wybierz kategorie wiadomości
Budżet Partycypacyjny UPWr: zagłosuj i zmień uczelnię!
05.04.2022
Klub do nawiązywania relacji międzykulturowych, zielona ściana w patio gmachu głównego, stacja ładowania małej eletromobilności czy Bee&Chill Patio w bibliotece – to tylko część projektów zgłoszonych do Budżetu Partycypacyjnego UPWr. Trzy z nich to inicjatywa studencka, cztery – pracownicza. Do piątku, 8 kwietnia można zagłosować na ten najciekawszy, najlepszy, ulubiony.
Troje studentów z UPWr ze stypendium ministra
05.04.2022
Stypendium Ministra Edukacji i Nauki, przysługujące studentom za osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, zostało przyznane m.in. trojgu studentom Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Study in Poland 2022. Wyzwania, egzamin i odpowiedzialność
04.04.2022
Tegoroczna konferencja „Study in Poland” pierwotnie miała dać odpowiedź na pytania, czym dzisiaj powinno być umiędzynarodowienie polskich uczelni i jak wpłynęła na nie digitalizacja przyspieszona przez pandemię, ale podczas dwudniowego spotkania we Wrocławiu jednym z istotniejszych tematów była wojna w Ukrainie i jej konsekwencje dla polskich uczelni.
Zmarł rektor prof. Jerzy Kowalski
30.03.2022
Prof. Jerzy Kowalski, inżynier środowiska specjalizujący się w zakresie geologii i hydrogeologii inżynierskiej, ochrony i kształtowania środowiska wodnego oraz budownictwa ziemnego, rektor Akademii Rolniczej w latach 1990-1996, nie żyje. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 30 marca.
Study in Poland 2022
29.03.2022
Tegoroczna konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” miała dać odpowiedzi na pytania, jak powinno wyglądać umiędzynarodowienie polskich uczelni, zwłaszcza w kontekście doświadczenia pandemii. Dzisiaj jednak jednym z kluczowych wątków stała się wojna w Ukrainie i ponad 2 miliony uchodźców, którzy dotarli do Polski – wśród nich jest wielu studentów.
Jak mądrze zagospodarować odpady przemysłowe? Pracują nad tym naukowcy UPWr
25.03.2022
Prof. Anna Michalska-Ciechanowska z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych UPWr wraz partnerami pracuje nad innowacyjnymi sposobami wykorzystania organicznych odpadów poprodukcyjnych przemysłu olejarskiego i serowarskiego.
Prof. Swianiewicz zbada polskie samorządy
24.03.2022
Projekt badawczy realizowany przez prof. Pawła Swianiewicza z Instytutu Gospodarki Przestrzennej dotyczy struktur lokalnej władzy i stylów politycznego przywództwa w polskich samorządach. W tym roku rozpoczną się badania terenowe, wstępne wnioski będą znane za rok.
Solidarni z Ukrainą: pomagamy i wspieramy!
21.03.2022
Od pierwszych dni wojny za naszą wschodnią granicą pomagamy uchodźcom z Ukrainy. Pomagamy z głębi serca i bezinteresownie. Pomagamy, bo tak po prostu trzeba. W akcję zaangażowane są setki osób: studenci, doktoranci i pracownicy UPWr.
Naukowcy z UPWr zajęli II miejsce na Wrocław Smart Water Hackathon
21.03.2022
Projekt prognozy zużycia wody przez mieszkańców Wrocławia zdobył drugie miejsce w tegorocznym Wrocław Smart Water Hackathon. Wśród autorów są naukowcy z UPWr: doktorant Kamil Smolak i dr Wiesław Fiałkiewicz z Instytutu Inżynierii Środowiska.
Prof. Kotecki wyróżniony doktoratem honoris causa
18.03.2022
Prof. Andrzej Kotecki został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W wykładzie, który wygłosił podczas uroczystości, mówił o roślinach uprawianych w polu, opisanych w „Panu Tadeuszu”.
Budżet partycypacyjny – jak to robią inni?
17.03.2022
Budżety obywatelskie, partycypacyjne czy pracownicze to właściwie już stały element budowania lokalnych wspólnot w miastach. Od niedawna takie rozwiązanie stosują też polskie uczelnie, z jednej strony realizując misję społecznej odpowiedzialności, z drugiej – oddając pole studentom i pracownikom, którzy najlepiej wiedzą, co chcieliby zmienić czy ulepszyć.
Ponad dwa miliony złotych na zbadanie ewolucji ziemskiego pola grawitacyjnego
16.03.2022
W ramach zwycięskiego projektu konkursu SONATA BIS 11, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, prof. Krzysztof Sośnica wraz z zespołem wykorzysta precyzyjne obserwacje laserowe i pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, by dokładniej zbadać ewolucję ziemskiego pola grawitacyjnego.
Prof. Liliana Kiczak – Uczę, bo to lubię
14.03.2022
Profesor Liliana Kiczak z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej o zamiłowaniu do prowadzenia zajęć, kontaktu z młodymi i przekazywaniu swojej wiedzy i doświadczenia przyszłym weterynarzom.
Dzień Otwarty online na UPWr
11.03.2022
Już 17 marca odbędzie się Dzień Otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podczas którego kandydaci mogą zapoznać się z ofertą dydaktyczną UPWr i obejrzeć Q&A ze studentami uczelni.
Prof. Oszmiański z Nagrodą Ministra
08.03.2022
Prof. Jan Oszmiański został wyróżniony Nagrodą Ministra za całokształt pracy naukowej. To jeden z najwybitniejszych w Polsce specjalistów zajmujących się badaniem polifenoli, związków o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.
Wytrwałości, spokoju i… pokoju
08.03.2022
Kobiety. Demografia mówi, że jest ich więcej i żyją dłużej. Doświadczenie pokazuje, że leczą, karmią, chronią, bronią, ratują, wspierają, wychowują, kształcą… Gdyby mogły napisać scenariusz na 8 marca 2022 roku, na pewno zrobiłyby to inaczej. Lepiej, mądrzej, myśląc o innych.
Mamy budżet partycypacyjny UPWr
28.02.2022
Budżety obywatelskie w miastach powoli stają się stałym elementem budowania wspólnoty mieszkańców. Po tę ideę sięgnęły też uczelnie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozpoczyna nabór wniosków do uczelnianego budżetu partycypacyjnego.
Rektor do studentów, doktorantów i pracowników UPWr z Ukrainy i Białorusi
24.02.2022
List rektora prof. Jarosława Bosego do członków społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pochodzących z Ukrainy i Białorusi.
Dr Adamenko nagrodzona za badania nad nowymi napojami fermentowanymi
24.02.2022
Dr Kinga Adamenko została laureatką nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej w roku 2020. Naukowczynię Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nagrodzono w kategorii: wyróżniająca się rozprawa doktorska.
EU-GREEN – UPWr, zrównoważony rozwój i Europejska Sieć Uniwersytetów
22.02.2022
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z ośmioma europejskimi uczelniami stara się o wejście do Europejskiej Sieci Uniwersytetów. Wniosek do Komisji Europejskiej składać będzie koordynator konsorcjum – Universidad de Extremadura z Hiszpanii.
Organizacja zajęć w semestrze letnim
22.02.2022
Do 27 marca zajęcia ogólnouczelniane i wykłady nadal prowadzone będą w trybie zdalnym. O przedmiotach kierunkowych decydują dziekani. Od 28 marca wszystkie zajęcia będą odbywały się w formie stacjonarnej w siedzibie uczelni.