eu_green_logo_szare.png

Aktualności

LivestockSense – nowe technologie przyszłością rolnictwa

Zaawansowane rozwiązania oparte na technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT) znacznie poprawiają opłacalność środowiskową i ekonomiczną hodowli zwierząt. Mimo to nie wszyscy rolnicy są otwarci na nowe technologie. Chcą to zmienić naukowcy z UPWr.

Projekt LivestockSense realizowany w ramach I konkursu ERA-NET CO-FUND ICT-AGRI-FOOD przez naukowców z Wiodącego Zespołu Badawczego Asc4Future Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dotyczy identyfikacji i usuwania barier społecznych związanych z używaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w gospodarstwach hodowlanych oraz zrozumieniu przyczyn ich ograniczonego wykorzystania. 

W ramach międzynarodowego konsorcjum, którego prace koordynuje prof. Thomas Banhazi (AgHiTech, Węgry), naukowcy i przedsiębiorcy z siedmiu krajów będą wspierać hodowców drobiu i trzody chlewnej w zrozumieniu zasad precyzyjnej hodowli zwierząt poprzez warsztaty, mentoring oraz narzędzia dostępne online.

– Planujemy przeprowadzenie badań weryfikujących wpływ praktycznego korzystania z ICT. Ocenimy nastawienie użytkowników, opłacalność produkcji a także potencjalną poprawę dobrostanu utrzymywanych zwierząt. Jest dla nas bardzo ważne, aby w dialog zaangażować również producentów i twórców technologii w celu zidentyfikowania problemów i przyszłych oczekiwań płynących z doświadczeń sektora hodowlanego – tłumaczy prof. Sebastian Opaliński, który koordynuje prace prowadzone przez UPWr.

Naukowiec podkreśla, że wykorzystanie narzędzi opartych na ICT ma kluczowe znaczenie także dla pogłębienia integracji społecznej w osiągnięciu neutralności klimatycznej. – Dlatego konieczne jest zaangażowanie przede wszystkim ludzi młodych, związanych z produkcją zwierzęcą, będących często absolwentami Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt naszej uczelni – dodaje. 

livestocksense1.jpg
Uczestnicy projektu odwiedzili fermę drobiu w Gostkowie, gdzie będą testowane rozwiązania ICT w praktyce
fot. użyczone 

Konsorcjum projektu składa się z partnerów z Węgier, Danii, Szwecji, Estonii, Izraela, Austrii i Polski. W listopadzie 2021 roku w Karpaczu odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono dotychczas osiągnięte cele i przyszłe wyzwania. Gościem specjalnym była dr Janice Siegford z Michigan State University, która prowadzi bliźniaczy projekt, będący już na dużo bardziej zaawansowanym etapie realizacji. Uczestnicy spotkania odwiedzili też fermę drobiu w Gostkowie, której właściciele (firma Aktiw sp. z o.o.) są zainteresowani uczestnictwem w projekcie w części dotyczącej m.in. testowaniu rozwiązań ICT w praktyce.

Aktualnie trwa proces ankietyzacji, w celu zweryfikowania podejścia hodowców do technologii ICT wykorzystywanych w utrzymaniu zwierząt gospodarskich. Ankieta znajduje się na stronie projektu.

livestocksense2.jpg

Projekt będzie realizowany do końca marca 2023 roku. 

Powrót
21.01.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png