eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Kotecki wyróżniony doktoratem honoris causa

Prof. Andrzej Kotecki został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W wykładzie, który wygłosił podczas uroczystości, mówił o roślinach uprawianych w polu, opisanych w „Panu Tadeuszu”.

Prof. Andrzej Kotecki z Zakładu Uprawy Roślin, wybitny specjalista z zakresu uprawy roślin rolniczych, z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a dokładniej z jego Wydziałem Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach, współpracuje od lat. Promotorką jego doktoratu h.c. tej uczelni była Krystyna Zarzecka, a recenzentami  dorobku naukowego: prof. Dorota Bobrecka-Jamro i prof. Jerzy Księżak.

Bohater uroczystości temat wykładu, jaki wygłosił, wybrał nieprzypadkowo.

– Uniwersytet w Siedlcach to uczelnia, który już w nazwie łączy przyrodę z humanistyką, dlatego zdecydowałem się w moim wykładzie połączyć te dwie kwestie, a więc przyrody czy też holistycznie rozumianego rolnictwa w humanistyką. I tak sięgnąłem po dzieło Mickiewicza – mówi prof. Andrzej Kotecki, przyznając, że choć poeta w inwokacji w „Panu Tadeuszu” pisze o polach pozłacanych pszenicą i posrebrzanych żytem, czy gryce jak śnieg białej i lnie, zastawił też kilka pułapek.

Prof. Andrzej Kotecki i rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlach prof. Mirosław Minkina
Prof. Andrzej Kotecki odbiera gratulacje od rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzego Przyborowskiego
fot. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

– To przede wszystkim świerzop, który może być gryką, gorczycą, rzepakiem czy rzodkwią oleistą, ale kolejnym polem minowym jest oczywiście dzięcielina pałająca panieńskim rumieńcem, bo tu też w grę wchodzi kilka gatunków – tłumaczy prof. Kotecki, który zapytany o przyznany mu tytuł, drugi już w ostatnim czasie, dodaje, że prawdopodobnie jest to wyraz uznania jego dorobku i postaw przez środowisko naukowe. – Ale tylko tyle mogę w tym temacie powiedzieć, bo przecież to środowisko nadaje tytuł doktora honoris causa i to w precyzyjnym, trwającym odpowiednio długo procesie, w którym brane są pod uwagę i dorobek naukowy, i postawa, również etyczna – podkreśla prof. Andrzej Kotecki.

Promotorka doktoratu honoris causa, jakim wyróżniono wybitnego specjalistę z zakresu uprawy roślin, prof. Krystyna Zarzecka, w swojej laudacji powiedziała m.in.: „Współczesna universitas scholarum et professorum (profesorowie i szkoły uniwersyteckie) – nie dysponuje większą godnością niż doktorat honorowy, którą mogłaby obdarzyć zasłużonego człowieka. Wspomnę, że tytuł honorowy – doktor honoris causa wiąże się z tradycją wprowadzoną w XV wieku przez Uniwersytet w Oxfordzie w celu honorowania osób szczególnie zasłużonych, o wysokim statusie naukowym, cieszących się powszechnym szacunkiem i niekwestionowanym uznaniem. Nadanie najwyższej godności doktoratu honorowego jest przede wszystkim zaszczytem i niezwykłym wyróżnieniem dla pana profesora, ale również dla naszego uniwersytetu, który z dumą przyjmuje do swojego grona doktorów honoris causa osobę o wielkiej kulturze osobistej, cieszącej się powszechnym szacunkiem oraz wysokiej i niepodważalnej pozycji w dziedzinie nauk rolniczych”.

kotecki_h_c-2.jpg
Prof. Kotecki wygłosił w Siedlcach wykład o roślinach uprawianych w polu i opisanych w „Panu Tadeuszu” przez Adama Mickiewicza
fot. Uniwersytet Przyrodniczo-Technologiczny

Prof. Zarzecka przypomniała podczas uroczystości w Siedlcach dorobek naukowy profesora Koteckiego, podkreślając, że jest uznanym i wiodącym specjalistą z zakresu uprawy roślin rolniczych, czego dowodem są nurty badawcze, a także trzy ogólnopolskie wydania podręczników akademickich, których był inicjatorem, współtwórcą i redaktorem. Przywołała też fragment recenzji prof. Doroty Bobreckiej-Jamro, w której zwrócono uwagę, że „prof. Kotecki zajmuje wyjątkową pozycję w polskiej i światowej nauce. Jest specjalistą z zakresu uprawy roślin polowych, zwłaszcza roślin bobowatych grubonasiennych i oleistych. Wieloaspektowa, a zarazem wyraźnie wyprofilowana działalność naukowa uczyniła z niego uznanego eksperta w naukowych i aplikacyjnych badaniach dotyczących racjonalnej gospodarki w warunkach użytkowania rolniczego”.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, m.in. wiceprezydent miasta Robert Szczepanik, ale też przedstawiciele środowisk akademickich, m.in. rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski, prof. Adam Waśko – prorektor ds. rozwoju uczelni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. Marta Mendel, prof. Andrzej Lepiarczyk – prorektor ds. ogólnych Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, prof. Bogdan Stępień, dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, oraz pierwszy honorowy doktor UPH w Siedlcach prof. Zygmunt Litwińczuk, który jest też doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Prof. Andrzej Kotecki w październiku 2021 roku został doktorem honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Przeczytaj także:

Powrót
18.03.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg