Pamiętamy o rektorach Uniwersytetu Przyrodniczego

Nina Kobeszko, starościna na II roku żywienia człowieka i dietetyki i Wiktoria Waniek z III roku biologii człowieka – w tym roku to one porządkowały groby profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego na wrocławskich nekropoliach.

Tradycja porządkowania grobów rektorów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu sięga blisko 10 lat. Dbają o nie zawsze studenci związani z samorządem, a poprzez niego z wolontariatem i zawsze robią to przed 1 listopada, kiedy w Polsce obchodzi się dzień Wszystkich Świętych.

We Wrocławiu pochowanych jest ośmiu rektorów naszej uczelni. W parafialnym cmentarzu przy ul. Bardzkiej znajduje się grób wybitnego botanika, pierwszego rektora utworzonej w 1951 roku Wyższej Szkoły Rolniczej, profesora Stanisława Tołpy. Przy ul. Bujwida, na cmentarzu, gdzie spoczywa wiele zasłużonych dla Wrocławia postaci, pochowani są Alfred Senze, Aleksander Tychowski i Ryszard Badura, który doprowadził do zmiany nazwy uczelni na Akademię Rolniczą. Rektor Henryk Balbierz pochowany jest na cmentarzu Grabiszyńskim, a na Osobowicach – prof. Michał Mazurkiewicz. Na parafialnym cmentarzu przy ul. Smętnej spoczywają rektorzy Bronisław Jabłoński i Jerzy Juszczak.

Rektor Michał Mazurkiewicz pochowany jest w alei zasłużonych na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

W tym roku ich groby porządkowały Nina Kobeszko, studentka II roku żywienia człowieka i dietetyki, która jest też starościną na swoim roku oraz studentka III roku biologii człowieka, Wiktoria Waniek. Nina w wolonatriacie działała już w liceum, była w drużynie szpiku, angażowała się w różne akcje w szkole.

– Teraz nie jestem w stanie zająć się taką działalnością na 100 procent, ale na konwencie studentów w poniedziałek 25 października okazało się, że potrzebne są osoby do pomocy, więc powiedziałam, że zgłaszam swoje ręce do pracy – mówi Nina Kobeszko.

Wiktoria Waniek z kolei była wolontariuszką już w trakcie obchodzonego niedawno jubileuszu 70-lecia, nadal jest w grupie wolontariuszy UPWr i kiedy na jej profilu w jednym z mediów społecznościowych przeczytała krótką prośbę „kto pomoże?”, bez wahania odpisała, że ona.

Rektor Ryszard Badura spoczywa na cmentarzu parafialnym przy ul. Bujwida we Wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

Dziewczyny przyznają, że do tej pory zbyt wiele o historii uczelni i ważnych dla niej postaciach zbyt wiele nie wiedziały.

– Ale dużo się dowiedziałam już w trakcie porządkowania grobów. Zaciekawiło mnie, że przy Bujwida, a więc na cmentarzu, gdzie pochowanych jest tylu ważnych dla Wrocławia ludzi, wybitnych naukowców, artystów, społeczników, są też trzej rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczego – mówi Nina, a Wiktoria dodaje, że ją bardzo zainteresowały osiągnięcia naukowe profesora Michała Mazurkiewicza, pochowanego w alei zasłużonych na Osobowicach. – Nie znałam jego osiągnięć i zasług w walce z chorobami drobiu. Jak widać, wolontariat może być też dobrą okazją do zdobycia nowych informacji, również o uczelni, na której się studiuje – podkreślają studentki z UPWr.

kbk