eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr podpisał deklarację ICA w sprawie klimatycznej neutralności

Rektorzy i dziekani europejskich uczelni przyrodniczych podpisali podczas forum Stowarzyszenia Europejskich Uniwersytetów Przyrodniczych (ICA), w tym roku odbywającego się na uniwersytecie w Leuven, deklarację dotyczącą zmian klimatu i rozwoju zrównoważonej biogospodarki. Wśród sygnatariuszy jest prof. Anna Chełmońska-Soyta, prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Deklaracja podpisana przez przedstawicieli takich uczelni jak University of Natural Resources and Life Sciences z Wiednia, University of Liège, Ghent University, uniwersytety z Zagrzebia, Leuven, Kopenhagi, Helsinek, Aarhus, Uniwersytet Mendla z Brna i innych przedstawicieli ICA związana jest wprost z Europejskim Zielonym Ładem przyjętym przez Komisję Europejską. Zgodnie z tym dokumentem unijna gospodarka do 2050 roku ma być nowoczesna, zasobooszczędna i konkurencyjna, z zerowym poziomem emisji gazów cieplarnianych. W założonych celach ma też nastąpić oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów naturalnych, ale zarazem nie może się odbyć kosztem jakiekolwiek regionu Unii Europejskiej.

Deklaracja uczelni przyrodniczych związana jest ze zmianami klimatycznymi i dążeniami do biogospodarki
Deklaracja uczelni przyrodniczych związana jest ze zmianami klimatycznymi i wynikającymi z nich celami biogospodarki
fot. Shutterstock

Naukowcy ostrzegają nie pierwszy raz

W podpisanej w Leuven podczas konferencji ICA deklaracji zapisano między innymi: „Czterdzieści lat temu naukowcy ostrzegli świat o zagrożeniu globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi oraz o tym, że zmiany klimatyczne są rzeczywiste i już wtedy naukowcy obserwowali ich skutki. Jednak społeczeństwo było zbyt powolne, aby zaangażować się i zareagować na to zagrożenie dla ludzkości. Najnowsze raporty oceniające IPCC z lat 2014, 2018 i 2021 potwierdziły, że ludzie stoją w obliczu bezprecedensowego zagrożenia dla ich życia na Ziemi z powodu globalnego ocieplenia spowodowanego spalaniem paliw kopalnych i systemami użytkowania gruntów. Stężenia i poziomy gazów cieplarnianych w atmosferze wzrosły o ponad jedną trzecią od czasu rewolucji przemysłowej, zatrzymując energię cieplną w atmosferze i w konsekwencji globalny wzrost temperatury. Rolnictwo i łańcuchy żywieniowe przyczyniły się i nadal przyczyniają się w jednej trzeciej do globalnego wzrostu stężenia gazów cieplarnianych emitowanych w wyniku działalności człowieka. W ten sposób działania podjęte w następnej dekadzie, do 2030 r., zadecydują o stopniu, w jakim średnia globalna temperatura wzrośnie do 2050 r. Obecny wzrost już teraz silnie wpływa na nasze systemy pogodowe, a tym samym wpływa na zaopatrzenie w żywność, wodę i bioróżnorodność”.

Uczeni o konsekwencjach zmian klimatycznych mówią od blisko 50 lat
Uczeni o konsekwencjach zmian klimatycznych mówią od blisko 50 lat
ot. Shutterstock

Wyzwanie: zielona gospodarka

W ocenie sygnatariuszy deklaracji wyzwaniem (i koniecznością) jest przejście z obecnej gospodarki opartej na paliwach kopalnych na zieloną gospodarkę o obiegu zamkniętym, której centralną częścią jest zrównoważona biogospodarka.

– Podpisana przez uczelnie przyrodnicze, a więc i przez nas, deklaracja wprost wynika z prowadzonych przez nas w całej Europie badań. Powiązana jest także ze współpracą z sektorem rządowym i społecznym, wreszcie z kształceniem przyszłych kadr i promowaniem postaw. To nie są puste słowa, ale głębokie przekonanie o współodpowiedzialności za tempo przechodzenia do zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym – tłumaczy prof. Anna Chełmońska-Soyta, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jedna z osób podpisanych pod dokumentem przyjętym podczas posiedzenia ICA w Leuven.

Zgodnie z treścią deklaracji, sygnatariusze nie tylko uznają, że kształcenie uniwersyteckie, badania naukowe i innowacje są kluczowym filarem przejścia na zrównoważoną biogospodarkę o zerowej emisji gazów cieplarnianych netto, ale podjęli też zobowiązania wobec liderów COP26.

Deklaracja ICA dotyczy nie tylko badań i systemu kształcenia, ale też postaw i samoświadomości
Deklaracja ICA dotyczy nie tylko badań i systemu kształcenia, ale też postaw i samoświadomości
fot. Shutterstock

Cel: dobre praktyki i zmiana postaw

Cele deklaracji dotyczą pogłębienia zrozumienia zmian klimatycznych i ścieżek transformacji w programach nauczania naszych uczelni, wzmocnienia badań dotyczących neutralności klimatycznej i zrównoważonych biogospodarek, współpracy z podmiotami i sektorami rolno-spożywczymi, biotechnologicznymi, morskimi, leśnymi, czyli wszystkimi, które wdrażają technologie i produkty mające wpływ na rozwój systemu zerowej emisji gazów cieplarnianych oraz – wskazywania rozwiązań i dobrych praktyk w obrębie kampusów uczelni przyrodniczych tak, aby były one liderami zmian. 

Jak tłumaczy prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Przyrodniczego, uczelnie mają wiele do zrobienia nie tylko w obszarze ściśle związanym z gospodarką i badaniami naukowymi.

– To jest też odpowiedzialność uniwersytetów za kształtowanie określonych postaw. Mówiąc obrazowo, począwszy od segregacji odpadów w kampusach, a więc i akademikach, przez promowanie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz rowerów, stosowanie szklanych opakowań, uwrażliwienie na skracanie łańcuchów dostaw. Wszystkie odpowiedzialne „zielone inicjatywy” inicjowane przez członków naszej społeczności będą zgodne z duchem podjętej deklaracji. To są drobne kroki, działania, które nie są spektakularne, ale kiedy podejmują je całe społeczności, stają się po prostu skuteczne, a o to nam wszystkim chodzi – podkreśla prof. Anna Chełmońska-Soyta.

kbk

Przeczytaj także:

Powrót
09.12.2021
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg