Dolnośląski Festiwal Nauki 2020

Dolnośląski Festiwal Nauki. 23. edycja DFN, odbywa się pod hasłem „Nauka 2.0”. W tegorocznej edycji, choć spotkaliśmy się online też było naukowo.

W tym roku wszystkie wydarzenia organizowane w ramach DFN odbędą się w sieci. A co znajdziemy wśród nich? Gorąco zapraszamy na wykład prof. Jana Miodka pt. „2.0, czyli rzeczywistość elektroniczna w języku codziennym”. Profesor odczyta także „IV Dyktando Wrocławskie”. Linki do wydarzeń znaleźć można na stronie www.festiwal.wroc.pl w zakładce Program przy każdej z imprez. Ze względu na COVID-19 i obowiązujące zasady reżimu sanitarnego wiele wykładów i warsztatów odbywa się on-line.

dfn.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

Uczestnicy Festiwalu zobaczą też debatę, w której szukano odpowiedzi na pytanie „Dlaczego nie słuchamy naukowców?”. W debacie udział wzięli naukowcy i popularyzatorzy nauki, a spotkanie moderował dziennikarz Polskiego Radia Wrocław i Ambasador DFN red. Leszek Mordarski.

Po raz kolejny zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniach przygotowanych w ramach paneli „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”, „Wrocławskie muzea na DFN” oraz „Gorący temat”, gdzie dowiedzą się między innymi czym oddychamy, poznają wpływ Słońca na zmiany klimatyczne, przybliżony zostanie skład szczepionek, czy zobaczą, jak mogą wyglądać kataklizmy przyszłości.

Na swoje propozycje zapraszają – jak co roku – naukowcy wrocławskich uczelni wyższych i współorganizatorów. Warsztaty, pokazy, laboratoria i wykłady przygotowały m.in. przez Politechnikę Wrocławską (np. „Chemia w sieci”, „Świat chemicznych eksperymentów”, „Plastik fantastik”, „Drony podwodne”), Uniwersytet Wrocławski (np. „E-zwolnienia, e-recepta, e-skierowanie – oblicza cyfryzacji ochrony zdrowia”, „Granice współczesnej kryminologii...”, „Dobro, zło i psychologia. Jak psychologia wyjaśnia moralność?”), Akademia Sztuk Teatralnych (spektakle dyplomowe studentów AST), Instytuty Polskiej Akademii Nauk (np. „Od zepsutych zębów i opryszczki do choroby Alzheimera”, „Czy lodów może sprawić żeby pociąg lewitował?”), Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego (Koncert Finałowy „Pieśń polska, a nieoczywista...”). Swój udział w Festiwalu mają też naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego. Opowiedzą o tym, jak duży ślad wodny odciska każdy z nas na planecie, na której żyjemy, o stworze żyjącym w rurach, czy rośliny potrzebują nóg do przemieszczania się, o problemach zaburzeń odżywiania wśró młodzieży, ale też o ukrytych mocach owoców i warzyw i wewnętrznym wszechświecie w człowieku, czyli mikrobiomie jelit wpływającym na jego życie. Niezwykle interesująco zapowiadają się też spotkania „NFM od kulis – spacer po Narodowym Forum Muzyki”, „Mecz piłkarski jako wydarzenie polityczne. Wokół Mistrzostw Świata w RFN w 1974 roku”. W sumie kilkaset imprez poświęconych każdej dziedzinie wiedzy.

Organizatorzy i naukowcy zapraszają wszystkich, którzy dysponują czasem i dostępem do Internetu, aby wspólnie przeżywali to święto nauki. I przypominają o obowiązku zapisu na niektóre wydarzenia – informacja znajduje się przy konkretnym spotkaniu. W razie jej braku spotkania są ogólnodostępne.

Więcej informacji na www.festiwal.wroc.pl oraz w naszych mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter). Harmonogram można znaleźć na naszej stronie.

wydarzenia