eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Środowiskowa inauguracja roku akademickiego 2020/2021 za nami

Dystans, maseczki, ograniczona liczba uczestników – środowiskowa inauguracja roku akademickiego 2020/2021 była inna niż dotychczasowe. Nie zmieniło się jedno: świadomość znaczenia nauki dla rozwoju regionu i studiów dla każdego studenta.

Prawie 85 tysięcy studentów na 11 uczelniach publicznych rozpocznie studia I, II stopnia oraz studia doktoranckie w nowym roku akademickim 2020/2021. Pierwsza uroczysta inauguracja, w której uczestniczyli rektorzy i immatrykulowano studenci, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych odbyła się w 2013 roku. Tegoroczne uroczystości miały jednak wyjątkowy przebieg: ograniczona lista gości, wymogi reżimu sanitarnego, transmisja on-line. Ale mimo wszystkich ograniczeń wynikających ze stanu pandemii były togi, poczet sztandarowy, zabrzmiał nawet „Gaudeamus” wykonany przez kwartet wykładowców wrocławskiej Akademii Muzycznej, a zebrani – również ci przed monitorami komputerów – wysłuchali wykładu prof. Krzysztofa Simona z Uniwersytetu Medycznego dotyczący współczesnych zagrożeń epidemicznych w świecie.

inauguracja_srodowiskowa_2020_3.jpg
Inauguracja środowiskowa 2020/2021 – tym razem wyjątkowa, bo w warunkach reżimu sanitarnego
fot. Tomasz Walów

– Rok akademicki 2020/2021 będzie czasem zmian. Po pierwsze, na wielu naszych uczelniach nową kadencję rozpoczęły nowe władze. Po drugie, w obecnej sytuacji epidemicznej przed całym środowiskiem akademickim stanęło olbrzymie wyzwanie, któremu, mocno w to wierzę, uda nam się stawić czoła – tymi słowami prof. Andrzej Rokita, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola i rektor AWF przywitał uczestników uroczystości zebranych w Oratorium Marianum.

inauguracja_srodowiskowa_2020_5.jpg
Prof. Andrzej Rokita przypomniał sukcesu wrocławskich uczelni
fot. Tomasz Walów

Minister nauki Wojciech Murdzek dziękując byłym rektorom za pracę w czasie pandemii powiedział: – Uczelnie zdały egzamin w tych trudnych czasach. Obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania doktoratami wdrożeniowymi, aktywizują się młodzi naukowcy w szkołach doktorskich. Wszystkie wartości sprawdzają się w trudnych okolicznościach. Zdajemy wszyscy wielki egzamin odpowiedzialności. Poprzez pracę szkół wyższych możemy nadrobić to, co straciliśmy przez pandemię, stawiając sobie ambitne cele.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że choć uczelnie ze sobą rywalizują, to jednocześnie potrafią ze sobą współpracować dla dobra regionu.

– To jest wielka wartość, którą udało się wypracować. Dolny Śląsk jest najlepiej rozwijającym się regionem nie tylko w Polsce, ale także w Europie – mówił marszałek Przybylski, podkreślając, że Dolny Śląsk pod względem dynamiki rozwoju zajmuje 6. miejsce w Unii Europejskiej – na 270 regionów.

Na inauguracji przemawiał też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który podkreślił, że rok 2020 to rok trzech ważnych dla miasta i regionu rocznic: 40-lecia „Solidarności”, której idee są szczególnie ważne w obecnym czasie, 30-lecia samorządu i 75-lecia polskiej nauki we Wrocławiu. Prezydent Sutryk przypomniał, że bez dziedzictwa Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki Lwowskiej nie udałoby się zapewne stworzyć Wrocławia takim, jakim jest dzisiaj: otwartego, tolerancyjnego, wielokulturowego.

inauguracja_srodowiskowa_2020_2.jpg
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Krzysztof Simon
fot. Tomasz Walów

Przewodniczący KRUWiO w swoim przemówieniu przypomniał sukcesy wrocławskich uczelni publicznych w minionym roku akademickim: Uniwersytet Wrocławski znalazł się w ścisłym gronie 10 polskich uczelni badawczych, Uniwersytet Przyrodniczy uczestniczący w tym samym konkursie zajął 12. miejsce, Politechnika Wrocławska może chwalić się tym, że profesor Marcin Drąg został laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i liderem badań związanych z COVID-19, a dr hab. inż. Mariusz Ptak – laureatem Nagrody Naukowej Polityki (za badania nad konsekwencjami wypadków drogowych dla mózgu), na Uniwersytecie Ekonomicznym zostanie otwarte unikatowe na skalę europejską Centrum Symulacji Procesów Biznesowych umożliwiające projektowanie, symulację, wizualizację oraz doskonalenie procesów z wykorzystaniem oprogramowania klasy BPMS (Business Process Modeling Software) oraz technologii 3D i VR (Virtual Reality), a zespół prof. Krzysztofa Kałwaka z Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy w Polsce zastosował komórki CAR-T u 11-letniego chłopca bezskutecznie zmagającego się od wielu lat z białaczką. 

Podczas uroczystości wręczono również Wrocławską Nagrodę Naukową. Jak podkreślił dr Jacek Ossowski, sekretarz Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Wrocławia i przewodniczący kapituły konkursu oceniającego aplikacje, po raz pierwszy zmieniono zasady konkursu.

– Wpłynęło 10 aplikacji. Kapituła, w której zasiedli prof. Adam Jezierski, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, były rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Piotr Kielan i były rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie przekazaliśmy na ręce prezydenta miasta pod głosowanie trzy kandydatury do nagrody i ku naszej radości, prezydent przychylił się do naszej propozycji – powiedział Jacek Ossowski.

inauguracja_srodowiskowa_2020_6.jpg
Jednym z trzech laureatów Wrocławskiej Nagrody Naukowej został prof. Tadeusz Trziszka, były rektor UPWr
fot. Tomasz Walów

Tym sposobem po raz pierwszy w historii Wrocławska Nagroda Naukowa trafiła do trzech wybitnych postaci reprezentujących trzy różne obszary badawcze. Wyróżniono nią prof. Andrzeja Górskiego z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, lekarza i wybitnego immunologa, historyka sztuki i kultury, redaktora naukowego Encyklopedii Wrocławia prof. Jana Harasimowicza i byłego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusza Trziszkę, specjalistę z zakresu m.in. technologii drobiu i jaj, w tym projektowania i technologii procesowych w przemyśle jajczarskim, zajmującego się badaniem bioaktywnych substancji pozyskiwanych z jaj do celów biomedycznych.

– Jestem bardzo wzruszony tym wyróżnieniem, dumny i wdzięczny. Wiem, że wniosków było dużo, ale kapituła wybrała nas trzech, więc i satysfakcja jest ogromna z tej nagrody. To nie tylko nobilitacja, ale też i mobilizacja dla mnie do dalszej pracy na Wrocławia. Teraz kiedy zostałem pełnomocnikiem rektora ds. programu Zielona Dolina będę mógł coś więcej zrobić dla miasta, bo mamy bardzo dużo pomysłów na nowe projekty, o których rozmawiałem już z prezydentem Sutrykiem. W najbliższym czasie chcemy przystąpić przede wszystkim do spraw związanych z utylizacją odpadów organicznych, przerabianiem ich z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. To jest nasza rola – wykorzystanie wiedzy i umiejętności wraz z potencjałem naszej uczelni na rzecz dobra wspólnego – powiedział redakcji „Głosu Uczelni” profesor Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w kadencji 2016-2020.

kbk

Powrót
01.10.2020
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg