eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Troje studentów z UPWr ze stypendium ministra

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki, przysługujące studentom za osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, zostało przyznane m.in. trojgu studentom Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Nauka nauką, ale work-life balance jest ważny

Łukasz Sobol, student kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, ponownie znalazł się wśród laureatów stypendium: – Nie ukrywam – ekscytacja jest trochę mniejsza, ale wciąż duża. To fantastyczne uczucie ponownie znaleźć się w gronie niewielu studentów w Polsce, którzy zostali nagrodzeni w dyscyplinie inżynierii środowiska. To duży motor napędowy do dalszej pracy i rozwoju – przyznaje laureat dodając, że stypendium planuje wykorzystać na wymianę sprzętu informatycznego, który posłuży na cele badawcze, a także na rower do wypraw długodystansowych. – Zachowanie work-life balance jest dla mnie ważne – podkreśla.

Stypendium zostało Łukaszowi przyznane za osiągnięcia naukowe – między innymi za sześć publikacji punktowanych w czasopismach naukowych i udział w dwóch projektach badawczych.

Łukasz Sobol
Łukasz Sobol na gali finałowej konkursu Ekoinnowatorzy, w którym wygrał nagrodę za osiągnięcia naukowe
fot. archiwum prywatne

Publikacje dotyczyły tematów waloryzacji biomasy odpadowej i sportowych nawierzchni trawiastych. – Są to dwie główne ścieżki, którymi zajmuję się naukowo. W jednej z publikacji udało się je nawet połączyć, z czego jestem bardzo zadowolony. Dotyczyła analizy techniczno-ekonomicznej zastosowania odpadowych ścinków traw do zasilenia mikrobiogazowni dla wielkopowierzchniowego pola golfowego w Toskanii, które należy do dużego resortu turystycznego Castelfalfi – opowiada Łukasz.

Z kolei projekty badawcze, za udział w których został doceniony, dotyczą głównie biomasy. W projekcie BECoop prof. Arkadiusza Dyjakona, we współpracy z Gminą Oborniki Śląskie, zespół wspiera wprowadzanie biomasy i technologii bioenergetycznych do sektora ciepłowniczego. – Oprócz tego prowadzę też jeden ze zwycięskich projektów konkursu Young Minds, w którym wraz z dr Sylwią Stegentą-Dąbrowską staramy się określić poziom emisji gazowych powstających podczas składowania ścinek traw na glebie, które w celu zmniejszenia kosztów wywozu przechowywane zwykle są do momentu całkowitego rozkładu albo znaczącej redukcji objętości – tłumaczy laureat stypendium ministra.

Stypendium z zaskoczenia

– Informacja o stypendium zaskoczyła mnie, bo w natłoku obowiązków zapomniałam o złożonym wniosku! Jednak bardzo cieszę się z tego wyróżnienia. Jeszcze nie wiem, na co je spożytkuję, ale część z pewnością przeznaczę na samorozwój – z uśmiechem opowiada Małgorzata Leśniak, studentka kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, która została wyróżniona stypendium dzięki swojemu zaangażowaniu w aktywność naukową na uczelni. 

Obecnie Małgorzata zajmuje się głównie własnym projektem badawczym, który wygrał dofinansowanie w ramach konkursu Young Minds, dotyczącym badania emisji lotnych związków organicznych (LZO) pochodzących z biowęgla w różnych warunkach magazynowania. – W projekcie buduję stanowisko badawcze umożliwiające analizę emisji LZO z wyprodukowanego biowęgla – tłumaczy laureatka dodając, że w pracy magisterskiej również zajmuje się tematem lotnych związków organicznych i ich szkodliwości dla ludzi. Ponadto jest też współautorką recenzowanego artykułu naukowego dotyczącego przetwarzania torfu medycznego w karbonizowane paliwo stałe.

Małgorzata Leśniak
Małgorzata Leśniak jest także finalistką konkursu Young Minds
fot. archiwum prywatne

Oprócz realizowania własnych badań, Małgorzata uczestniczy w projekcie FertiWaste dotyczącym opracowania nowoczesnego substratu doglebowego na bazie kompostu i biowęgla z bioodpadów, prowadzonym w Studenckim Kole Naukowym Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska.

Magistrant i doktorant

Stypendium nagrodzony został także Krzysztof Kotlarz, który na UPWr realizuje jednocześnie studia magisterskie i doktorat. Choć już to osiągnięcie zdaje się zasługiwać na stypendium ministra, sukcesów naukowych Krzysztof ma o wiele więcej. Opublikował między innymi artykuł naukowy w wysokopunktowanym czasopiśmie, a także bierze udział w projekcie badawczym finansowanym z programu Preludium Bis dotyczącym wykorzystania metody głębokiego uczenia (ang. deep learning) w analizie sekwencji genomu zwierząt hodowlanych, realizowanym pod opieką prof. Joanny Szydy. Ma także na koncie wystąpienie na międzynarodowej konferencji Annual Meeting of the European Federation of Animal Science w Davos w Szwajcarii.

– Stypendium traktuję jako wyróżnienie podsumowujące całość mojej pracy podczas studiów magisterskich. Bioinformatyka to szeroka dziedzina, więc stypendium zamierzam przeznaczyć na dalszy rozwój, na kursy i warsztaty. Liczę na to, że poszerzę dzięki nim swoją wiedzę, co przyczyni się do dalszych sukcesów naukowych – mówi laureat.

Krzysztof Kotlarz
Krzysztof Kotlarz w Szkole Doktorskiej realizuje doktorat i studia magisterskie z bioinformatyki pod kierunkiem prof. Szydy
fot. Tomasz Lewandowski

is

Zobacz również:

Powrót
05.04.2022
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg