eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Prof. Kotecki wyróżniony doktoratem honoris causa

18.03.2022

Prof. Andrzej Kotecki został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W wykładzie, który wygłosił podczas uroczystości, mówił o roślinach uprawianych w polu, opisanych w „Panu Tadeuszu”.

Budżet partycypacyjny – jak to robią inni?

17.03.2022

Budżety obywatelskie, partycypacyjne czy pracownicze to właściwie już stały element budowania lokalnych wspólnot w miastach. Od niedawna takie rozwiązanie stosują też polskie uczelnie, z jednej strony realizując misję społecznej odpowiedzialności, z drugiej – oddając pole studentom i pracownikom, którzy najlepiej wiedzą, co chcieliby zmienić czy ulepszyć.

Dzień Otwarty online na UPWr

11.03.2022

Już 17 marca odbędzie się Dzień Otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podczas którego kandydaci mogą zapoznać się z ofertą dydaktyczną UPWr i obejrzeć Q&A ze studentami uczelni.

Prof. Kowalczyk: – Zootechnika to przypadek, ale nie żałuję

10.03.2022

Nowo mianowany prof. Artur Kowalczyk o tym, czego uczą nas ptaki, o ratowaniu głuszców i cietrzewi – gatunków zagrożonych wyginięciem, o tym, za co lubi wieś, dlaczego wybrał zootechnikę i dumie rodziców z jego osiągnięć.

Prof. Rekovets: – Przyjęliście mnie życzliwie

09.03.2022

Prof. Leonid Rekovets, paleontolog z Ukrainy od 20 lat pracujący na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, o bliskich walczących o wolność jego ojczyzny, o pomocy Polaków, o doświadczeniu sowieckiego systemu, współpracy międzynarodowej i o odkrywaniu przeszłości.

Wytrwałości, spokoju i… pokoju

08.03.2022

Kobiety. Demografia mówi, że jest ich więcej i żyją dłużej. Doświadczenie pokazuje, że leczą, karmią, chronią, bronią, ratują, wspierają, wychowują, kształcą… Gdyby mogły napisać scenariusz na 8 marca 2022 roku, na pewno zrobiłyby to inaczej. Lepiej, mądrzej, myśląc o innych.

Dziekanat – wczoraj i dziś

01.03.2022

Wiele osób, słysząc słowo dziekanat widzi oczami wyobraźni kilometrowe kolejki i naburmuszonych pracowników. 50 lat temu może i tak bywało, ale te krzywdzące stereotypy, które się utarły, już dawno nie są aktualne. Beata Małyska-Strzała, Monika Sentorek, Karolina Sendor, Alina Szczepaniak i Agnieszka Siedlecka-Baniak z dziekanatu Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt mówią o tym, jak jest dziś.

Mamy budżet partycypacyjny UPWr

28.02.2022

Budżety obywatelskie w miastach powoli stają się stałym elementem budowania wspólnoty mieszkańców. Po tę ideę sięgnęły też uczelnie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozpoczyna nabór wniosków do uczelnianego budżetu partycypacyjnego.

Rektor do studentów, doktorantów i pracowników UPWr z Ukrainy i Białorusi

24.02.2022

List rektora prof. Jarosława Bosego do członków społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pochodzących z Ukrainy i Białorusi.

Dr Adamenko nagrodzona za badania nad nowymi napojami fermentowanymi

24.02.2022

Dr Kinga Adamenko została laureatką nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej w roku 2020. Naukowczynię Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nagrodzono w kategorii: wyróżniająca się rozprawa doktorska.

Prof. Rohm: – Nauka to pasja, w której nie ma przerw

23.02.2022

Nowo mianowany profesor Witold Rohm o współpracy i otwartości w nauce, o pewności co do jakości własnej pracy i wiedzy, ale też naukowych wyborach, mistrzach, pasji i odwadze, również do popełniania błędów.

Studenci UPWr w V edycji Szkoły Liderów Lokalnych

21.02.2022

Trwa piąta edycja Szkoły Liderów Lokalnych. Wśród uczestników jest aż ośmioro studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Główna nagroda w konkursie Student-Wynalazca dla doktorantki UPWr

10.02.2022

Agnieszka Krawczyk-Łebek z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy UPWr wraz z opiekunami naukowymi – prof. Edytą Kostrzewą-Susłow, dr Tomaszem Janeczko i dr Moniką Dymarską, zdobyła główną nagrodę w XII edycji konkursu Student-Wynalazca. Została doceniona za cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Nagrodą jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Geoinformatyka w praktyce: naukowiec UPWr tworzy niezwykły model miasta

03.02.2022

Nowa wielowymiarowa struktura danych do zmienno-skalowej reprezentacji modelu przestrzennego – to nagrodzony w konkursie OPUS 21 projekt dr. Pawła Bogusławskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Naukowiec nie ma wątpliwości, że zastosowanie modelu będzie szerokie: od analizy zagrożeń powodziowych, przez wpływ projektowanych budynków na otoczenie, do symulacji mobilności mieszkańców na terenie miasta.

Grzyby z UPWr już w kosmosie. Jeśli przetrwają, na orbitę polecą większe organizmy

02.02.2022

Pierwszy polski bio-nanosatelita już jest w kosmosie. 28 stycznia firma SatRevolution poinformowała, że o godz. 10:24 nawiązano z nim łączność. Naukowcy z UPWr wysłali w kosmos powszechnie występujące na Ziemi grzyby gatunku Fusarium culmorum. Będą sprawdzać, jak poradzą sobie przy braku grawitacji.

Ponad 146 tysięcy złotych na okulistykę dziecięcą

31.01.2022

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu po raz piąty zebrał się Studencki Sztab WOŚP. Hasło przewodnie tegorocznego grania to piąty finał na 5! Czy się udało? Kwota zebrana podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówi sama za siebie.

trwa rekrutacja na studia II stopnia

Trwa rekrutacja na studia II stopnia

24.01.2022

Do 18 lutego na UPWr trwa rekrutacja na studia II stopnia. Do wyboru jest 17 kierunków i jeszcze więcej specjalności.

LivestockSense – nowe technologie przyszłością rolnictwa

21.01.2022

Zaawansowane rozwiązania oparte na technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT) znacznie poprawiają opłacalność środowiskową i ekonomiczną hodowli zwierząt. Mimo to nie wszyscy rolnicy są otwarci na nowe technologie. Chcą to zmienić naukowcy z UPWr.

Zimowa sesja egzaminacyjna w formie zdalnej

19.01.2022

W sesji egzaminacyjnej w semestrze zimowym 2021/2022 zaliczenia i egzaminy kończące zajęcia na wszystkich kierunkach i poziomach stacjonarnych i niestacjonarnych studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich będą się odbywały w formie zdalnej.

Spada liczba nietoperzy. To efekt ocieplenia klimatu?

19.01.2022

W rezerwacie „Nietoperek” w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym zimuje 35 770 nietoperzy należących do ośmiu gatunków – wynika z 21. międzynarodowego liczenia tych ssaków przeprowadzonego 15 stycznia przez naukowców UPWr i chiropterologów z całej Europy.

Innowacyjna liofilizacja truskawek sposobem na smaczniejsze i zdrowsze owoce

18.01.2022

Zespół prof. Adama Figla z Instytutu Inżynierii Rolniczej UPWr otrzymał dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie innowacyjnej technologii liofilizacji truskawek. Dzięki tej metodzie owoce zachowają pełniejszy smak i zapach oraz wartość odżywczą.

  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 51

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png