eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Mamy budżet partycypacyjny UPWr

Budżety obywatelskie w miastach powoli stają się stałym elementem budowania wspólnoty mieszkańców. Po tę ideę sięgnęły też uczelnie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozpoczyna nabór wniosków do uczelnianego budżetu partycypacyjnego.

Pomysł, by Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu miał swój budżet partycypacyjny, zrodził się w zespole zajmującym się społeczną odpowiedzialnością uczelni.

– W 2019 roku nasz uniwersytet podpisał deklarację społecznej odpowiedzialności, ale w powołanym do czuwania nad realizacją jej celów zespole działającym przy prorektor Annie Chełmońskiej-Soycie wiele dyskutowaliśmy też o celach zrównoważonego rozwoju, które dla nas, uczelni przyrodniczej, mają szczególne znaczenie – mówi prof. Jolanta Dąbrowska z Katedry Budownictwa UPWr, podkreślając, że inspiracja budżetami obywatelskimi miast była naturalną ścieżką wyboru.

Dwa źródła inspiracji

– Ale nie tylko. We Wrocławiu ten sposób budowania lokalnych społeczności, które same wiedzą, co jest dla nich ważne i chcą o to skutecznie zabiegać, zdobywając fundusze na realizację swoich pomysłów, świetnie się sprawdza od kilku lat. To był więc oczywisty punkt odniesienia. Drugim była Szkoła Główna Handlowa, która nie tylko taki budżet stworzyła, ale też na webinarium pokazującym najlepsze praktyki polskich uczelni w zakresie ochrony środowiska jej przedstawiciel opowiedział, jak to zrobili – wyjaśnia prof. Dąbrowska i dodaje, że grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni działająca przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej kontynuuje organizację webinariów poświęconych społecznej odpowiedzialności szkół wyższych w aspekcie zmian klimatu i ochrony środowiska.

I ideę postanowiono wcielić w życie. Opracowano regulamin, przygotowano narzędzia pozwalające przeprowadzić nabór wniosków i głosowanie.

cele1.jpg

– Reszta należy już do naszej społeczności, studentów, doktorantów, pracowników. To oni najlepiej wiedzą, co jest ważne dla naszej społeczności, zwłaszcza w kontekście naszego profilu – podkreśla prof. Dąbrowska.

Wyniki poznamy 11 kwietnia

28 lutego rusza więc nabór wniosków do budżetu partycypacyjnego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którego celem jest promowanie innowacyjnych i przedsiębiorczych rozwiązań, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, szczególnie zaś projektów związanych z szeroko pojętymi działaniami prośrodowiskowymi oraz mających wpływ na włączenie społeczności uczelni w realizację działań spójnych z wizerunkiem uczelni przyrodniczo-technicznej. 

100 tysięcy złotych po połowie zostanie przeznaczone na projekty pracownicze, słuchaczy Szkoły Doktorskiej i doktorantów, oraz na projekty studenckie. Ich zadaniem ma być poprawa jakości pracy i rozwoju wszystkich pracowników, doktorantów i słuchaczy SD oraz wsparcie aktywności studenckiej i rozwój infrastruktury, z której korzystają studenci. Każdy może zgłosić (pojedynczo lub w grupie) maksymalnie dwa projekty. I każdy ma prawo głosu w głosowaniu nad pomysłami, które będą walczyć o finansowanie pozwalające na realizację.

srodek.jpg

Do głosowania będą dopuszczone projekty zgodne z celami budżetu partycypacyjnego, obowiązującymi przepisami, statutem i regulacjami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Celami Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonymi przez ONZ i co równie ważne – możliwe do realizacji do końca grudnia 2022 roku w ramach podanego kosztorysu.

Głosowanie odbędzie się tak jak w przypadku wszystkich budżetów obywatelskich – elektronicznie, za pośrednictwem systemu informatycznego udostępnionego przez uczelnię.

Harmonogram działań: projekty można zgłaszać od 28 lutego do 31 marca 2022 roku. ich weryfikacja zakończy się 4 kwietnia, listę projektów zakwalifikowanych do głosowania poznamy 6 kwietnia, głosowanie potrwa dwa dni – od 6 do 8. Wyniki poznamy 11 kwietnia 2022 roku.

Społeczna odpowiedzialność uczelni

W deklaracji społecznej odpowiedzialności uczelni podpisanej przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu nasza uczelnia podpisała się pod zasadami dotyczącymi działalności dydaktycznej, naukowej, organizacji wewnętrznej czy dialogu z interesariuszami. W ramach każdej z dwunastu przyjętych zasad sformułowano oczekiwania wobec uczelni – sygnatariuszy do rozwijania danego obszaru funkcjonowania uczelni w duchu poszanowania środowiska i solidarności społecznej. Najlepsi ideę społecznej odpowiedzialności uczelni wprost wiążą z celami zrównoważonego rozwoju ustalonymi przez ONZ. Uniwersytet Cambridge wdrożył projekty efektywności energetycznej oraz wspiera polityki i plany na rzecz ochrony środowiska. Harvard realizuje strategię „green Harvard”, w której obok infrastruktury energooszczędnej istotnym elementem jest kształtowanie proekologicznych postaw tak kadry naukowej, jak i studentów. Yale realizuje wieloletni Plan Zrównoważonego Rozwoju, który obejmuje wszystkie aspekty działania uczelni (elementem planu jest m.in. wymóg uwzględniania w procedurach zamówień publicznych kryterium zrównoważonego rozwoju czy zasady segregacji odpadów). Stanford, który jest światowym liderem w zakresie edukacji w obszarze społecznej odpowiedzialności, nie tylko oferuje studentom ponad 500 kursów o tej tematyce, ale też ma system premii finansowych dla pracowników, którzy deklarują, że korzystają z transportu publicznego i rowerów.

glowna2.jpg
fot. Shutterstock

Uniwersytet w Manchesterze wsparł finansowo 1800 studentów, umożliwiając im ukończenie edukacji w szkole wyższej – pierwsze przemysłowe miasto świata, jak nazwali je historycy i socjolodzy, zapłaciło bardzo wysoką cenę za reformy torysów i rządu Margaret Thatcher. W początkach lat 80. XX wieku pracę straciło tu 150 tysięcy ludzi, co musiało doprowadzić do stworzenia nowej strategii zarówno dla miasta, jak i dla działających w nim uczelni i instytucji publicznych. Jednym z jej elementów był właśnie system stypendialny, dający szansę zdolnym uczniom z mniej zamożnych środowisk, na zdobycie dyplomu uniwersyteckiego.

kbk

Zobacz także:

Powrót
28.02.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg