eu_green_logo_szare.png

Aktualności

9 mln z MNiSW na przebudowę Arki

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Wojciech Murdzek przekazał UPWr dotację w wysokości ponad 9 mln zł na przebudowę akademika na Biskupinie. Powstaną małe, niezależne mieszkania.

Ze wsparciem ministerstwa Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu planuje gruntowną przebudowę domu studenckiego Arka na Biskupinie – zamiast kilkuosobowych pokoi i wspólnych łazienek powstaną pokoje 2-osobowe z aneksami kuchennymi i łazienkami, czyli małe, niezależne mieszkania. Będą też pokoje 2-osobowe z łazienkami i nowo wyposażone wspólne kuchnie.

ds_arka_2.jpg
Arka zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, pokoje będą mniej liczne, ale z łazienkami i aneksami kuchennymi
fot. Urszula Michalska

Cały obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – z myślą o studentach z niepełnosprawnościami na pierwszym piętrze akademika powstaną samodzielne, 1-osobowe pokoje i – co najważniejsze – wejście do budynku zyska windę.

Wybudowany w 1978 roku akademik wymaga również przebudowy i dostosowania do najnowszych wymogów przeciwpożarowych. Zaplanowano m.in. nowy system oddymiania klatek schodowych, przystosowanie jednej z wind do potrzeb ekip ratunkowych i wybudowanie buforowego zbiornika na wodę.

Większa niezależność i zmniejszenie liczebności pokoi to nie tylko potrzeba sygnalizowana coraz częściej przez studentów, ale i konieczność, którą uwidoczniła pandemia. Od października we wszystkich akademikach UPWr studenci zamieszkają tylko w „jedynkach” i „dwójkach”.

2020_08_31_minister_nisw_na_upwr-1.jpg
Podpisanie decyzji o przekazaniu uczelni finansowania na przebudowę akademika odbyło się w symbolicznym momencie zmiany władzy na wielu polskich uczelnia – na UPWr władzę przejmie jutro prof. Jarosław Bosy
fot. Tomasz Lewandowski

Wizyta ministra Murdzka na UPWr, podczas którego podpisał decyzję o przyznaniu uczelni 9,3 mln zł, była również okazją do omówienia z rektorami Tadeuszem Trziszką i Jarosławem Bosym rozpoczęcia nowego roku akademickiego i funkcjonowania uczelni w czasie pandemii. Przejście na hybrydowy model nauczania to wyzwanie dla całego polskiego systemu kształcenia – od marca wiele się już nauczyliśmy, ale przed nami kolejne wyzwania i zmiany. Od 1 września będzie się z nimi mierzył nowy zarząd uczelni z prof. Jarosławem Bosym na czele.

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png