eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Jak mądrze zagospodarować odpady przemysłowe? Pracują nad tym naukowcy UPWr

Prof. Anna Michalska-Ciechanowska z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych UPWr wraz partnerami pracuje nad innowacyjnymi sposobami wykorzystania organicznych odpadów poprodukcyjnych przemysłu olejarskiego i serowarskiego.

Badania prowadzone w ramach międzynarodowego, interdyscyplinarnego projektu ERA NET SUS FOOD 2 i CORE Organic Cofunds Joint Call 2019 „Zastosowanie fermentacji do zwiększenia funkcjonalności produktów odpadowych przemysłu olejarskiego i serowarskiego” współfinansowane są przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a realizuje je konsorcjum, którego liderem jest Uniwersytet Techniczny w Dreźnie. Kierownikiem projektu po polskiej stronie jest prof. Anna Michalska-Ciechanowska z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych UPWr.

Małe firmy stoją przed wyzwaniem, jak zagospodarować odpady

– Projekt zakłada stworzenie na bazie odpadów poprodukcyjnych, produktów bazowych o ulepszonych właściwościach technologicznych i funkcjonalnych przeznaczonych do szerokiego zastosowania w przemyśle spożywczym – mówi prof. Michalska-Ciechanowska i podkreśla, że wraz z nią w zespole są również: prof Adam Figiel, dr Małgorzata Korzeniowska i dr Krzysztof Lech.

Naukowczyni z UPWr tłumaczy, że obecnie, w produkcji żywności coraz większe znaczenie przypisuje się zrównoważonemu rozwojowi oraz zrównoważonej produkcji, co przekłada się na ograniczenie ilości wytwarzanych surowców odpadowych i poszukiwania innowacyjnych sposobów ich wykorzystania.

– Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się rzemieślniczym przetwórstwem mleka oraz produkujące ekologiczne oleje jadalne stoją przed ogromnym wyzwaniem związanym z odpowiednim zagospodarowaniem pozostałości poprodukcyjnych i dalszym ich wykorzystaniem – dodaje prof. Michalska-Ciechanowska.

3.jpg

Kierownikiem projektu po polskiej stronie jest prof. Anna Michalska-Ciechanowska

Nadzorowany przez nią projekt ma na celu zwiększenie potencjału wykorzystania pozostałości poprodukcyjnych (strumieni bocznych) w łańcuchu produkcyjnym poprzez usprawnienie cykliczności działań w ramach procesów technologicznych. Opracowane strategie będą mogły być wykorzystywane przez różne podmioty w łańcuchu produkcji żywności. Zakłada się bowiem, że zastosowane sposoby obróbki surowców, w tym przeprowadzenie procesu fermentacji pozostałości poprodukcyjnych tj. serwatki i wytłoków z nasion słonecznika zmniejszy ilość związków antyodżywczych w produktach bazowych i zapewni ich wystarczającą jakość sensoryczną. Głównym zadaniem UPWr w projekcie jest opracowanie warunków obróbki wstępnej surowców poprzez m.in. wybrane sposoby suszenia. Takie rozwiązanie może również wpłynąć na sam proces.

Zasady zrównoważonej produkcji i mniej energii i emisji CO2

– Zaproponowane w ramach projektu procesy będą uwzględniały ograniczenie zużycia energii i emisji CO2 tak, by stworzyć przyjazną środowisku platformę związaną z tak ważnym działem jak produkcja żywności. Kluczowym elementem będzie natomiast opracowanie przez międzynarodowy zespół sposobu fermentacji strumieni bocznych w łańcuchu produkcji, który pozwoli na otrzymanie nowatorskich i bezpiecznych pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznym produktów bazowych o polepszonych właściwościach odżywczych, sensorycznych i funkcjonalnych przy jednoczesnym zachowaniu zasad zrównoważonej produkcji – wyjaśnia prof. Anna Michalska-Ciechanowska.

W ramach projektu zostanie również wskazane potencjalne wykorzystanie nowatorskich produktów bazowych uzyskanych z pozostałości poprodukcyjnych dla odbiorców końcowych tj. producentów napojów, past do smarowania oraz przekąsek.

Projekt będzie prowadzony w międzynarodowym zespole badawczym, który łączy doświadczenie i kompetencje naukowców z Niemiec, Włoch, Danii i Polski. Dodatkowo zostanie wsparty przez badaczy z Hiszpanii i Turcji. Będzie miał również praktyczny aspekt. Naukowcy nawiązali współpracę z ośmioma firmami, które zadeklarowały zamiar wdrożenia uzyskanych wyników.

mm

Przeczytaj również:





magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg