eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Naukowcy z UPWr zajęli II miejsce na Wrocław Smart Water Hackathon

Projekt prognozy zużycia wody przez mieszkańców Wrocławia zdobył drugie miejsce w tegorocznym Wrocław Smart Water Hackathon. Wśród autorów są naukowcy z UPWr: doktorant Kamil Smolak i dr Wiesław Fiałkiewicz z Instytutu Inżynierii Środowiska.

Słodka woda stanowi 3% wszystkich zasobów wody na świecie. Z tego łatwy dostęp jest tylko do 1% – reszta słodkiej wody znajduje się w lodowcach lub głęboko pod ziemią. Dlatego tegoroczna edycja hackathonu, któremu przyświecała idea racjonalnego podejścia do korzystania z wody, odbyła się pod hasłem Gospodarowanie wodą w mieście przy wsparciu sztucznej inteligencji – szanse, prognozy i optymalizacja”. 

Podczas Wrocław Smart Water Hackathon zorganizowanego przez Urząd Miejski Wrocławia, uczestnicy mieli szansę przygotowywać projekty wykorzystujące dane do lepszego zarządzania wodą w mieście w ramach trzech wyzwań: prognozowania zapotrzebowania na wodę w perspektywie krótko- i długoterminowej, stworzenia modelu działań na rzecz gospodarowania wodami opadowymi we Wrocławiu lub innej, dowolnej tematyce związanej z wodą.

Hackathon
Projekt zespołu UPWr+GEO dotyczący prognozy zużycia wody przez mieszkańców Wrocławia zdobył drugie miejsce  
fot. materiały promocyjne Wrocław Smart Water Hackathon

Uczestnicy za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji i ogólnodostępnych danych, mieli określić, jakie będzie zapotrzebowanie na wodę w przyszłości i zaproponować niestandardowe sposoby na racjonalne gospodarowanie wodą. Dzięki tym rozwiązaniom organizatorzy wydarzenia chcą dowiedzieć się, jak można przygotować się na czekające w przyszłości wyzwania związane z rozwojem aglomeracji oraz zmianami klimatycznymi. 

– Sztuczna inteligencja nie zna granic w zakresie przetwarzania danych czasowych i przestrzennych. Dzięki Hackathonowi możemy zasymulować innowacje i pokazać takie, których nie bylibyśmy w stanie opracować w inny sposób – mówi jeden z jurorów tegorocznej edycji, prof. Tomasz Kajdanowicz z Politechniki Wrocławskiej, podczas seminarium pt. „Sztuczna inteligencja w rozwoju miast i obszarów metropolitalnych".

Przewidzieć, ile wody zużywają wrocławianie

Projekt zespołu UPWr+GEO, w którym biorą udział naukowcy z UPWr, zdobył podczas Hackathonu drugie miejsce. Na jego wykonanie przeznaczona została nagroda w wysokości 5000 zł. Model ma za zadanie prognozować chwilowy przepływ wody z dwóch przepompowni zarządzanych przez MPWiK Wrocław i służyć do dokładnego prognozowania zużycia wody przez mieszkańców Wrocławia. Do budowy modelu zespół wykorzystał dane pomiarowe MPWiK oraz inne zbiory danych, w tym m.in. przepływ chwilowy oraz ciśnienie w systemie, dane meteorologiczne, dane dotyczące dni wolnych od pracy, na uczelniach oraz w szkołach, imprez masowych, a także dane dotyczące obostrzeń i lockdown’ów, związanych z pandemią COVID-19.

Wykres
Model prognozowania chwilowego przepływu wody z dwóch przepompowni zarządzanych przez MPWiK Wrocław
fot. Projekt „Prognoza zużycia wody przez mieszkańców Wrocławia"

Jak mówią członkowie zespołu, w krótkoterminowej perspektywie prognoz na dobę i dwa dni w przód, najważniejszym czynnikiem wpływającym na zużycie wody są zdarzenia, zarówno pogodowe jak i socjalne. Dlatego też, model ten bazuje swoje prognozy nie tylko na historycznych odczytach przepływu chwilowego i ciśnienia, ale również na prognozie pogody, przewidywanych wydarzeniach oraz długości dnia.

Pula nagród we Wrocławskim Hackathonie wyniosła 15 000 złotych. Pierwsze miejsce zdobył projekt Hydromancja zespołu Boards.Ai z Politechniki Wrocławskiej, a miejsce trzecie zdobył Zespół MTTPP z projektem  S-WATER-LY. Zwycięskie rozwiązania przyczynią się do lepszego gospodarowania wody we Wrocławiu.

is

Zobacz również:

Powrót
21.03.2022
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg