Apel rektora

„Tworzymy wspólnotę, której największą wartością jest jej różnorodność. W niej jest nasza siła, otwartość, z niej wynika umiejętność dyskusji, która oznacza jedno: pełną wzajemnego szacunku wymianę poglądów, niejednokrotnie odmiennych” – pisze rektor prof. Jarosław Bosy.

Szanowni Państwo,

kieruję te słowa do Was, Pracowników, Doktorantów i Studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy jak większość Polek i Polaków stali się w ostatnich dniach świadkami lub uczestnikami protestów wywołanych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Tworzymy wspólnotę, której największą wartością jest jej różnorodność. W niej jest nasza siła, otwartość, z niej wynika umiejętność dyskusji, która oznacza jedno: pełną wzajemnego szacunku wymianę poglądów, niejednokrotnie odmiennych.

Uważam za błąd podejmowanie tak trudnej i dzielącej Polaków sprawy i ogłaszanie wyroku w tym momencie, kiedy walczymy z pandemią COVID-19, kiedy rośnie liczba przypadków śmiertelnych, kiedy załamuje się system opieki zdrowotnej, kiedy mierzymy się wszyscy z utrudnieniami w funkcjonowaniu instytucji i firm, kiedy narasta w nas niepokój o najbliższą przyszłość.

Jako rektor, z pełną świadomością tego, jak bardzo spolaryzowane są teraz poglądy i postawy członków naszej społeczności, apeluję do Państwa, niezależnie od tego co uważacie, jakie wygłaszacie opinie, jakie podejmujecie działania – czyńmy to w sposób godny i z szacunkiem dla każdego.

Uniwersytet to przestrzeń, w której mają prawo rozwijać się różnorakie koncepcje, znajdować zastosowanie odmienne sposoby rozumowania i argumentowania, dojrzewać różne idee i systemy wartości.

Uniwersytet to przestrzeń, w której mamy przywilej stawiać wszelkie pytania i poszukiwać odpowiedzi na nie.

Ważne jest, by dla tych praw i przywilejów nadrzędnymi były: poszanowanie godności każdego człowieka, wolność i tolerancja.

O to apeluję w tych trudnych dla społeczeństwa i dla każdego z nas chwilach.

podpis-rektora.png