Rektor do studentów, doktorantów i pracowników UPWr z Ukrainy i Białorusi

List rektora prof. Jarosława Bosego do członków społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pochodzących z Ukrainy i Białorusi.

Drodzy Studenci, Doktoranci, Pracownicy UPWr pochodzący z Ukrainy,

w obliczu niczym niesprowokowanego ataku na Waszą ojczyznę chciałbym zapewnić, że stanowczo potępiamy agresję militarną Rosji przeciw Ukrainie. W tym krytycznym czasie solidaryzujemy się z narodem ukraińskim i wyrażamy chęć pomocy jego obywatelom. Wolność, niepodległość i bezpieczeństwo to wartości bliskie Europie, której Ukraina jest częścią. I nikt nigdy nie powinien poddawać tego w wątpliwość.

Chcemy, by wsparcie społeczności akademickiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nie skończyło się na słowach, by było systemowe. Powiedzcie nam, czego teraz potrzebujecie, jak możemy pomóc. Drodzy Studenci, w każdym dziekanacie są pracownicy, do których możecie się zwrócić, to te same osoby, z którymi jesteście w kontakcie na co dzień. Doktoranci – na Was czeka Dział Nauki. Skontaktujcie się z nimi, proszę. Chcemy wiedzieć, że jesteście bezpieczni. Postaramy się pomóc najlepiej, jak umiemy.

Na pomoc mogą liczyć również członkowie naszej społeczności pochodzący z Białorusi, której obszar został wykorzystany do prowadzenia działań wojennych. Wiemy, że również bardzo przeżywacie tę sytuację. Wiemy, że konflikty zbrojne prowadzi władza, a konsekwencje jej decyzji ponoszą zwykli ludzie, również ci, którzy się z nią nie identyfikują.

Jesteśmy z Wami.

Ми з Вами!

prof. Jarosław Bosy
rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Całodobową pomoc organizacyjną i wsparcie psychologiczne zapewnia Centrum Wsparcia i Dostępności:

Patrycja Krzemieniec

e-mail: patrycja.krzemieniec@upwr.edu.pl

Шановні студенти, аспіранти, співробітники UPWr з України!

перед обличчям неспровокованого нападу на вашу Батьківщину, хочу запевнити, що ми рішуче засуджуємо військову агресію Росії проти України. У цей критичний час, ми висловлюємо нашу солідарність з українським народом і висловлюємо готовність допомогти його громадянам. Свобода, незалежність і безпека – це цінності, близькі до Європи, частиною якої є Україна. І ніхто ніколи не повинен ставити це під сумнів.

Ми хочемо, щоб підтримка академічної спільноти Університету природничих наук у Вроцлаві не закінчувалася словами та зробити її системною. Розкажіть, що вам зараз потрібно, як ми можемо допомогти. Шановні студенти, у кожному деканаті є співробітники, до яких ви можете звернутися, це ті самі люди, з якими ви спілкуєтесь щодня. Аспіранти - науковий факультет чекає на вас. Будь ласка, зв'яжіться з ними. Ми хочемо знати, що ви в безпеці. Ми постараємося Вам допомогти та зробити все, що в наших силах.

На нашу допомогу можуть розраховувати і члени нашої громади з Білорусі, територія якої використовувалася для проведення військових дій. Ми знаємо, що ви також дуже схвильовані цією ситуацією. Ми знаємо, що збройні конфлікти веде влада, а наслідки їхніх рішень несуть звичайні люди, в тому числі й ті, хто не ототожнює себе з ними.

Ми з Вами!

проф. Ярослав Босий