wybierz kategorie wiadomości

Wspólny apel rektorów uczelni Wrocławia i Opola

29.10.2020

Rektorzy Uczelni Wyższych Wrocławia i Opola przygotowali wspólny apel do rządu oraz wszystkich sił politycznych i instytucji o współpracę i znalezienie najszybszej drogi pokojowego rozwiązania sporu wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Koronawirus – komunikaty

Najważniejsze informacje o pracy i nauce na UPWr w czasie pandemii.

Apel rektora

26.10.2020

„Tworzymy wspólnotę, której największą wartością jest jej różnorodność. W niej jest nasza siła, otwartość, z niej wynika umiejętność dyskusji, która oznacza jedno: pełną wzajemnego szacunku wymianę poglądów, niejednokrotnie odmiennych” – pisze rektor prof. Jarosław Bosy.

Naukowczynie UPWr docenione w „Młodych Talentach”

22.10.2020

Dr Joanna Kozłowska z Katedry Chemii zwyciężyła w konkursie „Młode Talenty” – doceniono jej osiągnięcia w zakresie innowacji. W gronie laureatów znalazła się także dr Kamila Pawłuszek-Filipiak z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki – w kategorii sukces naukowy.

Prof. Jan Twardoń prezesem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych

20.10.2020

Profesor Jan Twardoń, specjalista z zakresu rozrodu zwierząt, fizjologii i patologii gruczołu mlekowego, objął funkcję prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych w kadencji 2020-2023.

Najnowsze podręczniki i skrypty UPWr

19.10.2020

Wśród najnowszych publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest m.in. trzytomowy podręcznik „Uprawa roślin” pod redakcją prof. Andrzeja Koteckiego, który do współpracy zaprosił 42 najwybitniejszych specjalistów z kraju. Naukowcy z UPWr publikują też w Państwowym Wydawnictwie Naukowym.

Po pierwsze dydaktyka

09.10.2020

W kadencji 2020–2024 zadaniem dziekanów jest przede wszystkim wzmocnienie dydaktyki na wydziałach. Jakie jeszcze mają plany na najbliższe cztery lata?

Zajęcia zdalnie do 30 października

09.10.2020

Prowadzenie zajęć w siedzibie UPWr zostaje wstrzymane do 30 października 2020 r. Wszystkie zajęcia będą realizowane zdalnie.

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

08.10.2020

Kilkadziesiąt osób w auli im. Jana Pawła II, ponad 600 przed monitorami swoich komputerów – uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021 i przekazanie władzy rektorskiej przez prof. Tadeusza Trziszkę prof. Jarosławowi Bosemu miało wyjątkowy przebieg.

Środowiskowa inauguracja roku akademickiego 2020/2021 za nami

01.10.2020

Dystans, maseczki, ograniczona liczba uczestników – środowiskowa inauguracja roku akademickiego 2020/2021 była inna niż dotychczasowe. Nie zmieniło się jedno: świadomość znaczenia nauki dla rozwoju regionu i studiów dla każdego studenta.

Wrześniowe posiedzenie senatu

28.09.2020

Podczas pierwszego posiedzenia Senatu UPWr kadencji 2020-2024 zatwierdzono roczny plan prac senatu, wprowadzono zmiany warunków rekrutacji do szkoły doktorskiej i powołano przewodniczących kluczowych senackich komisji.

Nowo powołany profesor Robert Kupczyński z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt o mądrości krów, ich wpływie na rozwój cywilizacji, żywności funkcjonalnej i o tym, co stosunek do zwierząt mówi o człowieku.

Prof. Kupczyński: – Mleko w moim domu jest zawsze

25.09.2020

Dolnośląski Festiwal Nauki 2020

21.09.2020

Dolnośląski Festiwal Nauki. 23. edycja DFN, odbywa się pod hasłem „Nauka 2.0”. W tegorocznej edycji, choć spotkaliśmy się online też było naukowo.

Innowacyjna dydaktyka na UPWr

04.09.2020

Kształcenie studentów uczelni badawczej oznacza podnoszenie kompetencji badawczych, kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia, pracy zespołowej, czy kreowania innowacyjnych rozwiązań. Co zrobiono w tym kierunku w mijającej kadencji?

9 mln z MNiSW na przebudowę Arki

31.08.2020

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Wojciech Murdzek przekazał UPWr dotację w wysokości ponad 9 mln zł na przebudowę akademika na Biskupinie. Powstaną małe, niezależne mieszkania.

Państwowa Rada Gospodarki Wodnej piątej kadencji będzie działać w nowym składzie do 2023 roku. Jednym z jej członków jest prof. Tomasz Kowalczyk, dyrektor Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska UPWr.

Prof. Kowalczyk i nowa Państwowa Rada Gospodarki Wodnej

10.08.2020

Prof. Niedźwiedź o tym, co łączy konia z człowiekiem

07.08.2020

Nowo mianowany profesor Artur Niedźwiedź tłumaczy, dlaczego koń jest modelowym zwierzęciem w badaniach nad astmą i syndromem metabolicznym i co z tych badań mogą wynieść ludzie.

UPWr: dydaktyka on-line

24.07.2020

Narzędzia do zdalnego kształcenia do niedawna były jednymi z możliwych do wykorzystania w dydaktyce. Pandemia i lockdown pokazały, że w nowoczesnym kształceniu są nie tylko możliwe, ale i konieczne.

UPWr w rankingu „Perspektyw” 2020

17.07.2020

UPWr na 5. miejscu pod względem potencjału naukowego. Geodezja i kartografia oraz kierunki o żywieniu i żywności najlepsze w kraju.

Co łączy pandemię, chrupki, rzekę i hydraulikę? Dr Maciej Gruszczyński i Jan Błotnicki, którzy pracując nad prototypem urządzenia do badania prędkości wody, a między pomiarami terenowymi a pandemią, skonstruowali bezdotykowy dozownik płynu do dezynfekcji dłoni.

Czasem trzeba coś z siebie dać

16.07.2020

W rankingu opartym na bazie Web of Science UPWr zajął 347. miejsce na świecie i 8. w Polsce pod względem wpływu naukowego publikacji oraz odpowiednio 330. i 3. miejsce w zestawieniu uwzględniającym publikacje gold open access.

UPWr w CWTS Leiden Ranking 2020

15.07.2020