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdobyli 1 936 687 złotych w konkursie Narodowego Centrum Nauki Preludium 20. Przedstawiamy kolejnych pięć projektów, które dotyczą m.in. laserowego skaningu lotniczego, badania mobilności ludzi, wpływu mikroorganizmów na związki polifenolowe czy zmian w islandzkiej glebie.
Grudniowe posiedzenie senatu
17.12.2021
Czwarte posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane zdalnie, w trybie wideokonferencji – to m.in. uchwały związane ze zmianą statutu uczelni i uchwalenie regulaminu Szkoły Doktorskiej UPWr.
Szkoła Doktorska UPWr z tutoringiem
14.12.2021
Członkowie Rady Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz jej promotorzy, w sumie 18 osób, zakończyli cykl szkoleń w ramach Szkoły Tutorów Akademickich prowadzonej przez Collegium Wratislaviense. SD UPWr to pierwsza w Polsce certyfikowana przez CW szkoła doktorska z tutoringiem.
Dr Łukasz Kuta: – Uczę studentów, że bezpieczeństwo to naprawdę istotna sprawa
13.12.2021
Dr Łukasz Kuta. Doktorat robił w Instytucie Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pracuje w Katedrze Kształtowania i Ochrony Środowiska, gdzie uczy studentów bezpieczeństwa pracy, ryzyka zawodowego, ergonomii, projektowania i diagnozowania stanowisk pracy.
UPWr podpisał deklarację ICA w sprawie klimatycznej neutralności
09.12.2021
Rektorzy i dziekani europejskich uczelni przyrodniczych podpisali podczas forum Stowarzyszenia Europejskich Uniwersytetów Przyrodniczych (ICA), w tym roku odbywającego się na uniwersytecie w Leuven, deklarację dotyczącą zmian klimatu i rozwoju zrównoważonej biogospodarki. Wśród sygnatariuszy jest prof. Anna Chełmońska-Soyta, prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Miliony z Narodowego Centrum Nauki na badania naukowców UPWr
07.12.2021
Aż 11 projektów badawczych naukowców z UPWr w konkursie PRELUDIUM 20 i siedem w OPUS 21 otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki. A to nie wszystkie nasze sukcesy w rozstrzygniętych ostatnio przez NCN konkursach. Mamy też m.in. wyróżnionych w ostatnim naborze konkursu TANGO, BEETHOVEN i MINIATURA 5.
Świąteczny grudzień oczami zagranicznych studentów
06.12.2021
Pięcioro studentów z programu wymiany międzynarodowej Erasmus, z Niemiec, Portugalii, Słowenii, Azorów i Ekwadoru opowiada o swoich rodzinnych tradycjach bożonarodzeniowych.
Student UPWr zadba o bezpieczeństwo niewidomych. Buduje dla nich interaktywną laskę
02.12.2021
Artur Salamon, student inżynierii bezpieczeństwa na UPWr buduje interaktywną laskę dla osób niewidomych. Wyposażona w czujniki odległości i sygnalizująca wibracją wykrycie przeszkód na drodze laska, ma na celu ułatwić niewidomym poruszanie się po mieście.
Listopadowe posiedzenie senatu
26.11.2021
Trzecie posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane zdalnie, w trybie wideokonferencji – to m.in. dyskusja oraz uchwały związane z rekrutacją na studia.
Naukowcy UPWr w rankingu najczęściej cytowanych na świecie
24.11.2021
Po raz kolejny opublikowano listę najlepszych naukowców pod względem cytowalności ich publikacji. Wśród niemal 190 tys. najbardziej wpływowych naukowców na świecie znalazło się aż siedmioro związanych z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.
Prof. Obmińska-Mrukowicz: Zawsze mam czas dla studentów
22.11.2021
Prof. Bożena Obmińska-Mrukowicz, kierownik Katedry Farmakologii i Toksykologii, przez studentów uważana za jednego z najlepszych nauczycieli akademickich na Uniwersytecie Przyrodniczym: – Nie da się oddzielić dydaktyki od nauki. Dobry nauczyciel musi być też dobrym naukowcem, bo jego zadaniem jest przekazywanie wiedzy najnowszej i na najwyższym poziomie.
Zajęcia ogólnouczelniane zdalne od 22 listopada
19.11.2021
Od 22 listopada 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. w trybie zdalnym będą odbywały się wszystkie zajęcia ogólnouczelniane oraz kursy wyrównawcze. O ewentualnym prowadzeniu w trybie zdalnym również zajęć z przedmiotów kierunkowych będą decydowali dziekani.
Bank nasienia przyszłością ginących gatunków
18.11.2021
Czy nauka pomoże uratować rysie, tygrysy czy gepardy? Prof. Wojciech Niżański z UPWr uważa, że tak. W tym celu jego zespół tworzy bank nasienia: zamraża komórki rozrodcze zwierząt by w przyszłości, dzięki technikom in vitro, uchronić je przed zagładą.
Mamy Wrocławskie Magnolie: za badania nad rowerem miejskim i torowiskami
10.11.2021
Magdalena Michałkowska i Mateusz Szołdra zdobyli wyróżnienia w tegorocznym konkursie Wrocławska Magnolia na najlepsze prace magisterskie prezentujące pomysły na badania możliwe do wykorzystania w biznesie. Absolwenci kierunku geodezja i kartografia pracują. Magda w firmie geodezyjnej, Mateusz – projektowej.
Wykłady zdalne dla studentów studiów stacjonarnych od 16 listopada
09.11.2021
Wykłady na studiach stacjonarnych I i II stopnia od 16 listopada 2021 r. do odwołania będą prowadzone w trybie zdalnym.
Naukowcy z UPWr wśród 30 Kreatywnych Wrocławia
08.11.2021
Profesor Ewa Burszta-Adamiak, kierownik Zakładu Infrastruktury i Techniki Sanitarnej Instytutu Inżynierii Środowiska, liderka Wiodącego Zespołu Badawczego WCE Woda – Klimat – Środowisko i Andrzej Białowiec, kierownik Katedry Biogospodarki Stosowanej i lider WZB Waloryzacji Odpadów i Biomasy (WBVG) znaleźli się w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia.
Absolwentka Maria Wiórek: – Wytrwałość popłaca
08.11.2021
Maria Wiórek, tegoroczna absolwentka medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu o łączeniu studiów z jeździectwem, sukcesie w zawodach i spokoju jaki przynosi jej ten sport.
Szkoła Doktorska UPWr: ratowanie ginących gatunków i wpływ wieku na rozrodczość
03.11.2021
Prof. Wojciech Niżański, przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Weterynaria: – Do Szkoły Doktorskiej szukamy kandydatów najlepszych, ale też i sami, jako promotorzy „wystawiamy” się jak w sklepie. Bo młodzi ludzie są mądrzy, idą tam, gdzie znajdą dobre tematy, świetne laboratorium i projekty. I jeszcze lepszego promotora i kopromotora z zagranicznego ośrodka naukowego.
Drugie życie odpadów – po co wyrzucać, kiedy można wykorzystać?
02.11.2021
Przeciwwirusowy spray na gardło z wnętrzności ryb – brzmi niedorzecznie, ale na Islandii to tylko jeden z wielu ciekawych przykładów wykorzystania odpadów przemysłu spożywczego, o których na szkoleniu EEA School on Adding Value to Food Side Streams na Islandii dowiedziały się studentka biotechnologii Patrycja Ziuzia i dr Ewa Szczepańska z Katedry Chemii UPWr.
Pamiętamy o rektorach Uniwersytetu Przyrodniczego
29.10.2021
Nina Kobeszko, starościna na II roku żywienia człowieka i dietetyki i Wiktoria Waniek z III roku biologii człowieka – w tym roku to one porządkowały groby profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego na wrocławskich nekropoliach.
Październikowe posiedzenie senatu
29.10.2021
Drugie posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane w Sali Senatu – to m.in. nadanie imienia bibliotece Instytutu Geodezji i Geoinformatyki.